November v záhrade je ideálny čas na výsadbu stromov, kríkov aj trvaliek. Rastliny, ktoré sadíme na jeseň, stihnú do jari vďaka zimnej vlahe dobre zakoreniť. Novú sezónu začnú pripravenejšie a odolnejšie.

November v záhrade - Ovocné stromy

November je ideálna doba na výsadbu ovocných stromov. Platí, že pokiaľ nemrzne, sadiť sa dá až do Vianoc. Stromčeky stihnú zakoreniť a tým lepšie zvládnu prípadné jarné sucho, o ktoré v posledné roky nie je núdza. Jesenná výsadba je obzvlášť výhodná pre voľnokorenné stromy a kríky.

Jedlé aj okrasné kríky

Jesennú výsadbu veľmi dobre znášajú aj jedlé a okrasné kríky, tie jedlé pri správnej starostlivosti môžu zarodiť hneď nasledujúcu sezónu.

Trvalky

Trvalky môžeme sadiť celoročne, pretože sú zväčša pestované v kvetináčoch, aj o trvalkách však platí, že čím skôr v zemi, tým lepšie. Výhodou trvaliek je fakt, že naberú rýchlo objem a kvitnú už nasledujúcu sezónu.

Záhrada v novembri - Výsadba cibuľovín

Ideálny čas na výsadbu je október-november (zábudlivci ešte môžu veľa zachrániť aj v decembri). Teraz je ideálny čas na výsadbu tulipánov, narcisov, krokusov a ďalších cibuľovín. Odmenia nás skorým jarným kvitnutím v období, keď po zime v prírode kvitne máločo. Prinesú nám po zime do záhrad farby a narcisy aj kúsok slnečného svetla.

 

November v záhrade. Foto - Marianna Piršelová

Kompost

V novembri by už malo byť všetko lístie definitívne na zemi. Čo s ním ďalej? Spadnuté lístie primiešame do kompostu. Ak ho máme veľa, vieme si ho odložiť do zásobníka na suchú zložku a počas zimy postupne pridávať k dusíkatým zložkám (šupky zo zeleniny, ovocia a pod.), ktoré sa zvýšili v kuchyni. Počas zimy kompostovacie procesy stále prebiehajú, aj keď pomalšie. Na jar tak nájdeme ideálne organické hnojivo pre našu záhradu.

Listy na záhony

Ak listov nie je príliš veľa, listy z trávnika zahrnieme na záhony. Pre trvalky a kríky je to zimná ochrana a neskôr aj vzniknutý kompost. V prípade, že sme nestihli pred zimou zamulčovať prázdne zeleninové záhony, môžeme lístie prihrnúť aj sem. Ochránime tak pôdu a organizmy žijúce pod jej povrchom pred mrazom a veternou eróziou.

Domček pre ježka

Ak nám záleží aj na našich zvieracích pomocníkoch ako je napríklad ježko, môžeme pre neho vytvoriť jednoduchý prístrešok pod kopou suchého lístia a konárov. Odvďačí sa nám požieraním nepríjemných slizniakov.

Záhrada v novembri - Zber poslednej úrody

Ak nám ešte na stromoch či kríkoch ostali nejaké plody, pozbierame a uskladníme ich. V tomto období, ak nie je veľmi mrazivo, stihnú dozrieť aj niektoré odrody malín či hlošín. Počas novembra dozrievajú aj plody mišpule, neskoré jablká či hrozno. Ešte stále sa dajú pozbierať kvety niektorých byliniek ako je napríklad slez alebo nechtík.

Zazimovanie teplomilných druhov

V novembri už môžeme definitívne schovať do chladnej miestnosti oleandre, čínske ruže a ak sme to ešte stále neurobili, schováme aj hľuzy georgín a kán. Aj keď naše ruže bez problémov prečkajú tuhú zimu, je dobré im ku koreňom prihrnúť pôdu. Takéto nakopcovanie ochráni korene, ktoré sú plytko pod povrchom a mohli by v zime zamrznúť.

November v záhrade - Nábytok už musí ísť pod strechu

Posledná šanca ako uchrániť záhradný nábytok pred poveternostnými vplyvmi je práve teraz. Nábytok uskladnite pod strechu alebo prikryte nepremokavou plachtou.