Tento hovädzí stroganov od Žien v meste sa rozhodne oplatí vyskúšať. Rovnako si však pripravíte aj kurací stroganov, alebo ten bravčový. Osvedčený recept z kuchyne vášho obľúbeného portálu je po dlhé roky mimoriadne populárny a bez problémov si ho podľa seba upravíte.

Stroganov

Vynikajúci stroganov z obľúbeného mäsa je u nás vnímaný ako svojim pôvodom ruské jedlo. Originálne sa pripravuje z hovädzej sviečkovice, ale pokojne môžete použiť aj iné mäso. Napríklad kuracie, alebo bravčové. V minulosti bol známy aj pod názvom minútkový guláš.

Podľa najčastejšej teórie toto jedlo získalo svoj názov v Rusku v 19. storočí podľa ruského šľachtického rodu Stroganovov, po boľševickej revolúcií sa dostalo z Ruska s emigrantmi do celého sveta. A postupne sa menilo aj jeho zloženie.

V tomto recepte ide u nás o momentálne najpopulárnejšie zloženie tohto jedla. Potešte sa ďalšou lahôdkou. Príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to. Pochutí si celá rodina.

Stroganov z hovädzieho mäsa chutí úžasne. Vyskúšajte nenáročný recept z kuchyne portálu Ženy v meste.

História

Povedzme si ešte niečo k zaujímavej histórií tohto jedla. Stroganov je tradične spojený s ruskou kuchyňou a je známy svojou bohatou a krémovou omáčkou spolu s kúskami mäsa, obvykle hovädzieho.

História tohto jedla je však veľmi zaujímavá a existuje niekoľko teórií o jeho pôvode:

  • Pôvod v Rusku: Prvá teória hovorí, že stroganov je ruské jedlo, ktoré vzniklo v 19. storočí. Táto verzia hovorí, že recept vytvoril alebo popularizoval ruský šľachtic, pravdepodobne gróf Pavel Stroganov. Gróf originál recept možno aj sám vymyslel, keď používal kúsky hovädzieho mäsa v kombinácii s bohatou smotanovou omáčkou.
  • Pôvod vo Francúzsku: Iná teória hovorí, že recept na stroganov pochádza z Francúzska, neskôr bol prijatý v Rusku a odtiaľ sa preslávil. Podľa tejto teórie môže byť pôvod názvu "stroganov" spojený s francúzskym slovom "étrogan," čo znamená tenký plátok mäsa. Francúzsky vplyv na ruskú kuchyňu bol v histórii výrazný.
  • Stroganovovci a ich kuchár: Iná verzia hovorí, že jedlo vzniklo v rodine Stroganovov, bohatých ruských obchodníkov a šľachticov. Ich kuchár vytvoril recept na bohaté mäsové jedlo, ktoré sa stalo známym ako "stroganov."

Napriek nie úplne jasnému pôvodu existuje mnoho rôznych variantov originál receptu na klasický stroganov, ale všetky zahrňujú najčastejšie hovädzie mäso nakrájané na tenké plátky a smotanovú omáčku. Dnes je stroganov obľúbeným jedlom v ruských reštauráciách ale aj kuchyniach po celom svete a existuje mnoho variácií tohto klasického receptu.

Rôzne verzie

Stroganov existuje v mnohých rôznych verziách a variáciách, pričom najpopulárnejšia je hovädzí Stroganov. Tu je niekoľko rôznych verzii tohto jedla:

  • Hovädzí stroganov: Toto je klasická verzia Stroganova, ktorá obsahuje tenké plátky hovädzieho mäsa, ktoré sú dusené v smotane a často ochutené horčicou a vínnyme šampiňónmi. Mäso je často servírované s ryžou, cestovinou alebo zemiakovým pyré.
  • Bravčový stroganov: Verzia známeho jedla v ktorej sa hovädzie mäso nahradí bravčovým mäsom. Varí sa podobne ako klasický stroganov, využíva sa však bravčové mäso namiesto hovädzieho.
  • Kurací stroganov: Táto verzia nahrádza hovädzie mäso kurčacím mäsom. Môže sa variť podobne ako klasický hovädzí Stroganov, ale s kurčacím mäsom namiesto hovädzieho.
  • Šampiňónový stroganov: Tento vegetariánsky variant je pripravený so šampiňónmi alebo inými druhmi húb, ktoré sú dusené v smotane a korení sa bylinkami a koreninami. Môže sa podávať so zemiakovým pyré, ryžou alebo cestovinou.
  • Morský stroganov: Morský alebo "rybí Stroganov" môže obsahovať ryby, ako je treska alebo losos, ktoré sú pripravené v krémovej omáčke s pridaním citrusových šťáv a korenín.
  • Vegetariánsky stroganov: Pre tých, ktorí preferujú veganskú alebo vegetariánsku stravu, existujú varianty Stroganova s rôznymi druhmi zeleniny, ako sú baklažány, cukety alebo tofu, namiesto mäsa.
  • Kari Stroganov: Táto verzia stroganova pridáva kari klasickému receptu, čo dáva jedlu iný chuťový rozmer.

Tieto sú len niektoré príklady rôznych variantov Stroganova, a existujú aj ďalšie kreatívne úpravy a variácie tohto tradičného receptu. Každá verzia má svoje jedinečné čaro a chuť.

Budeme potrebovať

  • Čas prípravy: 40 minút (podľa druhu mäsa),
  • Počet  porcií: 2 osoby,

Ingrediencie

  • 350 g kvalitného hovädzieho mäsa alebo bravčové, kuracie, morčacie (na osobu počítame 150 - 200 g),
  • 1 ks menšia cibuľa,
  • kúsok masla,
  • 3 dl vývaru,
  • 4 polievkové lyžice smotany na šľahanie,
  • 1 kyslá uhorka (nemusí byť),
  • na marinádu: 2 polievkové lyžice olivového oleja, soľ, mleté čierne korenie,
  • na dochutenie: 1 malá lyžička horčice, 2 polievkové lyžice paradajkového pretlaku, trošku cukru,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Mäso umyjeme, osušíme a nakrájame na tenké plátky. Následne ho naklepeme (pri dusení sa skôr uvoľnia vlákna) a nakrájame na tenké rezančeky. Pridáme olivový olej, premiešame a dochutíme soľou a čiernym mletým korením. Necháme v chlade odpočinúť aspoň jednu hodinu (najlepšie cez noc).


     
  2. Kvalitnejšiu panvicu rozohrejeme, pridáme kúsok masla a odležané mäso. Mäsko opražíme, aby sa zatiahlo. Prikryjeme ho pokrievkou, aby pustilo vlastnú šťavu. Na malej panvičke si na troške masla orestujeme cibuľu. Po cca 5 minútach mäso odkryjeme, pridáme cibuľu a ďalej dusíme.


     
  3. Ak máme vývar, tak ho  použijeme na podlievanie mäsa. Keď ho nemáme, môžeme si ho pripraviť z bujónu. Potrebujeme cca 3 dl. Mäso podlievame vývarom (vodou) a dusíme do mäkka. Potom pridáme horčicu, paradajkový pretlak, trošku cukru, šľahačkovú smotanu. Prevaríme.


     
  4. Nakoniec k mäsu pridáme kyslú uhorku nakrájanú na malé kocky. Premiešame a prehrejeme. Ak sa nám zdá omáčka hustejšia, môžeme ju zriediť troškou vývaru. Hovädzí stroganov podávame s dusenou ryžou, opekanými zemiakmi. Dozdobíme bylinkami a lyžicou kyslej smotany.


     
  5. Vyskúšajte náš fotorecept - kliknite.

 Tip na záver: Stroganov by sa mal robiť z hovädzieho mäsa - sviečkovice. Môžete však zvoliť aj iný druh mäsa ako bravčová sviečkovica, kuracie prsia, ale aj morčacie. Keď obľubujete šampiňóny, pridajte ich k polomäkkému mäsu nakrájané na plátky (cca 4 ks), najlepšie sú samozrejme čerstvé. Mäso marinované v oleji a korení bude nielen chutnejšie, ale sa aj skôr udusí.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj recept na kuracie mäso v marináde

Videorecept