V meste Sobrance zaznamenali 11 prípadov syfilisu, v 10 prípadoch pritom ide o maloleté osoby vo veku sedem až 15 rokov, uviedla pre TASR regionálna hygienička Janka Stašková.

Syfilis v Sobranciach a sexuálne zneužívanie detí

Možným pôvodcom nákazy u maloletých je 31-ročný muž z okresu Sobrance, ktorého polícia obvinila z viacerých trestných činov, ktoré sa týkajú sexuálneho zneužívania a ohrozovania pohlavnou chorobou troch detí. Muž je vo vyšetrovacej väzbe a polícia nevylúčila, že počet nakazených maloletých môže byť vyšší, keďže vyšetrovanie pokračuje.

„Obvinenie vznesené dňa 11. januára zatiaľ rozšírené nebolo. Vo veci sú začaté viaceré trestné stíhania, kde ako dôvodne podozrivý vystupuje L. N. Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti prebiehajú viaceré procesné úkony, a tiež z dôvodu ochrany poškodených maloletých osôb ako obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov, nie je možné sa k predmetnej trestnej veci podrobnejšie vyjadrovať," uviedla pre Korzár hovorkyňa košickej krajskej prokuratúry Jarmila Janová.

Regionálny úrad medzitým zisťuje, či prípadov bude viac. „RÚVZ v spolupráci so všeobecnými lekármi pre deti a dorast vykonáva kontrolu plnenia dodržiavania prijatých opatrení, maloleté osoby sa na vyšetrení zúčastňujú v sprievode rodičov, epidemiologická depistáž sa kontinuálne vykonáva u kontaktov,“ uviedla Stašková.

Neliečený syfilis je nebezpečný

Syfilis patrí medzi najznámejšie pohlavné choroby. Ide o bakteriálnu infekciu, ktorá sa zvyčajne šíri pohlavným stykom. Ochorenie začína bezbolestným vredom – zvyčajne na genitáliách, konečníku alebo v ústach. Syfilis sa šíri z človeka na človeka kontaktom s týmito vredmi pokožkou alebo sliznicou.

Po počiatočnej infekcii môžu syfilisové baktérie zostať vo vašom tele neaktívne až desaťročia, než sa opäť reaktivujú. Včasný syfilis sa dá vyliečiť niekedy jedinou injekciou penicilínu. Bez liečby však môže syfilis vážne poškodiť srdce, mozog alebo iné orgány a môže byť život ohrozujúci. Syfilis sa môže prenášať aj z matiek na nenarodené deti.