Jasné, aj mňa štvú tie jasle. A že dávam stovky eur za náhradné riešenia.

Jasné, je šanca, že viac žien v politike bude znamenať viac zmysluplnosti v riešení problémov, ktoré padajú primárne na naše plecia.

Len dúfam, že už sme sa posunuli v tomto prvoplánovom prístupe v rozmýšľaní o tom, prečo chceme “viac žien” do politiky. A hlavne dúfam, že po kauzách s bitkárkami a maternicami vidíme, že to nie je o počte mužov vs. žien, ale o hodnotách, ženskosti, prístupe, životnej filozofii a misii.

Prečo krúžkovať ženy

Takže tu je pár dôvodov pre tých a tie z vás, ktoré chcú novú kvalitu komunikácie a výsledkov v našej politike, namiesto tlačenia viac žien kvôli tzv. ženskej agende. Lebo inak sa síce dočkáme viac splnomocnenkýň pre rôzne tradične rodinné témy, ale nie automaticky aj riešení, ktoré fungujú.

Tu sú moje dôvody, prečo radím krúžkovať ženy. Pridáte v komentároch tie vaše?

  1. Nie preto, že marketingoví mágovia objavili čaro inklúzie, vyzerá to dobre, a teda aj kandidátne listiny sú aspoň trochu pestrejšie. Ale preto, že vám je jasné vaše vlastné prečo. Dôvody, za ktoré sa viete a chcete postaviť. Mená, na ktoré ste hrdé, lebo ich poznáte a otvorene podporujete. Príbehy odvahy, autenticity a kompetentnosti, ktoré dávajú novú reputáciu politickému aktivizmu.

  2. Pochopenie pointy, čo vlastne viac ženského princípu do politiky prináša. Nielen viac angažovanosti v tých vyššie spomínaných tzv. ženských témach. Ale aj absolútne nová kvalita spolupráce, komunikácie, rokovaní, empatického prístupu k hľadaniu funkčných, udržateľných a inkluzívnych riešení. Osobne som presvedčená, že prioritami dnešnej globálnej politiky by nebola klimatická kríza, vojna a krutosť prístupu k migrantom, keby bolo v globálnej politike aj viac vedomých líderiek. 

  3. Normalizácia politiky ako profesie, ktorá je potenciálne pre všetkých a všetky, ktorí o túto dráhu prejavia záujem. Nielen pre hrošiu kožu, plné vrecká a monotematické životné priority. Aj preto robím všetko pre to, aby ženy našli svoj bezpečný a moderný politický domov, pokiaľ je to to, čo si prajú ako doplnok ku svojmu aktuálnemu životu.

  4. Plné zuby odovzdávania smerovania našej krajiny ľuďom, ktorým (akonáhle prejdú za svoj billboard) nič nehovorí dlhodobá trvácnosť, pokojné napredovanie a hodnotové spájanie. Hnev vie byť užitočná emócia, akonáhle ho premeníme na zmysluplnú akciu v prospech žien, ktoré sa rozhodli prestať sa prizerať a sťažovať, ale idú s kožou na trhu.

  5. Pripravenosť prestať súdiť seba a ostatné ženy cez prizmu nedostatočného hocičoho (vzhľadu, životopisu, prejavu, konexií či rozpoznateľnej značky). Vzdať sa potreby vysvetľovať a obhajovať zmysel rovnováhy a diverzity. Zahodiť dvojitý meter. Začať jednoducho vítať tie, ktoré do toho idú ako vedomé, vzdelané, slušné odborníčky či aktivistky. Uvedomiť si, koľko ich to stálo odvahy a tlieskať im za to.

  6. Nadšenie zo spoločného pretvárania vzorcov, vzorov a celebritnosti. Ja osobne sa celkom teším na éru, keď si moja dcéra bude vedieť vyberať spomedzi celého politického spektra a komunity vedomých političiek si budú odovzdávať mikrofón bez toho, aby z toho musela byť téma.

  7. Chuť oslavovať a podporovať samé seba. Niektoré ženy idú do toho v prvej línii, iné nie, ale každá máme povinnosť sa podporovať. To je pointa ženských komunít od nepamäti. Voľakedy boli ženy upaľované za bosoráctvo na hranici. Dnes si to isté robíme zo sociálnych sietí. Každá máme morálnu povinnosť postaviť sa za tie, ktoré aktuálne držia vlajku (a rozmýšľať nad tým, ako by sme to chceli mať my, keby sme sa jedného dňa ocitli v ich situácii).

 

Asi by sme každá chceli, aby nás ostatné ženy krúžkovali. Bez toho, aby sme ich museli prosiť o nič viac, než to dnes musia robiť chlapi, ktorí sú v politike desaťročia, alebo ich tam vyniesli ich bankové účty.

Potom uvidíme v parlamente a na politických eventoch empatiu namiesto faciek. Politiky, čo umožňujú slobodné rozhodovanie namiesto zväzovania svojprávnosti nad vlastným telom. Zrodenie nových prístupov k posúvaniu tejto krajiny vpred, namiesto prežívania hraničiaceho s úpadkom.

A hlavne, stvoríme demokraciu, ktorá je funkčná, harmonická a odolná len do takej miery, do akej je jej politika tvorená všetkými, ktorí a ktoré pri tom majú a chcú byť.

Takže tu to máte, milé spolučitateľky a spolukrúžkujúce voličky. Krúžkujme s radosťou, hrdosťou, ponukou širšej podpory a odhodlaním zdieľať dôvody, ktoré nás k tomu vedú. Nejde len o férovosť hry a snahu nasvietiť inak dlho ignorované problémy našich rodín – ide o kultiváciu pôdy pre politickú show, ktorá je rôznorodá, inovatívna, vyživujúca a zladená s rytmom nášho neustále sa meniaceho života a sveta. 

(Autorka je spolupredsedníčkou Volt Slovensko)