Aktualizované 19:02 hod

Najprv sa objavil správa, že štyri deti, ktoré boli viac ako dva týždne nezvestné v dôsledku havárie lietadla v kolumbijskej časti Amazonského pralesa, sa našli živé. Oznámil to v stredu kolumbijský prezident Gustavo Petro s tým, že ide o radostnú správu "pre celú krajinu". TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Neskôr prezident Petro svoje predchádzajúce vyhlásenie odvolal. Petro na sociálnej sieti Twitter zmazal svoj príspevok o záchrane detí, ktorý zverejnil v stredu v noci. "Mrzí ma, čo sa stalo. Jednotky armády a domorodé komunity budú neúnavne pokračovať v pátraní, aby mohli priniesť správy, ktoré krajina tak veľmi očakáva," dodal.

V džungli hľadajú šytri deti 

Lietadlo, v ktorom deti cestovali, sa zrútilo 1. mája v Amazonskom pralese, pričom pád neprežili traja dospelí. Záchranári sa domnievajú, že štyri deti - 11-mesačné bábätko a jeho súrodenci vo veku 13, 9 a 4 roky - sa od havárie túlajú džungľou v departmente Caquetá na juhu Kolumbie.

Kolumbijské ozbrojené sily informovali, že ich pátranie sa zintenzívnilo po tom, ako objavili "improvizovaný prístrešok postavený z palíc a konárov". To ich viedlo k domnienke, že sa v džungli nachádzajú preživší.

Rodičia pri páde lietadla zomreli

Vojaci objavili v priebehu pondelka a utorka telá pilota a dvoch dospelých, ktorí zmieneným lietadlom smerovali z džungle do San José del Guaviare, jedného z najväčších miest v kolumbijskej časti Amazonského pralesa. Jednu z nájdených obetí bola aj Ranoque Mucutuyová, matka zmienených štyroch detí.    

Do záchrannej akcie nazvanej "Operácia nádej" boli nasadené aj tri vrtuľníky. Z jedného z nich sa do džungle vysielal deťom odkaz od ich babičky v ich domorodom jazyku, ktorý ich mal podnietiť k tomu, aby zastali a prestali sa ďalej presúvať. Pátranie sťažovali vojakom obrovské stromy schopné narásť až do výšky 40 metrov, divé zvery aj silné dažde.

Príčina pádu lietadla dosiaľ nie je známa. Pilot podľa úradov hlásil problémy s motorom len niekoľko minút predtým, ako lietadlo zmizlo z radarov. Oblasť, v ktorej sa zrútilo, je ťažko prístupná riečnou aj cestnou dopravou, takže na prepravu v nej sa často využívajú práve lietadlá.