Vianoce sa nezadržateľne blížia, to sa nedá jednoducho prehliadnuť. Regály v obchodoch sú plné vianočných sladkostí, deti píšu listy Ježiškovi, obchody nám ponúkajú vianočné darčeky. Nič z toho sa ale nepostará o vianočnú pohodu a atmosféru u vás doma. 

Vianoce sú len raz za rok

Vianoce sú sviatkami pokoja, mieru a pohody, kým na ne dôjde, čaká nás hromada práce. Vyzdobiť byt alebo dom, zohnať vianočný stromček, pomôcť Ježiškovi zohnať darčeky, napiecť koláčiky, upratať a mnoho ďalšieho. Ešteže sú len raz za rok. Tak presne toto si hovorí väčšina z nás. 

Aj keď ich ako sviatky máme radi, ten zhon okolo nich nás ničí. Čo na to tento rok ísť trochu inak a sústrediť sa hlavne na to, aby ste si ich naozaj užili a vykúzlili doma vianočnú atmosféru? Pomôže vám s tým vianočná výzdoba aj vianočné obliečky do spálne.

Ako vybrať tie najlepšie vianočné obliečky?

Výber vianočných obliečok sa od výberu tých klasických ani veľmi nelíši. Snáď len jedna vec je iná. A tou je výber motívu. Dizajn by sme ale mali riešiť až ako posledný, tak na to poďme pekne krôčik po krôčiku. 

Základom je výber materiálu

Či už vyberáte vianočné obliečky alebo obliečky na bežné dni, prvým krokom je vždy výber materiálu. Práve na ňom totiž záleží, ako sa vám pod obliečkami bude spať. Dokáže od tela odvádzať vlhkosť? Je priedušný? Nebudete sa pod ním potiť? A je príjemný na dotyk, aby neškriabal? Na všetky tieto otázky vám odpovie práve materiál. 

Najlepšou voľbou stále sú bavlnené obliečky, ktoré sú vyrobené zo 100% bavlneného plátna, takže je mäkké, hebké, skvele absorbuje vlhkosť, je priedušné a v zime vás navyše zahreje. 

Komu býva počas chladných zimných nocí, zima, ten iste ocení flanelové obliečky alebo obliečky z mikroplyšu. Oboje vás príjemne zahrejú.

Aké rozmery obliečok potrebujete?

Vyberáte obliečky na veľkú posteľ, alebo do detskej postieľky? Aká veľká je vaša perina? A čo vankúš? Štandardom je:  

  • Vankúš s rozmermi 70x90 cm a prikrývka 140x200 cm.

  • Predĺžená dĺžka prikrývky je 140x200 cm.

  • Prikrývka pre dvoch má rozmery väčšinou 200x220 cm. 

  • Do detskej postieľky najčastejšie využijete obliečky s rozmermi 40x60 cm pre vankúš a 90x120 cm pre perinku. 

 

 

 

Teraz už prichádza na rad ten motív 

Ak už máte jasno v materiáli a rozmeroch, prichádza na rad výber motívu. Deti ocenia skôr kreslené postavičky z rozprávok, my dospelí už tak nároční nie sme. Keď ide o vianočné obliečky, staviť môžeme na najrôznejšie stromčeky, hviezdičky, soby, vločky a ďalšie motívy, napríklad vianočné ozdoby alebo klasické srdiečka. 

Viete, že medzi vianočné farby aj pri obliečkach patrí červená, modrá, strieborná, biela, zelená a ich kombinácia?