Potratová tabletka, teda medikamentózne vykonanie potratu, je šetrnejšia k zdraviu žien ako chirurgický zákrok, aký sa vykonáva na Slovensku v súčasnosti. 

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) to uviedla na pondelkovej tlačovej konferencii. Zavedenie potratovej tabletky, ktorú momentálne tehotné Slovenky nemôžu používať, je súčasťou pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. Má vylepšiť pôvodný návrh Anny Záborskej (OĽANO).

Záborská je proti interrupčnej tabletke 

Cigániková sa pritom odvolávala na odborné štúdie. Tvrdí, že kresťanskí politici šíria v prípade potratovej tabletky zavádzajúce informácie.

"Je nehorázne, keď dá niektorá politická strana stanovisko, ktoré je v rozpore s vedeckými dôkazmi," uviedla Bittó Cigániková. Odborné štúdie podľa nej dokazujú, že vykonanie interrupcie pomocou potratovej tabletky má menšie riziká ako chirurgický zákrok, a to napríklad aj v súvislosti s ďalšími tehotenstvami ženy. "Sme presvedčení, že pokiaľ je (interrupcia) povolená, mala by sa robiť najmodernejšou formou s čo najmenšími následkami," zdôraznila.

 Anna Záborská je dlhodobo proti interrupčnej tabletke. „Pani Cigániková predstavuje medikamentózny potrat ako ‚prechádzku ružovou záhradou‘. Nie je to len prehltnutie tabletky s tým, že ráno sa zobudím a nie som tehotná. Má to rôzne vedľajšie účinky, rovnako aj celý rad komplikácií,“ uviedla v Rádiu Expres Záborská a odvolala sa na americké štúdie, podľa ktorých je medikamentózny potrat rizikovejší než chirurgický.

Tvrdí tiež, že to je zástupný problém. “Potratová tabletka nie je o pomoci matkám tak, ako ju vnímame,” skonštatovala.

Podporuje ju v tom aj premiér Igor Matovič (OĽANO), ktorého strana sprísnenie interrupcií požaduje. "Som veľmi rád, že matka Janky Cigánikovej nevyužila potratovú tabletku a ona sa mohla narodiť a dnes môže mať takéto absurdné názory," vyhlásil premiér z OĽaNO v rozhovore pre Postoj TV.

Interrupčná tabletka sa na Slovensku nepoužíva

Na Slovensku možno prerušiť tehotenstvo len v zmysle platnej legislatívy, tá takzvanú interrupčnú tabletku nepovoľuje. Nie je u nás povolená a registrovaná. Slovenskí odborníci a gynekológovia zavedenie potratovej tabletky schvaľujú. „Interrupčná tabletka má našu plnú podporu. Ak máme na Slovensku povolenú interrupciu, tak ju robme čo najšetrnejšie,“ uviedol hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský.

 „V žiadnej z krajín, kde bola potratová tabletka zavedená, nedošlo k zvýšeniu počtu interrupcií,“ uviedol prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha. 

Podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sú interrupčné tabletky dostupné v 22 krajinách Európskej únie. Niekoľko rokov aj v susednom Česku či Rakúsku.  

“Potrat pomocou lieku je veľmi bezpečný a pôsobí ako spontánny potrat. Preto je nepochopiteľné, že Mifegyne, liek, ktorý vyvolá potrat, na Slovensku nie je schválený. V celej západnej Európe je schválený, niekde už od roku 1988,” uviedol v rozhovore pre Ženy v meste Christian Fiala, dlhoročný gynekológ, pôrodník a vedúci lekár v ambulancii Gynmed vo Viedni, kde podstupujú interrupcie aj Slovenky. 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala mať každá žena právo slobodne sa rozhodovať vo veci materstva a v prípade voľby interrupcie by tiež mala mať prístup k bezpečnej metóde ukončenia tehotenstva formou tabliet alebo chirurgického zákroku pod dohľadom lekára.

Mesochoritisová: Súčasný stav je hanba

“Diskusia o liekovej interrupcii môže napomôcť k tomu, aby sme obrátili pozornosť na fakt, že ženy v našej krajine už dnes majú sťažený prístup k bezpečným interrupciám. Je hanbou tejto krajiny, že ženy v roku 2020 nemajú prístup k liekovej interrupcii. Ale politici a političky, ktorí tu stále predkladajú zákony na obmedzenie prístupu k interrupciám sa stále tvária, akoby tu bolo všetko v poriadku. Avšak namiesto neustáleho hľadania spôsobov ako to ženám čo najviac sťažiť, by sme mali hovoriť o tom, ako ženám čo najviac uľahčiť prístup k bezpečnej interrupcii. A lieková interrupcia je jednou z ciest,” uviedla Adriana Mesochoritisová z feministickej organizácie Možnosť voľby, ktorá spolu s organizáciami Aspekt a iniciatívou Povstanie odmietajú návrhy na sprísnenie interrupcií, vrátane novely ako ju predkladá Anna Záborská. 

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti upravujúca oblasť potratov je súčasťou programu aktuálnej 12. schôdze NR SR. Poslanci z klubu OĽANO ňou navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva či obsiahlejšie hlásenie o potratoch. 

Pozmeňujúce návrhy k novele avizovala predkladateľka Anna Záborská (OĽANO), ako aj šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS). Tá už informovala, že obsahom jej návrhu je i takzvaná interrupčná tabletka, ale aj vypustenie sprísnenia lehoty na podstúpenie potratu, zmeny v informovanom súhlase určenom ženám pred potratom, či rozdelenie príspevku pri narodení ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa z jednorazových 3170 eur na zhruba 260 eur mesačne. Dodala, že návrh Záborskej neodporučil plénu schváliť ani výbor.

Aj časť poslancov klubu OĽANO avizovala, že Záborskej novelu v pléne nepodporia. Novela je v druhom čítaní.