Napriek všetkým pochybnostiam sme úspešne zvládli prvé celoplošné testovanie na koronavírus. Veľa starostí i peňazí by však mohlo ušetriť jednoduchšie riešenie. Tým by mohla byť nová mobilná aplikácia, ktorá dokáže odhaliť koronavírus.

Neviditeľná hrozba

Veľkým problémom pri koronavíruse COVID-19 je jeho dlhšia inkubačná doba. Môže trvať až niekoľko týždňov, kým sa prejavia prvé príznaky nákazy. U niektorých pacientov sa však nemusia dostaviť žiadne symptómy. Nemajú teplotu alebo viditeľný kašeľ. Nevedomky tak roznášajú vírus vo svojom okolí a môžu tak nakaziť desiatky ďalších ľudí.

Vyrieši to aplikácia?

Riešením môže byť praktická aplikácia od výskumníkov publikovaná na IEEE. Tá dokáže odhaliť koronavírus dokonca aj u asymptomatických pacientov. Aplikácia využíva umelú inteligenciu, ktorá zbiera dáta na základe kašľa. Stačí, keď zakašlete do mikrofónu vášho smartfónu, a ihneď zistíte, či ste nakazení.


TIP: Výsledky môže skresliť obal na mobil, ktorý môže zakrývať časť mikrofónu. Ideálne sú kryty na mobil, ktoré sú vyrobené priamo pre konkrétny typ telefónu.

Foto - Bigstock.com - Bigstock.com

Až 98,5 % senzitivita

Na základe vzorky 5320 otestovaných a cez 200 000 nahrávok kašľa sa zistila až 98,5 % senzitivita aplikácie (pri určovaní pozitívnych prípadov). Koronavírusové ochorenie navyše dokáže odhaliť s 97,1 % presnosťou (pri určovaní negatívnych prípadov). Umelej inteligencii sa podarilo odhaliť aj asymptomatických nakazených. Otázna je však presnosť testovania na mobiloch s horšími mikrofónmi.

Rizikové skupiny

Aplikácia by mohla zachrániť životy ohrozených ľudí. Patria sem najmä seniori, ľudia s obezitou či pacienti s dýchacími ťažkosťami. V súčasnosti sa odporúča chodiť medzi ľudí len výnimočne a práve táto aplikácia môže značne znížiť ďalšie šírenie pandémie koronavírusu.

Preukázateľné výsledky

Výskumníci celý proces zverejnili v rozsiahlej štúdii na IEEE, ktorá je dostupná zadarmo online. Môžete si tak pozrieť konkrétne dáta aj metodiku sľubnej aplikácie. Mala by byť totiž dostupná pre každého.


Foto - Unsplash.com
 

Dostupná pre všetkých

Aplikácia bude prakticky zadarmo a dostupná pre kohokoľvek na svete. Stiahnete si ju jednoducho z mobilného obchodu a v priebehu sekúnd sa budete môcť otestovať. Ešte stále však nie je vyriešená otázka súkromia používateľov, takže sa nevie, kedy bude spustená.