Naplánujte si s deťmi cez prázdniny celodenné výlety a spoznajte, koľko atrakcií a unikátnych miest ponúka Slovensko. Dali sme pre vás dokopy 7 tipov na zážitky, ktoré môžeme iba odporúčať. Máme ich odskúšané. 

Celodenný výlety

Najväčšie bludisko v strednej Európe Čertová skala - Viktóriine záhrady

Na severovýchode Slovenska v meste Stará Ľubovňa pri rieke Jakubianka nájdete na ploche 11-tisíc metrov štvorcových Viktorine záhrady. Ich súčasťou je bludisko Čertova skala, ktoré je s rozlohou 6400 m2 najväčšie svojho druhu v strednej Európe.

Toto bludisko nie je len o hľadaní cesty von. Je rozdelené na 9 častí a každú z nich obýva jeden z deviatich majstrov, ktorí kreatívnymi úlohami učňom odovzdávajú svoje skúsenosti a pomáhajú im nájsť cestu do stredu bludiska, kde ich za odmenu čaká najkrajší výhľad na Ľubovniansky hrad z vyhliadkovej veže – Čertovej skaly. Môžu tak získať titul Ľubovniansky rytier alebo Ľubovnianska dáma.

Bludisko čertova skala. Foto - viktoriinezahrady.sk

Myšlienka vytvoriť mestské záhrady s bludiskom vznikla v roku 2017, inšpiráciou bol labyrint v poľskom Zakopanom. S projektom prišiel vtedy len 22-ročný rodák zo Starej Ľubovne.

Muránska planina a unikátne syslovisko

Národný park Muránska planina, čo je jeden z najmladších národných parkov na Slovensku.s nádhernými krasovými útvarmi, hlbokými kaňonmi a bohatou faunou a flórou je rajom pre turistov hľadajúcich pokoj a nedotknutú prírodu. Je tu viac ako 250 jaskýň, ktoré nie sú prístupné verejnosti, nachádza sa tu tiež 15 priepastí a viac ako 50 ponorov a vyvieračiek a mnohé krasové a skalnaté útvary.

Nachádza sa na strednom Slovensku v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca v Banskobystrickom kraji. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, nesmiete vynechať tri veľké pýchy tohto regiónu.

S deťmi určite navštívte sysľovisko Biele vody pri Muráni, kde môžete pozorovať sysle vo voľnej prírode. Počas sezóny (od marca do konca septembra) tu môžete vidieť jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku.

Ochutnať musíte slávne muránske buchty, ktoré nájdete len v neďalekej obci Muráň jednoducho nesmiete vynechať. Obchodík určite nájdete podľa radu, ktorý pred ním stojí.

Potom môžete vyraziť na Muránsky hrad, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. K hradu vedie z obce Muráň náučný chodník, ktorý na vzdialenosť nie je príliš dlhý, ale prekonáva prevýšenie vyše 500 m.

Šútovský vodopád a tyrkysové jazero

Asi 4 km od obce Šútovo, v okrese Martin, vás po príjemnej ľahkej túre, nadchne pohľad na najvyšší vodopád v Malej Fatre - Šútovský vodopád, ktorý má výšku 38 metrov.

Je štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku a je napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý má svoj prameň v neobyčajnom skalnom útvare Mojžišove pramene. Tie sú od vodopádu vzdialene asi 1 km. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.

Šútovský vodopád.  Foto - archív ZVM 

Po príjemnej túre odporúčame okúpať sa v neďalekom Šútovskom alebo Kráľovianskom jazere. Jazero s krásnou priezračnou tyrkysovou farbou láka ľudí z celého Slovenska, aj napriek tomu, že oficiálne je kúpanie zakázané a plavčíkov tu nenájdete.

Zatopený kameňolom neďaleko Šútova je však nádherný a hlavne v horúcich dňoch pritiahne mnohých nadšencov, ktorí sa tešia z pohľadu na  vodu i okolité svahy. Teplota  vody môže byť na začiatku leta chladnejšia, ale v horúcich letných mesiacoch je príjemne osviežujúca. K dispozícii sú bufety.

Vyhliadková veža nad Bojnicami

Nad kúpeľným mestom Bojnice, známe jedným z najkrajších a najromantickejších zámkov na Slovensku, je vyhľadávaná turistická atrakcia, ktorá ponúka zaujímavé prehliadky a je obľúbeným miestom pre natáčanie filmov.

Kúpele Bojnice postavili tridsať metrov vysokú vyhliadkovú vežu s výhľadom na celé mesto. Vyhliadka Bojnice, prezývaná Čajka v oblakoch, je dostupná pre rodiny, deti i seniorov. Veža pozostáva z oceľovej konštrukcie a drevenej lávky.

Ide o pomerne náročnú technickú stavbu, ktorá nemá na Slovensku obdoby. Vyhliadková veža v Bojniciach sa inšpirovala podobnou vežou nachádzajúcou sa ns Morave.

Lúčanský vodopád uprostred dediny

Lúčanský vodopád v kúpeľnej obci Lúčky, okres Ružomberok, patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú pamiatku. Raritou je, že sa nachádza uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.

Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujmavá atrakcia – Lúčanské travertíny. Ide o veľmi špecifický vodopád. Na rozdiel od vodopádov strmo prepadávajúcich cez skalné bralá, ktoré padajúca voda spätne podomieľa a vodopád sa „posúva“ proti toku, tu to platí iba minimálne u niektorých prúdov. Intenzívna tvorba penovca rozdeľuje územie s pretekajúcou vodou na stupne, ktoré narastajú v smere toku a vytvárajú kaskády

Chodník korunami stromov Bachledka

Užite si jedinečnosť prírody Spišskej Magury z výšky a objavte Chodník korunami stromov Bachledka. Trasa dlhá 600 m vás prevedie druhovo pestrým lesom Pieninského národného parku. Čaká vás nádherný výhľad z 32 metrov vysokej veže, vďaka ktorému budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin i malebné Zamagurie.

Chodník korunami stromov Bachledka.  Foto - archív ZVM

Z Bachledovej doliny je chodník jednoducho prístupný kabínovou lanovkou, pešo sem prídete od parkoviska SKI areálu v Bachledovej doline po žltej značke a ďalej od sedla Malá Poľana po modrej, čo vám potrvá asi hodinu.

Zveropark pre všetkých

Zveropark je rozsiahly oddychový voľnočasový areál, ktorý sa nachádza uprostred krásnej prírody pohoria Vtáčnik pri obci Revištské Podzámčie v okrese Žarnovica. Zabavia sa tu všetky vekové kategórie.

Hlavnou atrakciou je prehliadka približne 40 domácich aj lesných druhov zvierat, ale aj niekoľko cudzokrajných. Nájdete tu losy mokraďové, ale aj emu, kengury, dikobrazy, kozorožce alebo papagáje. Niektoré zvieratá je možné aj nakŕmiť. Deti ocenia detské ihrisko, streľbu z praku, možnosť zarybárčiť si či absolvovať lesné bludisko.

Prechádzka Zveroparkom je vďaka jeho členitému terénu aj ľahšou turistikou, pre deti je nachystaný rozprávkový okruh. Pri vchode je možné požičať si káričku na vozenie detí alebo nasadnúť na malý vláčik.