Poslanci a poslankyne dnes večer po dlhom a chaotickom rokovaní neschválili návrh Anna Záborskej (OĽANO) na zmenu zákona, ktorá by sprísnila prístup ženám k interupciám. Návrh neprešiel najtesnejším výsledkom. 

Z prítomných 117 poslancov a poslankýň hlasoval za 58, proti bolo 45. Zdržalo sa 12 a nehlasovali dvaja.

Cigániková: Politici nebudú vstupovať ženám do materstva

“Naozaj sa teším z výsledku, ktorý znamená, že sa nebudú obmedzovať práva žien a politici nebudú vstupovať do takej intímnej sféry ako je materstvo. To ma naozaj veľmi teší. Z čoho som naopak veľmi smutná je, koľko času a energie sme venovali zbytočnému návrhu  v čase, keď treba riešiť problémy ľudí, ktorých COVID dostal na kolená,” povedala pre Ženy v meste Jana Bittó Cigániková, najväčšia oponentka Anny Záborskej v parlamente.

Neprešla potratová tabletka

Sklamaním pre Cigánikovú je, že v parlamente neprešiel ani jej pozmeňovací návrh, aby mohli ženy na Slovensku podstúpiť medikamentózne prerušenie tehotenstva, teda potratovú tabletku. “Zo 150 poslancov bolo za iba 33, to je vľmi smutné,” uviedla. 

Návrh Anny Záborskej podľa Cigánikovej neprešiel potom, čo poslanci a poslankyne odmietli všetky pozmeňovacie návrhy a parlament tak hlasoval o prvej, prísnejšej verzii Anny Záborskej.

"To bol myslím dôvod, že aj tí, ktorí chceli novelu podporiť, nakoniec za ňi nehlasovali," dodala pre Ženy v meste Cigániková.    

Ženské organizácie oslavujú

Neschválenie Záborskej novely s nadšením privítali aj ženské organizácie. “Som nesmierne šťastná, že parlament nepodporil schválenie návrhu pani Záborskej a nevydal sa na cestu zákazov, ale na cestu porozumenia a podpory.  Som hrdá na občiansku spoločnosť, na všetkých ľudí, ktorí nemlčali a dožadovali sa svojich práv. Som hrdá na prácu, ktorá je za nami a ktorá  prispela k tomu, aby sa v tejto krajine prestalo ubližovať ženám. Dnešný výsledok má jasný odkaz: nemôžete sa zahrávať so životmi žien, nemôžete im zakázať rozhodovať o svojom živote. A nemôžete brať deťom právo narodiť sa ako chcené,” uviedla pre Ženy v meste Adriana Mesochoritisová z feministickej organizácie Možnosť voľby, ktorá s ďalšími ženskými organizáciami Aspekt a iniciatívou Povstanie pokračuje aktívne návrhy kritizovala a organizovala protesty v uliciach slovenských miest. 

“Som presvedčená, že dnešný výsledok ukázal, že chceme žiť v slobodnej spoločnosti, a nie v spoločnosti, ktorá zakazuje a zastrašuje vlastné občianky. Vďaka tejto neuveriteľnej tortúre, ktorú máme za sebou, už dnes veľká časť ľudí vie: interrupcie neznižujú zákazy a obmedzenia, interrupcie znižuje podaná ruka ženám, rodinám, dôvera v rozhodnutia žien, znižovanie chudoby, podpora rodovej rovnosti žien. To je cesta,” dodala.

Záborská chce podať ďalší návrh o šesť mesiacov 

Anna Záborská po hlasovaní na sociálnej sieti uviedla, že o šesť mesiacov podá do parlamentu tento návrh opäť. "Úprimne ma mrzí, že pár hlasov nateraz znemožnilo realizovať naozaj dobré a prospešné opatrenia na pomoc tým tehotným ženám, ktoré si samy nevedia v zložitej situácii rady, potrebujú ju a stoja o ňu. Naopak, ďakujem všetkým kolegom, ktorí nášmu zákonu dali zelenú. Je to pre nás signál, že ideme cestou, po ktorej treba kráčať ďalej," priblížila Záborská v stanovisku podľa agentúry TASR.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš skonštatoval, že poslanci od začiatku hlasovali slobodne. "Keďže parlament je rozložený tak, ako je rozložený, tak to v tejto chvíli neprešlo," dodal.