V centre Bratislavy jazdia od dnes (11. 12.) dve vianočné električky. Označené sú symbolom vločky. Premávať budú po špeciálnej linke. Verejnosť sa nimi bude môcť previezť do 6. januára. TASR o tom informoval hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec.

Dve vianočné električky v Bratislave

"Tento rok budú vypravované dva typy vozidiel, každé špeciálne vyzdobené a bohato vysvietené. Veríme, že na svoje si prídu všetci priaznivci mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, obyvatelia mesta aj návštevníci. Na jazdu bratislavskými vianočnými električkami všetkých srdečne pozývam," priblížila prvá námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Jazdiť majú denne okružnou trasou centrom mesta, a to Jesenského - Námestie SNP - Kapucínska - nábrežie - Jesenského. Preprava v nich bude bezplatná. "Počas dní 24. a 25. decembra ani 1. januára 2023 nebudú vianočné električky premávať," doplnil hovorca.

Električky vyzdobili

Prvým vozidlom bude historická električka T2 (#215). Dekorovali ju v tradičnom duchu - zdobia ju zelené vetvy čečiny, vianočné ozdoby, vianočné vence a svetelné reťaze. "Teší ma, že vypravíme opäť aj jedno historické vozidlo, ktorým potešíme nielen deti, ale aj dospelých," skonštatoval predseda Predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Druhou električkou je kĺbové vozidlo K2G (#7085). Jeho vzhľad je výtvorom slovenských dizajnérov, ktorí sú zastrešení umeleckým projektom Biela noc. Zdobiť ju okrem iného bude netradičná zrkadlová fólia s vločkami odkazujúcimi na medziľudské vzťahy či rôznorodosť.

"Festival Biela noc spolu s grafickou dizajnérkou Miškou Chmelíčkovou pripravil vizuálny koncept s témou rôznorodosti a inakosti," dodala riaditeľka festivalu Biela noc Zuzana Pacáková.