Populárne vianočné trhy v centre Bratislavy budú tento rok trvať o pár dní dlhšie. Otvorené budú od 23. novembra do 31. decembra. Minulý rok, keď sa po dvojročnej prestávke vrátili na Hlavné a Františkánske námestie, skončili pred Vianocami, 22. decembra.

Vianočné trhy v Bratislave budú trvať dlhšie 

"Boli sme podporení zo strany najmä nájomcov stánkov, aby sme vianočné trhy predlžili. Trh na Hlavnom námestí sa bude konať od 23. novembra v rámci skúšobnej prevádzky a následne 24. novembra bude oficiálne otvorenie a rozsvecovanie stromčeka," uviedla na tlačovej konferencii Katarína  Hulíková, riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS).

Na Hlavnom námestí už nainštalovali 12-metrový vianočný stromček. Smrek pichľavý s obvodom kmeňa 119 cm daroval Bratislavčankám a Bratislavčanom darca z Karlovej Vsi. Odhadom mal 34 rokov, pričom prerástol výšku elektrického stožiaru a výšku pouličného osvetlenia.

Vianočné trhy v Bratislave 2023 majú novinku

Novinkou budú "prívetivé zóny". Slúžiť budú najmä na oddych od ruchu trhov. Budú bezbariérové a bude možné si v nich posedieť.

"Vytvorili sme priestor, ktorý bude slúžiť najmä na to, aby si mohli oddýchnuť rodiny s deťmi, seniori, zraniteľné skupiny a všetci, ktorí pretlak na námestí môžu po chvíli nie veľmi dobre zvládať," povedala riaditeľka Hulíková.

Na Hlavnom námestí si vychutnáte denne od 10:00 do 22:00 pestrú ponuku vianočných špecialít slovenskej a medzinárodnej kuchyne. Popri tradičných vianočných jedlách to budú aj exotické jedlá ako bao či gyoza, na svoje si prídu aj vegáni a vegánky.

V tomto roku spájajú Hlavný vianočný trh a Staromestský vianočný trh rovnaké štandardy, ako vratné poháre, kompostovateľné riady, či triediace stanice na odpad. Oba trhy budú jednotné aj po vizuálnej stránke. Dobrá správa pre návštevníkov je možnosť vrátiť vratné poháre v ktoromkoľvek stánku s predajom nápojov v rámci oboch vianočných trhov.