Rozhodnutie 86-ročného legendárneho herca Alaina Delona zverejnil jeho syn Anthony pre francúzske rádio RTL. Svojmu otcovi dal sľub, že bude pri ňom.

Anthony Delon, najstarší syn slávneho herca povedal v rozhovore pre francúzske rádio RTL, že svojmu otcovi sľúbil svoju pomoc pri asistovanej eutanázii. Podstúpiť ju chce vo Švajčiarsku, kde v roku 1999 získal občianstvo a stále tam žije.

Alain Delon má eutanáziu v závete

Prekvapivú žiadosť už spísal aj do svojho závetu. Alain Delon sa týmto plánom netajil už dlhšiu dobu. V minuloročnom rozhovore pre francúzsku televíziu TV Monde herec priznal, že nie je proti eutanázii.

„Po prvé preto, že žijem vo Švajčiarsku, kde je eutanázia legálna a aj preto, že ju považujem ako najlogickejšie a najprirodzenejšie riešenie. Od istého veku, od istého momentu máme právo sa rozhodnúť ako odísť pokojne do pekla – bez nemocníc, injekcií a všetkého ostatného,“ povedal herec.

Podľa Anthonyho sa tak jeho otec rozhodol kvôli nedávnej osobnej skúsenosti. Minulý rok zomrela jeho bývalá manželka a Anthonyho matka Nathalie Delon na rakovinu pankreasu. Priala si podstúpiť eutanáziu, ktorú však francúzske zákony nedovoľujú. Nakoniec nebola potrebná, keďže zomrela prirodzenou smrťou.

„Hovorím našťastie, pretože všetko už bolo pripravené. Je pravda, že by bolo ťažké držať ju za ruku a vidieť ju takto odchádzať zo života. Nehovorím, že posledná noc bola ľahká, ale posledných pár hodín bolo,“ opísal Anthony Delon.

Delon mal dvojitú mozgovú príhodu

Delonova filmová kariéra vystrelila po filmoch Rocco a jeho bratia a Leopard. Za účasť vo filme v roku 1963 bol nominovaný na Zlatý glóbus ako „Najsľubnejší mladý herec“. Získal cenu César za najlepšieho herca vo filme Náš príbeh. Nakrútil tri režisérske filmy: Za kožou policajta, Šok a Neskrotný.

Hral v takmer 30 filmoch a za jeho prínos k svetovému filmovému umeniu ho francúzsky prezident Jacques Chirac v roku 2005 povýšil do hodnosti dôstojníka Čestnej légie. Posledný film, v ktorom zažiaril bol Asterix a Olympijské hry z roku 2008.

Dnes 86-ročný Alain Delon oznámil koniec kariéry v roku 2017. O dva roky neskôr, v roku 2019, dostal dvojitú mozgovú príhodu, z ktorej sa zotavoval na švajčiarskej klinike.

Eutanázia je u nás zakázaná

Eutanázia je zvyčajne definovaná ako usmrtenie na žiadosť pacienta, ktorý trpí nevyliečiteľnou alebo smrteľnou chorobou. Asistovaná samovražda je samovražda za pomoci inej osoby, ktorá sa podieľa na usmrtení, ale hlavný akt závisí len od samovraha. Hlavný rozdiel je v tom, kto sa podieľa na usmrtení.

Na Slovensku je eutanázia trestným činom a kladie sa na úroveň vraždy. Aj asistovaná samovražda je u nás považovaná za ilegálnu.