Vianočné trhy v Bratislave sa po dvojročnej prestávke vrátia na Hlavné a Františkánske námestie. Bratislavské vianočné trhy budú trvať od 24. novembra do 22. decembra.

Slávnostné otvorenie aj s rozsvietením vianočného stromčeka – 12-metrového smreka, bude v piatok 25. novembra 2022. Celé adventné obdobie bude spríjemňovať bohatý kultúrny program.

Vianočné trhy v Bratislave 2022

Vianočné trhy sa do centra Bratislavy vracajú po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou. Ich koncept bude nadväzovať na rok 2019, kedy mesto predstavilo viaceré novinky ako napríklad možnosť bezhotovostnej platby kartou, dôsledné triedenie odpadu či zavedenie vratných pohárov a kompostovateľných riadov.

Súčasťou trhu budú dezinfekčné stanice umiestnené v priestore. Snahou je aj tento rok priniesť návštevníčkam a návštevníkom rozmanitú ponuku predajcov, kde bude mať svoje zastúpenie aj neziskový sektor či kultúrne inštitúcie pôsobiace v hlavnom meste.

Medzi desiatkami stánkov s občerstvením a vianočne ladeným sortimentom bude aj stánok hlavného mesta Bratislavy s ponukou výnimočných a originálnych darčekov zo špeciálne pripravenej edície „Bratislavské ikony“.

Adventné koncerty počas Vianočných trhov v Bratislave

Hlavným organizátorom a dramaturgom Bratislavských Vianoc, vrátane Vianočného hlavného trhu, je tento rok Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré oslovilo a zapojilo do spolupráce aj mestské časti a mestské organizácie, s cieľom rozšíriť vianočnú náladu rovnomerne na celé územie mesta.

„Bratislavčankám a Bratislavčanom chceme ponúknuť príjemný zážitok, k čomu patrí aj kvalitný a rozmanitý kultúrny program, ktorý nebude sústredený len na jednom mieste. Vianočná atmosféra a program sa budú vinúť celou Bratislavou, na rôznych kultúrnych scénach, aj v rámci jednotlivých mestských častí, ktoré majú mnohé tiež svoje vianočné trhy. Pripravujeme adventné koncerty, kvízy, bazáre, čítania, divadelné predstavenia, výstavy. Program obohatia aj partneri prihlásení cez našu otvorenú výzvu Open Call,“ priblížila Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.

Vianočné trhy v Bratislave a charita

Štvrtky sa budú niesť v znamení čítania v podaní slovenských hercov a herečiek, zabezpečený bude aj preklad do slovenského posunkového jazyka. Štvrtkové živé čítania pripravujeme v spolupráci s Mestskou knižnicou. Piatky a soboty prinesú na námestia príjemnú atmosféru v podobe koncertov slovenských hudobníkov a nedeľná ponuka poteší rodiny s deťmi.

Program sa však bude odohrávať nielen na Hlavnom a Františkánskom námestí, ale tiež v koncertno-výstavnej sieni Klarisky, kde budú pre Bratislavčanky a Bratislavčanov pripravené adventné koncerty či obľúbené swapy. „Podujatia budú mať charitatívny rozmer. Oblečenie, hračky a knihy, ktoré si návštevníci a návštevníčky na swapoch nevymenia, poputujú ľuďom v núdzi. V spolupráci so Sekciou sociálnych vecí hlavného mesta Bratislavy zrealizujeme tiež zbierku pre ľudí bez domova. Zbierať budeme spacie vaky, termosky a karimatky,“ doplnila Katarína Hulíková.

Navštevníkov Viačných trhov čaká aj Vianočný les

Vianočnú atmosféru aj tento rok doplní Vianočný les na Primaciálnom námestí, ktorý BKIS pripravuje v spolupráci s partnermi z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Bauhaus. Deti z bratislavských základných i špeciálnych základných škôl ozdobia vianočné stromčeky na námestí vlastnými originálnymi dekoráciami z prírodných materiálov. Vianočné stromčeky neskôr poputujú do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova, či do rodín v náročnejšej sociálnej situácií. Vyzdobený vianočný stromček spolu s betlehemom sa bude nachádzať tiež v podbrání Primaciálneho paláca.

Bratislavské Vianoce s Vianočným Hlavným trhom začnú vo štvrtok 24. novembra a potrvajú do 22. decembra. Predajný čas stánkov bude od 10:00 do 22:00 hod.