Prístup k interrupciám sa na Slovensku meniť nebude. Poslanci a poslankyne dnes večer po dlhom a chaotickom rokovaní neschválili návrh Anna Záborskej (OĽANO) na zmenu zákona, ktorá by sprísnila prístup ženám k interupciám. 

Z prítomných 117 poslancov a poslankýň hlasoval za 58, proti bolo 45. Zdržalo sa 12 a nehlasovali dvaja.  

Záborská neuspela

Jana Bittó Cigániková (SAS) označila návrh zákona za obmedzenie práva žien. “Hoci sa v návrhu zákona hovorí o pomoci a podpore, tá sa tam v skutočnosti nenachádza,” povedala. Spochybnila aj finančnú pomoc pri ťažko zdravotne postihnutých deťoch, ktorá v mnohom sleduje len narodenie dieťaťa, ale nie jeho ďalšiu budúcnosť a starostlivosť.

Za posledné dva roky sa o sprísnení interrupcií hlasovalo jedenásťkrát. Neuspela SNS, kotlebovci a teraz ani vládna strana OĽANO.

Novela zákona ako ju navrhla  Anna Záborská (OĽANO) sa v júli dostala do druhého čítania. V septembri o nej parlament nebol schopný hlasovať, viackrát nebol uznášaniaschopný. 

Novela mala zmeniť názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžovala tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazovala reklamu na interrupcie.

Novela mala svojich kritikov nielen v opozícii, ale aj v koalícii, čo nakoniec rozhodlo o jej neúspechu. Vyslúžila si tiež veľkú kritiku ženských organizácií, podľa ktorých ohrozuje bezpečný prístup žien k interrupciám a sťažuje im rozhodnutie.