Citlivá pokožka je náročná na starostlivosť počas celého roka, najmä však v chladnejšom období. Ak máte suchú, citlivú alebo atopickú pleť, chladné dni môžu tieto problémy ešte zhoršiť. Našťastie, dnes už existujú produkty špeciálne určené na riešenie týchto ťažkostí.

Ako sa o pleť starať počas jesene a zimy, nám vysvetlil odborník z online poradne Allergika.sk MUDr. Michal Scheibenreif.

 

V rozhovore pre Ženy v meste prezradil:

● čo je atopická pokožka a prečo je problematická,

● aké zložky by mala obsahovať kozmetika na atopickú pleť a čomu sa vyhnúť,

● aké riziko prináša nesprávna starostlivosť,

● ako životný štýl ovplyvňuje na zdravie pokožky.

 

Ako sa správne starať o suchú, citlivú a atopickú pokožku počas chladnejších mesiacov?

Základom starostlivosti o takýto typ pokožky je pravidelné premasťovanie ošetrujúcimi prípravkami viackrát denne, aby zostala ochranná bariérová funkcia kože zachovaná. Atopickej pokožke chýbajú ochranné tukové látky, tzv. lipidové lamely. Ľudovo povedané, je „deravá ako sieť“, a tak z nej ľahko uniká voda, ktorá kožu hydratuje. Najmä v zimných mesiacoch je tak prítomný nepríjemný, miestami až úporný, pocit svrbenia.

 

Podľa čoho si vybrať ošetrujúci krém pre suchú, citlivú a atopickú pokožku na chladné mesiace?

Atopickej pokožke chýbajú najmä ceramidy a dlhoreťazcové mastné kyseliny, ktoré pokožku hydratujú. V zimnom období prechádza atopická pokožka zaťažkávajúcou skúškou najmä pri prechode zo studeného exteriéru do vykurovaného interiéru. Takéto zmeny už tak citlivú pokožku výrazne vysušujú. V tomto čase je dôležité používať prípravky, ktoré pokožku ochránia pred vetrom, chladným počasím, mrazom a ďalšími nepriaznivými vplyvmi.

 

Aké zložky by mali a nemali, obsahovať hydratačné krémy používané v chladnom období?

Na prevenciu nadmerného vysušovania kože sú vhodné ošetrujúce krémy s vyšším obsahom glycerínu, ceramidov a lipidov, ktoré spolu ako komplex tvoria ochranný film a intenzívne hydratujú a upokojujú suchú pokožku so sklonom k svrbeniu. Pri suchej pokožke sa treba vyhnúť zložkám ako alkohol, parfumované látky či mentol, ktoré môžu pokožku vysušiť, podráždiť a spôsobiť nepríjemné začervenanie až alergické reakcie.

 

Ovplyvňujú stav suchej, citlivej a atopickej pokožky aj prípravky na sprchovanie a kúpeľ?

Samozrejme. Mnohé sprchovacie prípravky z drogérií obsahujú sulfáty, ktoré síce účinne zmyjú z pokožky nečistoty, ale zároveň môžu odstrániť aj prirodzené lipidové zložky a maz pokožky. To vedie k ďalšiemu vysúšaniu a podráždeniu. Niektoré produkty môžu narušiť prirodzené pH pokožky, čo môže viesť k zvýšenému riziku infekcií. Preto aj pri výbere týchto prípravkov treba dôkladne dbať na to, aby obsahovali hydratačné a upokojujúce látky ako ceramidy, glycerín či panthenol a vyhnúť sa parfumovaným prípravkom s chemickými prísadami.

 

Ktorý prípravok z portfólia ALLERGIKA by nemal chýbať ľuďom so suchou, citlivou a atopickou pokožkou na jeseň a v zime?

Určite prípravok, ktorý môže poslúžiť aj ako prvá pomoc v chladnom počasí. ALLERGIKA® Krém na očné viečka MED s protidráždivým komplexom štyroch účinných látok má klinicky dokázaný „repair efekt". Regeneruje narušenú kožnú bariéru, zmierňuje svrbenie, redukuje tvorbu vyrážok, suchosť a olupovanie kože vďaka jedinečnej forme emulzie vody v oleji.

 

Výhradným distribútorom lekárskej kozmetiky ALLERGIKA® pre SR je slovenská spoločnosť Aloris Vital, s.r.o.

 

Aké nekozmetické tipy, ako výživa, pitný režim a celková životospráva, odporúčate ľuďom so suchou, citlivou a atopickou pokožkou?

Určite netreba zabúdať na dostatočný pitný režim aj v chladných mesiacoch a tým hydratovať pokožku aj zvnútra. Naopak je potrebné obmedziť alkohol a kofeín, ktoré pokožku dehydratujú a narúšajú spánkový režim. Áno, aj dostatočný spánok, 7 až 8 hodín denne, prispieva k regenerácii pokožky. Suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti viete efektívne zlepšiť zvlhčovačom vzduchu. Nezabúdajte na pravidelné krátke vetranie, ktoré eliminuje inhalačné alergény. Odporúčam tiež nosiť bavlnené oblečenie a v období Vianoc sa čo najviac vyhýbať citrusom, orechom či medu, ktoré sú silnými provokačnými faktormi.

 

Prečo suchá, citlivá a atopická pokožka trpí najviac v zime?

Ako sme spomínali na začiatku, pri takejto pokožke je narušená bariérová funkcia kože a pokožka sa tak správa ako stena z tehál, ktorej chýba cement, ktorý ju chráni a udržuje v celku. Takáto pokožka je náchylná na podráždenie vonkajšími vplyvmi, ktoré sú v zimných mesiacoch výraznejšie – chlad, mráz, či studený vietor. Neustále prechody z tepla do chladu taktiež zaťažujú kožnú bariéru, ktorá je potom náchylnejšia na popraskanie. Aj dlhé sprchovanie v horúcej vode odstraňuje prirodzené ochranné molekuly z pokožky. Vyhnite sa týmto spúšťačom. Vaša pokožka sa vám poďakuje.


Máte tiež suchú, citlivú či atopickú pleť alebo trpíte neurodermatitídou a v rozhovore ste nenašli odpoveď na svoje ťažkosti? Napíšte nám v našej online poradni na Allergika.sk