Je považované za spoločensky neslušné pýtať sa verejne na vek ženy, resp. ho priamo vysloviť. Čím staršia je žena, tým viac eufemizmov ohľadom jej veku používame. Aby sme ju neuviedli do rozpakov, nezahanbili ju. Čo v preklade znamená, že jej stúpajúci vek jej na hodnote uberá.

Podsúva sa nám pocit, že pribúdajúce roky sú nelichotivou záležitosťou, ktorú je vhodnejšie diskrétne premlčať. Mnoho žien preto svoj vek radšej zahmlieva, vyhýbajúc sa jeho zverejňovaniu v spoločnosti.

Na druhej strane je tu posadnutosť life stylových a bulvárnych časopisov uvádzať ho vždy, keď sa naskytne najmenšia príležitosť. Pri každom rozhovore je v zátvorke uvedené, koľko rokov si daná žena na svete odžila. Tu spoločenský úzus odrazu neplatí. Naopak.

Vek žien 

Rozmýšľam nad ich motiváciou, či je to prostriedok, aby sme sa mohli porovnávať a navzájom súťažiť: 'Aha, ona má 30, no vyzerá na viac/menej.'' ''Čo ja som dosiahla v jej veku?''  Alebo ide o drobnú zlomyseľnosť bulváru, vediac ako mnohé herečky a známe osobnosti strážia to, koľko majú prežitého na tejto zemi.

Je to ich plné právo. Vek je intímna záležitosť, príležitostne používaná v ich neprospech. Jeho masívne zdieľanie nemusí byť každej po chuti, a ani nie je.  V tomto prípade sa však tých žien na ich súhlas nik nepýta.

🛒 [Ako sa vyznať v produktoch proti starnutiu pleti? - Kliknite tu:]

Mám priateľku, španielsku herečku, ktorá vyzerá oveľa mladšie než je jej biologický vek. Napriek tomu od istého momentu ponuky na castingy prestali prichádzať. Väčšina ženských rolí je písaná pre postavy fešné a mladistvé. Tak zašla až tak ďaleko, že si pre tento účel sfalšovala občiansky preukaz. Tá istá žena, na doklade a v mysliach ľudí o 10 rokov mladšia, zrazu rozbehla hereckú kariéru na plné obrátky.

Komplimenty na vek ženy 

Ďalšia bizarnosť, keď sa nad tým zamyslíme, sú komplimenty, ktoré bežne dávame  i dostávame : ''Neboj, ty vyzeráš mladšie než si v skutočnosti''.  ''Vyzeráš výborne na to koľko máš rokov''. ''Ty sa máš, na Tebe tvoj vek nevidno''.

Za ľúbivý kompliment sa považuje, ak žene povieme, že vyzerá mladšie. Prípadne jej zámerne tipujeme menej, aby sme ju nezarmútili či dokonca neurazili. Odhadnúť presný vek nepoteší, vyšší je už faux pas. Takže, ak vyzeráme primerane na svoj vek, či staršie, tak sme čo? Zlyhali? Akoby bola hanba, keď sa prežitý život odzrkadlí na našej tvári či tele vráskami.

Nie každá má ľahký osud či dobrú genetiku. Nie každá financie na kamuflovanie znakov starnutia. Hlavne, prečo by malo byť starnutie samo o sebe zahanbujúce? K tomu tu máme do očí i uší bijúci dvojitý meter na starnutie u žien a u mužom.

Koľko vtipov sme si za život vypočuli o neatraktívnych, rozumej stárnucich ženách? Argumentom sú teórie o plodnosti a s tým súvisiaca vekovo obmedzená sexuálna príťažlivosť pre druhé pohlavie. Lenže my sme oveľa viac než len chodiace maternice. Vždy sme boli, hoci všeobecný naratív sa nám snažil natlačiť svoju verziu do hlavy, srdca aj vaječníkov.

Nuž, ja sa odmietam hanbiť za to, koľko mám a budem mať rokov. Mám to šťastie, že som na tomto svete mohla zažiť už 41 jarí. Som vďačná za každý jeden rok, ktorým som sa stala tým, kým som dnes. Každý sa ráta a bol dôležitý pre formovanie mojej osobnosti. Moja hodnota ženy, človeka, sa zvyšuje - aspoň ja to tak vnímam. Rozumiem veciam viac, než keď som mala 20 či 30 a dúfam, že to pôjde naďalej k lepšiemu.

Ženy a sexualita

V sexe detto. Myslím, že tak ako mne, väčšine žien trvalo, kým sme pochopili, čo nám robí dobre a čo robí dobre nášmu partnerovi či partnerke. Každý jeden rok sexuálnej skúsenosti zvyšuje kvalitu erotického zážitku, schopnosti vychutnať si ho.

Krôčik po krôčiku sa dostávame k vrcholu...keď narazíme na menopauzu. Naše chute a rozlet zabrzdí ďalší spoločensky nelichotivý míľnik v živote ženy, ktorý ju verejne kastruje a šepká jej, že stačilo radovánok.

Nikto nás nahé už vidieť netúži. Pritom je to obdobie, kedy si ženy môžu sexualitu užívať plnými dúškami, bez strachu z nechceného tehotenstva. Svoje telo už dokonale poznajú. Stal sa z neho špičkovo vyladený nástroj, ktorého struny vedia ako rozvibrovať. Naše telo nám našťastie dokáže poskytovať pôžitok aj zvrásnené, pomaľované striami a ozdobené jazvami.

Rozkoš kvitne oveľa hlbšie, než kam dokáže preniknúť injekcia botoxu. Myslím, že zrelé, svojej sily, sexuality a hodnoty si uvedomujúce ženy dokážu mnohých zneistiť a tak ich radšej nálepkujú nelichotivými menami a strúhajú o nich vtipy.

Nedajme sa nimi zmiasť. Každá jedna môžeme zmeniť svoj naratív. To ako hovoríme o sebe samej a o iných ženách. Čo zo seba vyžarujeme, čo si o sebe myslíme. Narábajme pozorne so slovami, majú silnú moc.

Spoločnosť, v ktorej sa cení krása a mladosť na úkor skúseností a rokmi nadobudnutej múdrosti, si to šikuje do priepasti. Tak ju poďme spoločnými silami presmerovať správnym smerom.