Proti zrušeniu práva na interrupciu protestovala Michelle Obamová, Hillary Clintonová i Meghan Markle. Zatiaľ čo pro-life aktivisti a konzervatívni politici oslavovali zrušenie práva žien na interrupciu, bývalá prvá dáma Michelle Obamová spolu s ďalšími osobnosťami toto rozhodnutie nahlas odsúdila a vyjadrila obavu z možných zničujúcich následkov.

Obamová: Nový boj za ženské práva

“Áno, mám zlomené srdce. Mám zlomené srdce kvôli ľuďom v tejto krajine, ktorí práve prišli o základné právo na informované rozhodovanie o vlastnom tele. Teraz sme predurčení vziať si bolestivú lekciu z doby pred rozsudkom v prípade Roeová, z čias, keď ženy pri nelegálnych interrupciách riskovali život,” napísala Obamová.

Podľa manželky bývalého prezidenta Spojených štátov sa americká spoločnosť vracia do minulosti, keď politici odopierali ženám kontrolu nad ich reprodukčnými právami a nútili ich pokračovať v tehotenstve. Obamová sa domnieva, že následky rozhodnutia Najvyššieho súdu pocítia najmä mladí ľudia, na ktorých leží toto bremeno.

“Dospievajúce dievča plné elánu a plánov do budúcnosti nebude môcť dokončiť školu ani žiť život, aký by chcela, pretože jej reprodukčné práva kontroluje štát,” rozhorčila sa bývalá prvá dáma. Zároveň dodala, že dôsledky rozhodnutia pocítia aj lekári a zdravotníci. Tí sa môžu v štátoch s nelegálnou interrupciou kvôli pomoci ženám ocitnúť vo väzení.

Najdôležitejšie je podľa Obamovej ďalej obhajovať základné ľudské práva a zvrátenie rozsudku vnímať ako budíček. “Viem, že toto nie je budúcnosť, ktorú si mladá generácia zvolila. No ak to teraz vzdáte, zdedíte krajinu, ktorá sa nebude podobať vám a ani hodnotám, ktorým veríte. Tento okamih je ťažký, ale náš príbeh sa nekončí. Hoci sa možno nezdá, že toho ešte veľa dokážeme, opak je pravdou,” odkázala bývalá prvá dáma v závere a vyzvala Američanov, aby svoj hnev a frustráciu premenili v neutíchajúce odhodlanie pokračovať v boji za ženské práva.

Vyzvala tiež na podporu mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú pomoci ženám a plánovanému rodičovstvu. Podľa Obamovej má síce americká spoločnosť po vypočutí rozhodnutia Najvyššieho súdu zlomené srdce, musí však nájsť silu nevzdávať sa. Len tak sa Spojené štáty stanú spravodlivejšou krajinou, na ktorú budú jej obyvatelia právom hrdí.

Proti zrušeniu rozsudku vystúpil aj bývalý prezident Spojených štátov Barack Obama. Na sociálnej sieti sa podelil o svoje sklamanie a rozhodnutie Najvyššieho súdu označil za útok na slobodu miliónov Američanov.

Hillary Clintonová: Ženy budú zomierať

Hnev netajila ani bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Hillary Clintonová. V rozhovore pre CBS Mornings priznala, že ju rozhodnutie Najvyššieho súdu nijako neprekvapilo. Podľa Clintonovej totiž ide o výsledok dlhoročnej kampane konzervatívnych politikov.

“Musíme im dať body za ich neúnavnosť, ich odhodlanie dosiahnuť to, čo chcú, bez ohľadu na to, komu to ublížilo a bez ohľadu na to, kto je zbavený práv,” vyhlásila Clintonová, “Nebola som prekvapená. Veľmi ma mrzelo, keď k rozhodnutiu skutočne prišlo, ale teraz si myslím, že všetci rozumejú tomu, že toto nie je ojedinelý čin. Najvyšší súd sa bude ďalej snažiť vrátiť čas späť do minulosti, či pôjde o ľudské práva, ženské práva aj právach homosexuálov.”

Bývalá kandidátka na prezidentku dúfa, že rozhodnutie v prípade “Roeová verzus Wade” prebudí z letargie mladých Američanov a Američanky. “Nezáleží mi na tom, ku ktorej politickej strane alebo náboženstvu sa prikláňate. Otázka znie - kto bude vynášať rozhodnutia? Bude vláda vo vašej spálni a rozhodovať za vás? Ak to pôjde takto ďalej, ženy budú zomierať,” varovala v rozhovore Clintonová.

Nezabudla spomenúť ani sudcu Clarencea Thomasa. Práve ten nedávno vyslovil myšlienku, že Najvyšší súd v budúcnosti môže spochybniť aj prístup žien k antikoncepcii či manželstvá osôb rovnakého pohlavia. “Chodila som s ním na právnickú fakultu,” povedala bývalá politička, “Odkedy ho poznám, bol to človek plný hnevu a odporu.”

Aj muži pocítia dôsledky

Zrušenie rozsudku “Roeová verzus Wade” odsúdila aj vojvodkyňa zo Sussexu a manželka britského princa Harryho Meghan Markle. V rozhovore pre magazín Vogue vyjadrila svoje pobúrenie a obhajovala možnosť žien slobodne rozhodovať o vlastnom tele.

“Nikto by nemal byť nútený robiť rozhodnutie, ktoré urobiť nechce, ktoré nie je bezpečné alebo ktoré ohrozuje život,” vyjadrila sa Markle a upozornila na zvýšené riziká, ktoré musia ženy podstupovať v štátoch, kde sú potraty nezákonné.

“Ženy, ktoré na to majú finančné prostriedky, vycestujú do susedných štátov. Pre tie, ktoré na to nemajú, bude podstúpenie interrupcie obrovským rizikom. Niektoré ženy si budú kupovať potratové pilulky z neregulovaných lekární. Iné budú vydané na milosť a nemilosť lekárom a právnikom.”

Kľúčové je podľa vojvodkyne zo Sussexu aktívne zapájať mužov do presadzovania ženských reprodukčných práv. Dôsledky potlačovaných práv pocítia nielen ženy samotné, ale ovplyvnia aj vzťahy, rodiny, komunity a spoločnosť.

“S manželom sme sa v posledných dňoch o tejto téme veľa rozprávali. Je tiež feminista a jeho reakcia na rozsudok Najvyššieho súdu bola rovnako hlasná ako tá moja,” dodala Markleová.

Medzi známymi osobnosťami, ktoré na sociálnych sieťach vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím najvyššieho súdu sú aj speváčky Taylor Swift, Billie Eilish či oscarová herečka Viola Davis. Tá vyzvala ľudí, aby použili svoj hlas a bojovali za zvrátenie rozsudku, ktorý oberá ženy o ich základné práva.

Najvyšší súd USA zrušil verdikt v prípade Roeová verzus Wade v piatok 24. júna, keď zaň hlasovalo šesť z deviatich sudcov. Zároveň tým zrušil federálne právo na interrupcie a vrátil tak Spojené štáty o 150 rokov späť do minulosti. Očakáva sa, že toto rozhodnutie povedie k úplnému zákazu interrupcií v približne polovici amerických štátov.