Záhrada aj v decembri ponúka 5 vecí, ktoré sa dajú urobiť počas prípravy na ďalšiu sezónu. Pripravte si plány a študujte.

Doteraz sme siali, sadili, pleli, oberali, prestrihávali a zbierali plody, vylepšovali pôdu, zalievali ju a inak sa o ňu starali. Teraz je čas na zaslúžený odpočinok. Zima je čas, kedy doma v teple plánujeme, študujeme a chystáme sa na ďalšiu sezónu. Čo môžeme urobiť pre svoju záhradu v decembri?

1. Záhrada v decembri: Pripravíme si výsadbový plán

Je čas naplánovať si budúcu úrodu. Spomeňme si, čo nám tento rok chutilo, čoho by sme chceli mať viac, čoho, naopak menej, čo by sme chceli vyskúšať ako novinku. Spýtajte sa detí a blízkych, čo si želajú oni. Ak sme sa dohodli na skladbe budúcej úrody, môžeme začať zhromažďovať materiál.

Máme dosť nazbieraných semienok z vlastnej úrody na ďalší rok? Ak nie, pustíme sa do nákupov. Na internete nájdete veľa predajcov, ktorí sa špecializujú na predaj hybridných aj nehybridných semienok (znamená, že semená nie sú sterilné a vieme s nimi ďalej semenáriť a množiť ich).

Semienka zeleniny a byliniek ponúkajú aj eshopy predávajúce dreviny alebo záhradnícke potreby. Semienka si vieme kúpiť aj v lokálnych záhradníctvach a hobby marketoch, výber je obrovský.

Foto - Marianna Piršelová

2. Záhrada v decembri: Študujeme

Konečne nastal čas zaliezť s dobrou knižkou pod deku. Prelúskame záhradnícke knihy a publikácie, ktoré sme odkladali na dlhé zimné večery. Nájdeme v nich množstvo inšpirácie na nasledujúcu sezónu. Knihy o funkčných a krásnych záhradách a zároveň aj príjemné oddychové čítanie sú napríklad od Ferdinanda Lefflera: Žijte ve své zahradě, od autorky Penelope Lively: Život v záhrade alebo nesmrteľná klasika od Karla Čapka: Záhradníkov rok.

Pre fanúšikov ekologického pestovania zeleniny je na trhu veľa skvelej literatúry, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších. Sú to napríklad knihy od Jaroslava Svobody alebo Hanky Sekulovej. Výborne sa číta kniha od Heleny Vlašínovej: Zdravá zahrada alebo skvelé čítanie o permakultúrnom pestovaní od Tobyho Hemenwaya: Zahrada Gaii.

Na internete aj na sociálnych sieťach je veľa stránok a skupín záhradníckych nadšencov aj profesionálov, ktorí spolu zdieľajú informácie a rady na pestovanie zeleniny, ovocia aj okrasných a úžitkových drevín.

Výborná je FB skupina českého záhradníka známeho aj na Slovensku, Pavla Chlouby "Zahrada a rostliny", alebo FB stránku od Atelieru Flera. Pre tých, ktorí sa chcú zahĺbiť do tematiky záhrad a pestovania hlbšie, existujú stránky na podporu budovania prírodných alebo permakultúrnych záhrad, kde sa dočítate aj o tom, ako ovplyvňuje klimatická zmena pestovanie plodín, ale aj to, čo sa s tým dá robiť. Jedna z takých užitočných stránok je webová stránka Školy permakultúry, alebo jej FB stránka alebo FB stránku "Domáca výroba, permakultúra, ekologické stavby, sebestačnosť".

3. Záhrada v decembri: Plánujeme novinky a sme kreatívni/e

Väčšinou sa stáva, že po rozsiahlom zimnom štúdiu zistíme, že by sme chceli mať na záhrade ešte 130 ďalších úžasných trvaliek alebo by sme chceli vyskúšať ako chutia plody nového exotického kríku. Teraz je čas na snívanie a plánovanie odvážnych krokov, na tú pravú kreatívu. Každý zapálený záhradník a záhradníčka vie, čo má robiť. Už vidí, ako rastliny, ktoré zavadzajú novej výsadbe presadí, posunie, pristrihne alebo ponúkne susedovi.

Urobíme tak miesto na nové úlovky ďalšej záhradkárskej sezóny. Perspektívne rastliny do meniacej sa klímy sú tie, ktoré vydržia sucho, ale aj chvíľkové zamokrenie - napríklad amsonia (amsonia tabernaemontana), ktorá je okrasná, nielen keď kvitne, ale na jeseň rozžiari záhradu svojím výrazne žltým jesenným sfarbením.

Na dlhé obdobia sucha sú skvelé adaptované vysoké aj nízke rozchodníky (sedum), kocúrniky (nepeta) alebo rôzne kultivary šalvií (salvia nemorosa).

Prekážajú vám monotónne vyzerajúce ihličnany? Zameňme ich za nenáročné kríky, ktoré krásne kvitnú, ponúkajú jedlé plody a nádherne sa vyfarbujú na jeseň ako je muchovník (amelanchier), ruža vráskavá (rosa rugosa) alebo arónia.

4. Záhrada v decembri: Vytvoríme si minizáhradku na okne

Aj v zime sa dá pestovať čerstvá zelenina. Za oknom vieme vypestovať mikrozeleninu, ktorá nám počas zimných mesiacov spestrí jedálniček a zásobí nás vitamínmi a antioxidantmi.

Ako mikrozelenina sa dá pestovať reďkovka, žerucha, rukola, horčica, hrášok či brokolica. Keď klíčky vyrastú cca 10 cm, nastriháme si ich do šalátu alebo na chlieb.

Foto - Marianna Piršelová

5. Záhrada v decembri: Chodíme kontrolavať rastliny a záhradu

Každý majiteľ a majiteľka záhrady musí pripustiť, že aj zima je čas, kedy len tak vyjde von a  pokochá sa svojou záhradou. Tešíme sa zo zimných ľadových kreácií, ktoré vie vytvoriť námraza na rastlinách, ale chodíme aj kontrolovať, v akej kondícii je záhrada.

Či nám vietor neodfúkol nástielku, ktorou sme prikryli korene ruží alebo ako sa darí mladým kríčkom a stromom. Ak máme vonku rastliny v kvetináči, počas dní, kedy nemrzne, polievame. Ak kŕmime vtáčiky, každý deň sa snažíme dopĺňať kŕmidlo. Prikrmujeme zodpovedne a pravidelne čistíme kŕmidlo od nečistôt, aby sa v ňom nerozšírili choroby.

Žijeme pre budúcnosť

My záhradníci a záhradníčky žijeme pre budúcnosť. Kým vyrastie rastlinka alebo strom, ktorý zasadíme, prejde dlhá doba. My s ňou však počítame. Trpezlivosť je naša cnosť a touto skúškou prechádzame aj každú zimu. Konečne je čas trochu spomaliť, vyhradiť si miesto aj pre seba a snívať. Na jar, keď sa spustí ďalšia sezóna, sa kolobeh v záhrade začne odznova. A tak je to dobre.