Vo volebný večer sa Agata Kornhauser-Dudová dozvedela, že jej muž Andrzej bude ďalších päť rokov poľským prezidentom. Všetkých však zaskočila ona sama, keď si po rokoch mlčania vzala slovo na zhromaždení Dudovho volebného štábu.

„Nadišiel okamih, aby som povedala, prečo som päť rokov mlčala. Odhalím to tajomstvo. Ja som síce nehovorila s novinármi, ale rozprávala som sa s Poliakmi. Nechcela som hovoriť pre tlač, bol to môj protest proti manipulácii a dezinformáciám, ktoré vládnu v médiách,“ povedala.

Bývalá učiteľka tým mnohých pobúrila. Celých päť rokov totiž tvrdohlavo odmietala akékoľvek výzvy na rozhovor, či otázky. Mlčala aj vtedy, keď svojim hlasom mohla dopomôcť k zmene postavenia žien, rodinnej politiky alebo školskej reformy. Podľa poľských komentátorov treba skutočné dôvody zrejme hľadať niekde v Agatinej minulosti.

Agata Dudová - porodila počas štúdia

Agata sa narodila 2. apríla 1972 v Krakove do rodiny básnika, literárneho kritika a opozičného kritika Juliana Kornhausera. Jej otec, ktorý sa netajil svojim židovským pôvodom, ľavicovými názormi a nechuti ku komunistickému režimu bol za to v minulosti perzekvovaný.

Mama Alicja, ktorá bola polonistkou, svoju dcéru viedla ku katolíckej viere, no ľavicové názory a častá prítomnosť polície v ich domácnosti na Agatu veľmi pôsobili. Má ešte o 12 rokov mladšieho brata Jakuba, ktorý je tiež básnikom a pôsobí ako univerzitný učiteľ, no ani s ním sa v názoroch nezhodujú. O politike sa vraj vôbec nebavia.

Nadaná študentka si po skončení gymnázia zvolila štúdium germanistiky na krakovskej Jagellonskej univerzite. Nemecký jazyk a kultúra jej učarovali, keď jej otec dostal ročnú stáž v Nemecku, kam odišiel s celou rodinou. Už počas univerzitných čias sa jej cesty preplietli s mladým študentom práva Andrzejom. Obaja pilne študovali, radi tancovali a spolu chodievali aj na omše do jedného z krakovských kostolov. 

Študentská láska sa ešte počas štúdií skončila svadbou. Koncom roka 1994 si povedali "áno" a o rok neskôr už boli traja. Napriek tomu, že sa im veľmi skoro narodila dcéra Kinga, obaja úspešne doštudovali.

Manželka poľského prezidenta Agata Dudová.   Foto - facebook/andrzejduda

Agata spromovala v roku 1997 a hneď sa zamestnala v nadnárodnej firme, kde ako germanistka využila výbornú znalosť nemčiny. Lepšie platené miesto v korporáte jej však nevoňalo, ťahalo ju to pred katedru a o rok neskôr sa už zamestnala ako učiteľka na jednom z krakovských gymnázií. Nemčinu vyučovala až do roku 2015, keď sa jej manžel stal prezidentom. Ako hovorili jej študenti, len málokedy si brala voľno, nikdy nemeškala na hodinu a bola dokonale pripravená. Jej žiaci ju opisovali ako veľmi prísnu, ale spravodlivú učiteľku.

S rodným Krakovom sa Agate lúčilo ťažko a kým sa presťahovala, nejaký čas trávil prezident v paláci vo Varšave sám. Zlé jazyky z okolia jeho politickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) hovoria, že ich manželstvo funguje len vďaka tomu, že žijú vo vlastných svetoch - oddelene.

Prezident však tvrdí niečo iné: „Som šťastlivec. Mám úžasnú a múdru ženu, veľmi ju milujem.“

Andrzej Duda a manželka - chlad vo vzťahu

Chlad a odstup medzi manželmi si všimla aj poľská odborníčka na komunikáciu Monika Kaczmarek-Śliwińska: „Vzťah medzi prezidentom a jeho ženou vyzerá dosť chladný. Iný je s dcérou, na tú pozerá s láskou a obdivom,“ povedala pre poľský týždenník Polityka.

„Pritúlenie, objatie, držanie za ruky aj bozky sa javia skôr ako divadlo pre potreby médií než niečo, čo by vychádzalo z ich potrieb ako blízkych osôb,“ pokračovala odborníčka. Dodala tiež, že nik nečaká, že sa budú správať ako zamilovaní tínedžeri, ale znaky lásky či rešpektu sa podľa nej dajú ukázať aj v politike. 

A hoci si každý rok výročie svadby Dudovci pripomínajú na omši v kostole, podľa ľudí z ich okolia je celkom jasné, že sú totálne odlišní. Agata miluje sladké, psov a oddych v teple, Andrzej zas na sladkosti nepomyslí, psov sa bojí a predstava oddychu sú pre neho lyže a hory.

Napriek všetkému pár vystupuje ako jeden. Ich manželstvo dokonca prežilo aj malý škandálik, keď novinári odhalili, že prezident si po nociach dopisuje s tínedžerkami s lascívnymi a nevhodnými nickmi na Twitteri. Hoci dievčatám nepísal nič zlé ani nevhodné, pokazilo to jeho imidž.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#PAD #AKD

Príspevok, ktorý zdieľa Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl),

Agatu to však nerozhodilo a svojho muža stále podporuje aj ako poľská prvá dáma. Kvôli nemu dala zbohom miestu učiteľky a počas piatich rokov sa stretla s 50-tisícami ľudí na takmer 600 mítingoch doma aj v zahraničí. Aspoň tak udávajú oficiálne čísla prezidentského paláca, ktoré preleteli poľskými médiami. V neposlednom rade je Dudová považovaná za miestnu módnu ikonu a zbiera dobré body nielen za vkusné oblečenie, ale aj celkový dojem.  

Tak prečo sa nebaví s novinármi? Jej muž o nej povedal, že je zásadová a pevná vo svojich rozhodnutiach. Šepká sa, že ju stresujú novinári, ale aj to, že jej vôbec nie je po chuti manželova politika, ale nechce to dať verejne vedieť. V tomto sa v osudový večer zhodla so svojou dcérou Kingou.

Kinga Dudová - nadaná právnička

Plavovláska a vyštudovaná právnička Kinga tiež absolvovala rovnakú univerzitu ako jej rodičia a spolužiaci o nej hovorili len v superlatívoch. Snaživá študentka vytŕčala spomedzi vrstovníkov nadaním. Ako píše poľský portál onet.pl, mnohí učitelia jej dali pocítiť, že na diplom z práva nestačí mať otecka prezidenta.

A Kinga protekciu nevyužila, dokonca sa ako premiantka dostala na niekoľko zahraničných stáží, medzi inými aj v europarlamente.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Prezydent @andrzejduda z córką Kingą ❤️ #Duda2020

Príspevok, ktorý zdieľa Andrzej Duda (@andrzej.duda),

Po skončení štúdia sa v roku 2019 zamestnala vo varšavskej advokátskej kancelárii, ktorá sa zaoberala najmä ochranou osobných údajov a autorským právom. Kinga tam neostala dlho. Podarilo sa jej dostať na stáž do medzinárodnej právnickej firmy, ktorá sídli v Londýne. Tam sa zdržiavala až do ďalšieho kola prezidentských volieb.

Rovnako ako mama Agata, aj Kinga si prísne stráži svoje súkromie a hoci paparazzi bojovali o nejaké pikantné zábery prvej dcéry, žiadny škandál nevyplával. Aj preto bola verejnosť prekvapená, keď si v nedeľu večer po rodičoch vzala slovo aj ona.

„Bez ohľadu na to, kto tieto voľby vyhrá, chcela by som vás požiadať, aby sa nik v našej krajine nemusel báť opustiť dom. Pretože bez ohľadu na to, v čo veríme, akú farbu má naša pokožka, aké názory máme, akého kandidáta podporujeme a koho milujeme, sme si všetci rovní a všetci si zaslúžime rešpekt. Nikto si nezaslúži byť objektom nenávisti. Absolútne nikto. Rešpektujme sa navzájom,“ povedala.

Jej slová pobúrili najmä LGBTI aktivistov, ktorí poukazujú na názorovo rozdelené Poľsko. Ďalší kritici vyjadrili sklamanie, že sa Kinga zapojila tak neskoro. Avšak, boli aj takí, ktorí veria, že rozhľadená dievčina otcovi otvorí oči.