Ako sa blížia Vianoce, väčšinu žien v mojom okolí chytá panika.

Denne počúvam o tom, ako ešte nemajú nakúpené, nie su zabalené darčeky, k pečeniu sa ešte nedostali a o oknách sa radšej ani nebavme! Tie sú také, že už cez ne pomaly nevidno…

My ženy sme na seba tvrdé celý rok, tieto sviatky sú ale hotovou fiestou masochizmu!

Neviem, či sa ešte stále bojíme, čo povedia susedy, ako to mali naše mamy alebo “len” chceme svojim rodinám vytvoriť dokonalú ilúziu pohody, faktom ostáva, že aj v roku 2023 majú dni pred Vianocami iba 24 hodín a jednoducho to nestačí.

Dokonalé Vianoce nie sú 

A my sa zo všetkých síl snažíme, aby bolo všetko pripravené, dokonalé a častokrát je jediné, čoho sa dočkáme, nervové zrútenie. Jednoducho nemáme šancu stihnúť, čo sme si naložili a, samozrejme, si trpko uvedomíme, že je to preto, lebo sme zlé manželky, priateľky, dcéry a matky…. Vždy si nájdeme dôvod, aby sme v krachu nerealistických očakávaní našli vlastné nedostatky.

Konieckoncov, celý život nás učia ako sa máme správať, byť nekonfliktné a hlavne, byť ženské…to je základ.

Začalo to ešte v škôlkárskom veku, vonku teplo jak nácvik krematória a ty si dodnes pamätáš aké bolo fantastické skákať s kamošmi vo fontáne. Len do momentu, kým mama nezakričala z okna, aby si si v momente obliekla tričko. Vyzerala si bez trička presne tak isto ako Rado odvedľa, ale naňho nikto nekričal…ty si si vtedy asi prvýkrát vypočula, že takto sa žena nespráva, to sa nepatrí.

Na rodinných stretnutiach si musela sedieť pekne tichučko a na preliezku slušné dievča nelezie, ešte sa ti vyhrnie tričko alebo sukňa a katastrofa je doma…zase sa nesprávaš ako žena. Veľa pravidiel ti nedávalo zmysel, ale ked to všetci tak hovoria, asi to tak má byť.

Ešte mätúcejšie to bolo v škole….všetci sa tam chodia učiť, všetci chcú byť najlepší, ale ty si “panovačná”, keď sa hlásiš, len sa dožaduješ pozornosti. Keď vás rozdelia do tímov a máš nápady a chceš viesť projekt, vymenia ťa za spolužiaka, ktorý nie je taký “násilný” predsa len, vodcovstvo je taká mužská práca, tak sa žena nespráva …

Pár rokov na to ťa suseda vymákne pod bránou bozkávať sa so spolužiakom a znova…rozsudok bol vyrieknutý…nechováš sa ako žena! A potom to už ide jak z roztrhnutého vreca…

Chceš sa hneď vydať? Zbláznila si sa?

Nechceš sa vydať? Zbláznila si sa?!

Chcela si deti, fajn, ale rýchlo schudni?

Nechceš deti? Zbláznila si sa?

Správať sa ako žena - vždy

Chceš si len tak užívať život a nehnať sa do ničoho vážneho? Zbláznila si sa? To sa už nikdy nevydáš, kto by chcel použitý tovar…kto to kedy videl, aby si žena užívala jak chlap….chceš kariéru? A čo rodina? Chceš rodinu? Pche, tak zaostalo v dnešnom svete…vyzerá to tak, že čokoľvek urobíme, počas celého života, vždy sa nájde niekto, kto nás upozorní na to, že takto by sa žena správať nemala…..

Až si tak hovorím, koľko toho ešte budeme musieť zniesť a zrazu sú tu Vianoce a minimálne každá druhá je s nervami na dranc, lebo nestíha…dobrá polovica tých, ktoré sa už aj zmierili s tým, že možno nie je nutné zničiť si nervy a telo, aby “to vyzeralo”, k tomu stále sem-tam hodí ospravedlňujúci post na sociálne médiá.

Čo som ale naozaj nezachytila ani raz, ani na nete, ani v reálnom živote je koment nejakého sebakritického muža. Z chlapov sa nikto nesťažuje, že nestíha, ani jeden neplače, že nemá napečené, a už vôbec nikto z nich nemá problém s tým, že nestihol umyť okná. Keďže tipujem, že Vianoce majú muži rovnako ako ženy, vychádza mi z toho, že im na tom až tak nezáleží.

Ono to skoro vyzerá tak, že si ten predvianočný tlak na seba vytvárame samé. Popravde, po tom, čo do nás od mala hustia, sa nie je čo diviť, každá sa predsa chceme správať ako žena….

Viem, že sa to jednoducho povie, ale prečo sa dobrovoľne vystavujeme stresu, ktorý je úplne zbytočný? Netvrdím, aby sme sa na všetko vykašľali, buďme k sebe len trošku láskavejšie. Veď my predsa vieme, že neumyté okná z nás nerobia menej ženu a že Vianoce budú Vianocami aj s koláčmi kúpenými od tety zo šiesteho.

Svet našich babiek a mám bol iný, mali priestor a trávili doma viac času ako my. Neznamená to, že sa máme na všetko vykašľať a prežiť sviatky v bordeli jak prasce v chlieve…

Je rok 2023, kopec malých firiem a živnostníkov či živnostníčok ponúka služby, ktoré nám zjednodušia život a nezruinujú nás. Objednajte si na okná a veľké upratovanie firmu, kúpte si koláče od niekoho, kto to robí s láskou a možno aj lepšie ako vy, nenechajte si zase nahovoriť, že by to poriadna žena robiť nemala!

Len my samé najlepšie vieme, čo to je byť ženou, je myslím načase poslať do prdele každého mudrlanta, ktorý sa nám bude snažiť nanútiť svoju predstavu.