Akosi sme si všetci zvykli len na krásnu, zlatú a pohodovú príchuť vianočných sviatkov. Najmä o nej sa  totiž hovorí. Ja vám však chcem povedať, že je úplne v poriadku, ak sa na Vianoce netešíte. Dokonca je úplne ok, ak pre vás  nebudú mať len krásne žiarivé farby.

Vianoce môžu byť aj neveselé

Mám kamaráta, ktorý mi otvorene povedal, že sa každý rok tvári, že Vianoce neexistujú. Vždy to sviatočno iba nejako pretrpí. Má síce rodinu, tá ho však pre jeho sexuálnu orientáciu odvrhla. Nemá rodinnú pohodu,  domov ani lásku  a práve počas Vianoc ho to bolí najviac. Navyše sa tento rok rozišiel s priateľom. Bude  sám v prenájme bez stromčeka a keď som mu navrhla, nech príde k nám, nechcel. Vraj si  vždy na Vianoce pripadá ako niekoho prívesok.

Mám kamarátku, ktorá sa sviatkov celý život bojí, pretože jej otec je alkoholik a je peklom byť s ním doma počas voľných dní.

Ani rodina, v ktorej tento rok niekto nečakane odišiel, sa nebude tešiť zo šťastných a veselých. Zrazu totiž na všetkých doľahne, ako im ten „niekto“ veľmi chýba a aké to bolo, keď tu bol.

Moja priateľka pred Vianocami vždy uteká niekam na chalupu, do cudzieho prostredia. Nemôže byť doma. Pred rokmi totiž prišla o milovanú dcéru a všetko jej ju v byte na Vianoce pripomína.

Nemusíte prežívať Vianoce

Viete čo? Je úplne v poriadku, ak ste sa už niekoľkokrát pozreli do kalendára, aby ste zrátali dni do konca Vianoc a do začiatku nového roka. Ten starý nám totiž dal poriadne zabrať.

Pandémia, vojna, útoky, agresivita, polarizácia spoločnosti a pred pár dňami ešte aj pád vlády.  Zabrať dostali naše vzťahy, rodiny. Ťažké to mali deti, aj dospelí. Psychológovia hovoria ako o mimoriadne náročnom roku. Psychiatri padajú od únavy a mnohí už neberú nových pacientov. Deti sú úzkostné a my dospelí tiež.

Nevyčítajte si preto, ak vaše Vianoce nebudú šťastné a veselé. Je v poriadku, ak sa na ne netešíte. Neviňte sa, ak ich preplačete. Vianoce  sú tu preto, aby nám otvorili srdcia a oči, a aby sme zbadali aj to neviditeľné. Aby nám dali silu, nech sa odrazíme a ideme zase ďalej.

So synom sme včera  zdobili stromček. Má päť rokov a pri vešaní čokoládovej ozdoby na čečinu sa ma spýtal, či je na Ukrajine ešte stále vojna. Keď som prikývla, dal mi otázku, či sa neskončí, keď budú teraz tie Vianoce. Deti veria v magickú silu Vianoc. Skúsme viac veriť Vianociam aj my „dospeláci“.