Dezinfekcia je už viac ako rok súčasťou našich životov v takom rozsahu, ako sme to doteraz nezažili. Ruky si dezinfikujeme niekoľkokrát za deň. Keď nakupujeme, vchádzame do nákupných centier, navštevujeme lekára alebo akýkoľvek iný uzatvorený priestor. Mnohí už na rukách pociťujeme kožné problémy, svrbenie, máme vysušenú pokožku. 

Na dezinfekciu sa už dnes pozeráme inak ako pred rokom, aj preto sme pri jej výbere dôkladnejší.  Tu sú štyri dôležité kritéria

Dôležité je zloženie

Najbežnejšie zloženie pri dezinfekcii je alkohol, chlór alebo kvartérne amónne zlúčeniny (KAZ), čo sú v podstate zlúčeniny alebo časti chlóru, často označované aj ako bezchlórové dezinfekcie. Mnoho dezinfekčných prostriedkov obsahuje tiež vysoký podiel alkoholu (60 až 80 percent). 

 

Ilustračné foto - shutterstock

Zloženie je dôležité, ak chceme vedieť, aké môžu spôsobovať problémy pri dlhodobom používaní. Chlór dráždi citlivé sliznice očí, úst a hrdla, ale aj z dlhodobého hľadiska môže zhoršovať problémy s dýchaním vedúce až k astme. Chlór je rizikom aj pre domáce zvieratá a životné prostredie. Menej agresívne dezinfekčné utierky a spreje zase nemusia byť proti vírusom také účinné. 

“Na dezinfekciu na báze chlóru, alkoholu a KAZ je potvrdená rezistencia mikroorganizmov, preto sa odporúča meniť ju a používať 2 až 3 druhy, aby ste mali pokryté celúé spektrum účinnosti,” hovorí Michal Hanus, CEO Sanosil Slovensko. Pred deviatimi rokmi priniesol na slovenský trh švajčiarsky dezinfekčný prostriedok Sanosil, ktorý neobsahuje ani alkohol, ani chlór, nedráždi pokožku a nezapácha. Likviduje všetky druhy baktérií, vírusov kvasiniek, plesní či spór a bráni ich opätovnému rastu. Je vhodný na dlhodobé a každodenné používanie a je účinný aj voči Covid-19.

“Náš dezinfekčný prostriedok Sanosil má patentom chránené unikátne zloženie peroxidu vodíka a striebra. Vďaka tomu má dlhotrvajúci účinok a potvrdenú účinnosť aj voči Covid-19,” dodáva Hanus.

 

Michal Hanus, CEO Sanosil Slovensko.  Foto - Boris Németh

Dezinfekcia a účinnosť 

Ak používate dezinfekciu, ktorá obsahuje alkohol, chlór alebo kvartérne amónne zlúčeniny (KAZ), mali by ste ju oplachovať a tým zneutralizovať povrch, čo však oslabuje jeho účinky. 

“So Sanosilom nie je potrebné veci či plochy oplachovať, aj preto naše prostriedky používa armáda, hasiči alebo policajti, ktorí majú pri zásahoch obmedzený prístup k vode. Od vstupu značky Sanosil na trh v roku 1982 nebola doposiaľ nikde na svete preukázaná odolnosť nežiadúcich mikroorganizmov na prostriedky Sanosil,” hovorí Michal Hanus, CEO Sanosil Slovensko s tým, že Sanosil má za sebou viac ako 280 laboratórnych testov z medzinárodných inštitúcií, ktoré potvrdzujú jeho účinnosť. 

Dezinfekcia a potraviny

Mnohé dezinfekčné prostriedky musíte držať ďalej od vody či potravín, pretože zmenia chuť a vôňu potravín či vody, keď na nich dezinfekciu použite. Sanosil môžete použiť aj na jablko a zjesť ho, pretože je nezávadný. Nemení vôňu ani chuť potravín a neškodí. Je certifikovaný aj pre použitie v potravinárstve.

“Nároky na dezinfekciu sa radikálne menia. Časy, keď ste na všetko kúpili chlór sú preč. Už nestačí dezinfekcia, ktorá veci vybieli, teda iba prekryje, ale baktérie nezabije a ešte ten zápach dýchate. Pri výbere stále viac rozhoduje, aby prípravok neškodil životnému prostrediu a bol šetrný k používateľom, či ide o ľudí alebo zvieratá,” hovorí Michal Hanus. 

Koľko má stáť dezinfekcia

Pri výbere dezinfekcie by nemala rozhodovať cena. Napokon rozdiely medzi jednotlivými prípravkam nie sú také vysoké. Jeden prípravok vám vydrží aj mesiac. “Sanosil je síce možno o 2 eurá drahší, ale nespôsobuje poškodenie povrchov, je dlhodobo účinný, nemusíte kupovať viac prípravkov, takže sa to oplatí. Je šetrný k životnému prostrediu, ľudia čo majú vlastný septik určite ocenia, že si v ňom nebudú zabíjať potrebnú mikroflóru. ” dodáva  Michal Hanus z firmy Sanosil Slovensko.