Vianočné sviatky sa skončili a prebytočné kalórie našli svoj domov. Už teraz nám ide hlavou ako sa ich zbaviť, kde začať a ktorú diétu vyskúšať. Nový rok znamená pre mnohých z nás pomyselný nový začiatok. V tomto období začína veľa ľudí s rôznymi diétami, aby sa zbavili prebytočných kilogramov. Tieto pokusy však veľmi často končia neúspešne a väčšinou sa dostaví „jojo efekt“ (skončíme na pôvodnej váhe, prípadne naberieme vyššiu hmotnosť).

Prečo diéty nefungujú a je ťažké ich dodržať?

Na začiatku nového roka nás sprevádza veľa odhodlania k zmene životného štýlu a chudnutia. Naše stravovacie návyky vystriedajú nové, ktoré sú bohužiaľ častokrát veľmi extrémne a vyžadujú príliš veľa námahy pri ich dodržiavaní. Striktná diéta a gramážový jedálniček nie sú použiteľné pre „reálny život“, pretože v pracovnom a súkromnom živote sa vyskytujú aj rôzne neplánované situácie ako nový pracovný projekt, choré dieťa, či nečakaná návšteva. To sú momenty, kedy si zrazu nestíhame pripraviť jedlo podľa nášho nového striktného jedálnička alebo režimu. Všetko začína byť pre nás veľmi namáhavé a premýšľame nad tým, že sa vzdáme. Stojíme pred rozhodnutím, či sme ochotní venovať všetok náš čas a pozornosť k zmene životného štýlu. Neudržateľné obmedzenia v stravovaní nám prestávajú dávať zmysel a od nastavených predsavzatí upúšťame.

Nový štart

Pre nový štart do nového roka som pre vás pripravila 3 jednoduché odporúčania. Skúste namiesto drastických diét začať s týmito 3 bodmi. Určite ste sa s nimi už stretli, odpovedzte si však úprimne na otázku, či ste ich dôsledne zaradili do svojho každodenného života.

  1. Žiadna diéta nefunguje

Nový rok sa usilujte nezačínať novou diétou. Väčšinou ide len o krátky – vystrihnutý úsek z nášho života, častokrát s extrémnymi a nezmyselnými odporúčaniami, ktoré sa nedajú dodržiavať dlhodobo. Okrem iného, sa za túto krátku dobu nenaučíme správne stravovať. To, čo naozaj funguje, je zdravý životný štýl (s vyváženým stravovaním, pohybom a oddychom). Pre dlhodobé udržanie vašich cieľov sa zmena životného štýlu začína v prvom rade vo „vašej hlave“, v rámci nastavenia, že takto chcem žiť a fungovať, tak aby zmeny vo vašom živote boli trvalé a dlhodobo udržateľné.

  1. Každý krok sa počíta

Pohyb a pohybová aktivita patria neodmysliteľne k zdravému životnému štýlu. Nemusíte stráviť dlhé hodiny vo fitness centrách, pretože aj každý krok sa počíta a to doslova a do písmena. Chôdza je pre nás najprirodzenejší druh pohybu. Skúste nabudúce vystúpiť o jednu alebo dve zástavky skôr a prejsť sa pešo. Alebo namiesto výťahu použite schody. Pohyb vám výrazne uľahčí chudnutie, okrem toho je veľmi dobrý pre myseľ a celkové duševné zdravie. Chôdza účinne zlepšuje krvný obeh, vďaka čomu sa znižuje krvný tlak a posilňuje sa srdce. Vedeli ste, že už polhodinová chôdza každý deň Vám pomôže zredukovať symptómy depresie takmer o 36%?

  1. Jednoducho voda

Život bez vody nie je možný dlhšie ako tri dni. Nedostatočný pitný režim spôsobuje zvýšenú únavu, bolesti hlavy, poruchy obličiek a môže dôjsť až ku kolapsu krvného obehu. Napriek tomu, na túto zásadnú vec – pitie čistej vody, neustále zabúdame. Pitie vhodných nápojov poskytuje a dopĺňa organizmu nielen potrebné množstvo tekutín, ale i dôležité minerálne látky a stopové prvky. Udržiavajú tak telo v dobrej forme a prispievajú k jeho vnútornej rovnováhe. Voda je totiž rozpúšťadlom mnohých látok, vrátane vitamínov a zohráva významnú úlohu v metabolizme na všetkých úrovniach. S vodou to však netreba preháňať. Nadmerný príjem tekutín môže byť pre telo rovnako škodlivý, ako jeho nedostatok. Koľko vody je dosť? Je to individuálne, v závislosti od veku, váhy, pohlavia a ročného obdobia. V lete a pri pohybovej aktivite sa nároky na doplnenie stratených tekutín zvyšujú.