Nepochybujem o tom, že ten, kto vymyslel zúbkovú vílu, mal šľachetný úmysel. Ibaže to trochu nedotiahol do konca. Keď som bola malá ja, existovala akurát víla Amálka. Ani neviem, kedy mi vypadli prvé mliečne zuby, nijaké ovácie sa okolo toho nerobili.

Nechcela som ich robiť ani ja pri mojom synovi, ibaže sa mi zo škôlky vrátil s tým, že keď sa mu kýve zub, určite mu zúbková víla niečo prinesie. Že mu to kamaráti hovorili.  

Zúbková víla a priveľa želaní

Tak som teda súhlasne prikývla a vytúžený malý Rocky z Labkovej Patroly prekročil prah našej domácnosti po vypadnutí prvého zuba. A tu sa dostávam k tomu, že stvoriteľ zúbkovej víly skutočne nedomyslel dôsledky.  

Syn sa bezzubo usmial a víťazoslávne mi ukázal, že sa mu už kýve aj zub vedľa a že teda určite dostane čoskoro aj ďalšiu hračku. A ukázal mi aj na plnú pokladničku, že keď teda nemám peniažky ja, on si ju môže kúpiť sám.

Vtedy som mu povedala, že zúbková víla takto nefunguje. Zobrala som ho za ruku, ukázala mu, že má plnú izbu hračiek a nestíha sa hrať s nimi. Plakal, hneval sa, chápala som. A potom nám zazvonila moja sestra s príbehom ukrajinskej rodiny, ktorú ubytovala jej známa.

Ukázala mi fotku, na ktorej boli štyri ženy a dve malé deti. Prišli ako ostatní s jednou taškou. Štvorročný Miško je autista a mama mu stihla vziať len jedno autíčko. Vedela som, čo bude nasledovať.

Chlapček z Ukrajiny a hračky

Sadla som si so svojím Kubkom do jeho izby a porozprávala mu o Miškovi. Hovorila som mu, že má tiež štyri roky a že už nemá svoju izbičku, lebo sa v jeho meste bojuje. Že teraz bude istý čas na Slovensku, lebo tu je bezpečne, ale má iba jedno autíčko. Spýtala som sa, či by sa vedel s ním podeliť o hračky, s ktorými sa už nehrá.  

Deti sú múdre. V ten deň sme nabalili dve tašky – v jednej boli veci, ktoré sú už môjmu synovi malé a Miškovi, ktorý prišiel v jednej bundičke, budú akurát. V druhej boli hračky. Dostala som povolenie poslať Miškovi čokoľvek, s výnimkou milovanej Labkovej patroly.  

Keď sme zbalili veci, prišiel môj syn s pokladničkou a s ďalším návrhom. Povedal mi, že on má naozaj veľa peňazí a že keď bude ten chlapček ešte niečo potrebovať, že by mu to chcel kúpiť.

O zúbkovej víle už nepadlo v ten deň ani slovo. Večer pritom vypadol aj ten druhý kývajúci sa zub.

Chcete dostávať stĺpčeky od žien v meste emailom?