Vo veku 81 rokov vo štvrtok zomrela britská módna návrhárka Vivienne Westwoodová. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Zomrela Vivienne Westwoodová

Westwoodovej módny dom v príspevku na Twitteri uviedol, že návrhárka zomrela "pokojne a v kruhu rodiny" v londýnskej štvrti Clapham. Jej manžel a zároveň spolupracovník Andreas Kronthaler vyhlásil, že "bude ďalej pokračovať (v práci) s Vivienne v srdci".

Westwoodovej kariéra v módnom priemysle začala v 70. rokoch minulého storočia. Venovala sa najmä punkovému štýlu obliekania, čím sa stala jednou z najvýraznejších svetových návrhárok.

Westwoodová: Punk súčasťou módy

"Dala punku výzor a štýl, ktoré sa radikálne odlišovali od čohokoľvek predtým," uviedol Andrew Bolton z Metropolitného múzea umenia v New Yorku. Dodal, že Westwoodová vo svojich návrhoch používala "roztrhané džínsy, zatváracie špendlíky a tričká s nápismi... predstavila postmodernizmus". Podľa Boltona sa vďaka Westwoodovej stal "punkový štýl súčasťou hlavného módneho prúdu".

Vivienne Westwoodová bola známa aj ako aktivistka a bojovníčka proti globálnemu otepľovaniu a klimatickej zmene. Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. jej udelila dve vyznamenania vrátane Radu britského impéria.