V poslednej dobe si stále viac uvedomujem ženskú lásku a podporu v ťažkých, ale aj príjemných chvíľach. Neviem, čím to je, ale vytvorila som si celkom rozsiahlu záchrannú sieť kamarátok a v podstate všetky náročné momenty zvládam vďaka nim.

V minulosti som mala zopár blízkych priateliek a do kamarátstva so ženami som veľmi neinvestovala. Nebol čas, veľa práce, malé dieťa, okolo seba skôr mužský kolektív. Mala som kolegyne a kolegov, pár priateľov a tým to haslo. Lenže deti odrastú, my sa poučíme z chýb a prestaneme pracovať od rána do večera. Prichádza to, čomu sa hovorí stredný vek. Vek, ktorý so sebou prináša nielen problémy, ale aj priestor a čas na ich riešenie. A najmä čas, si trochu vydýchnuť.

Za posledné roky sa okolo mňa vytvorilo niekoľko veľmi silných skupiniek úžasných žien, s ktorými sa priatelím. Ozvali sa kamošky z minulosti, našli sme si po rokoch čas na stretnutia, viac sa stretávam so spolužiačkami so základnej školy, s ktorými som sa roky nevidela. V práci máme skvelý ženský kolektív a vyrážame na výlety. A, samozrejme, zostali mi najbližšie priateľky, ale môj kruh sa výrazne rozšíril.

Toto leto som v podstate celé strávila v spoločnosti žien. Všetky dovolenky som absolvovala s priateľkami, nespočetnekrát som bola na kávach, koncertoch či drinkoch na letných terasách. Užila som si ako nikdy. Žiadny tlak, stres, len čistá a pozitívna ženská energia. Viete, v čom sú ženská priateľstvá ešte unikátne? Ženy si pomáhajú. Ak potrebujem poradiť doktora, čokoľvek vybaviť, zohnať kontakt, niekoľko žien z mojich skupín mi okamžite podá pomocnú ruku. Ako keby sme už v našom veku cítili, aká dôležitá je spolupatričnosť a vzájomná podpora. Kým do štyridsiatky sme mali pocit, že musíme všetko zvládnuť, dnes už vieme, že kam čert ani pánboh nemôže, pošle ženu. Ženy dokážu riadiť svet, to vám poviem.

Keďže som už dlhšie single, nemám partnera, na ktorého by som sa mohla obrátiť, ani toho, s ktorým by som šla na dovolenku. Cestovať sama je síce fajn, zažila som si to, no v skupine je to predsa len zábavnejšie. Zistila som, že dovolenka s kamarátkami je jedna veľká pohoda a oddýchnete si ako nikdy. Ženy v sebe majú prirodzenú schopnosť postarať sa o seba a preto od vás nič nepotrebujú. Nikomu nemusíte variť, ani nič podávať, hľadať okuliare ani otvárať studené pivo. Môžete len byť. Byť samostatné, sebestačné a v pokoji.

Zažila som v minulosti aj ženskú neprajnosť, zažila som závisť aj ohováranie, no momentálne zažívam lásku a podporu, prijatie a kopu zábavy. Možno sa vekom niečo vo mne zmenilo a možno sme sa zmenili všetky. Pochopili sme, že v našich životoch už nie je kam bežať, ani plniť úlohy či predsavzatia.

Ide o to, užiť si čo najviac čas, ktorý nám zostáva. Verím, že nám tento ostrov spoločnej radosti vydrží do konca života. Pokojne naň vpustíme občas aj mužov, ale svoju pohodu si zachováme.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?