Možno si pamätáte film s Gwyneth Paltrowovou Srdcová sedma (Sliding Doors z roku 1998), ktorý režíroval Peter Howitt. Hlavná hrdinka beží, aby stihla vlak na stanici metra. Stihne ho, ale keď príde domov, načapá svojho priateľa s milenkou, čo zásadne zmení jej povahu a prístup k životu. Vo filme ale vidíme ešte jeden dej - keď vlak nestihne a pokračuje v nie veľmi vydarenom vzťahu, a je z nej hanblivá a nepriebojná žena. 

Čo by sa stalo, keby...? Túto otázku riešil aj iný režisér - Krzysztof Kieślowski. V jeho filme Náhoda (Przypadek) z roku 1987 sú predstavené tri príbehy mladého študenta medicíny v časoch komunistického Poľska. Každá z nich sa odvíja od náhody, či sa mu na ceste na pohreb svojho otca podarí alebo nepodarí stihnúť odchádzajúci vlak. V prvej poviedke sa stane aktívnym komunistom, v druhej príslušníkom disentu, v tretej si ako lekár plní ľudské záväzky v občianskej ľahostajnosti. 

A zase ta istá otázka: Čo by sa stalo, keby...?

Podobne sa v roku 1998 pýtal vo svojom filme Lola beží o život (Lola rennt) nemecký režiser Tom Tykwer. Príkladov je veľa. Mňa však zaujal ešte jeden príbeh, ktorý som si pred časom prečítala v knihe Hora Tajget (Góra Tajget) od poľskej spisovateľky Anny Dziewit Meller. Autorka popisuje, ako sa v januári 1894 v Passau na brehu rieky Inn hrali chlapci na Indiánov. Jeden z nich, 5-ročný sa vtedy pošmykol a padol do rieky. V ľadových vlnách, ktoré ho unášali smerom k Dunaju, by sa určite utopil, keby nie jeden z jeho starších kamarátov, ktorý skočil do vody a zachránil mu život. Písali o tom aj miestne noviny Donauzeitung. Ten, ktorý zachránil život chlapca sa neskôr stal kňazom. Johann Kuehberger o životu nebezpečnej hre o veľa rokov neskôr porozprával svojmu nástupcovi - inému kňazovi a svetoznámemu organistovi Maxovi Tremmelovi. Určite si vtedy obaja kladli otázku: Čo by sa stalo, keby...? Pretože zachránený z ľadovej vody bol Adolf Hitler!

Pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami je veľmi aktuálna otázka: Čo by sa stalo, keby...?

Neviem, či aj vy máte zimomriavky, keď si pomyslíte, že ten dej sa tu už pred rokmi odohrával... Európa TO už zažila, a preto by sme nemali dovoliť, aby sa podobný scenár zopakoval. Treba na to myslieť pri hlasovaní počas sobotňajších volieb, lebo strach pomyslieť, čo by sa stalo, keby...?