Táňa Fischerová, narodená ako Taťana Fischerová, zomrela vo veku 72 rokov. Bývalá česká herečka, spisovateľka a politička zomrela po dlhej chorobe v stredu popoludní. Uviedla to pre český Deník N Monika Šatavová, bývalá asistentka Fischerovej.

Zomrela Táňa Fischerová

Fischerová sa okrem herectva roky venovala aj charite a politickej činnosti. V rokoch 2002 až 2006 bola poslankyňou a aj vďaka jej hlasu fungovala vtedajšia koalícia so sociálnymi demokratmi a ľudovcami, napísal Deník N. V roku 2013 kandidovala ako nezávislá aj v prezidentských voľbách.

Narodila sa v umeleckej rodine, jej otec Jan Fischer bol divadelný režisér, mama bola baletkou. Obaja rodičia boli počas druhej svetovej vojny väznení v Terezíne a v Osvienčime.

Ona debutovala vo filme v roku 1961 v dráme Kohout plaší smrt. Hrala aj vo filmoch Hotel pro cizince (1966), Lev s bílou hřívou (1986) nebo Svědek umírajícího času (1989). Po roku 1989 sa objavila napr. v seriáli Konec velkých prázdnin (1994).

Zomrela Táňa Fischerová

Ako divadelná herečka pôsobila v Činohernom klube Praha, v Divadle Jiřího Wolkera i na voľnej nohe.

V roku 1989 podpísala petíciu Několik vět. Po zmene režimu pôsobila ako občianska aktivistka a politička. Bola členkou správnej rady Nadácie Dagmar a Václava Havlovcov Vize 97 a členkou správnej a dozornej rady spoločnosti Knihovna Václava Havla.

V polovici roku 2012 Fischerová oznámila, že sa bude uchádzať v priamej voľbe o post hlavy štátu. V prvom kole volieb získala 3,23 percenta hlasov, čo stačilo na siedme miesto.