Na východnom Slovensku, v Košiciach a v okolí, máte veľa možnosti ako si oddýchnuť pri vode po práci, alebo ako celodenný výlet. Atraktívne sú aj kúpele či kúpanie v jaskyni v susednom Maďarsku. Prečítajte si tipy na kúpaliská, ktoré sa oplatí navštíviť. Vstupné sa tento rok mierne zvýšilo, ponúkame aj aktuálne ceny.

A ak by ste hľadali kúpaliská v okolí Bratislavy, tu je 9 najkrajších - kliknite.

Kupaliská Košice a okolie

Letné osvieženie pri kúpalisku v Košiciach ponúka kúpalisko Ryba pri parku Anička, mestská plaváreň Rumanová, kúpalisko Triton alebo novozrekonštruované kúpalisko Červená hviezda.

Kúpalisko Červené hviezda Košice

Legendárne kúpalisko Červená hviezda je národnou kultúrnou pamiatkou. Areál bol postavený v rokoch 1935 až 1936. Patrí k významným slovenským medzivojnovým stavbám z obdobia funkcionalizmu. 

 Areál prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Pôvodné bazény pre plavcov, neplavcov aj detský bazén boli obnovené a pribudol aj nový nerezový bazén na vodné pólo s osvetlením. Okrem vodnopólového bazénu prešli obnovou aj budovy. Pribudlo fitness ihrisko, v areáli sa nachádzajú aj šmýkačky pre deti, fontány a pieskovisko. Občerstvenie je možné v bufetoch. Kapacita kúpaliska je 1200 osôb.

Dospelý zaplatí za celodenný vstup 9 eur, dieťa 6,50 eur. 

Kúpalisko Červená hviezda Košice. Foto - Facebook

Kúpaliská Košice a okolie: Aquapark Lipany

Za  intenzívnejšou zábavou v aquaparkoch, musia Košičania cestovať do iných okresov.

Nový moderný aquapark Lipany sa nachádza medzi pohorím Bachureň a Čergov v meste Lipany v okrese Sabinov vzdialenom necelú hodinu cesty od Košíc.  Otvorený je od leta 2021. Návštevníci môžu relaxovať v bazénoch s termálnou vodou, ktorá má stálu teplotu od 32-36 stupňov. Voda pochádza z geotermálneho prameňa a má priaznivý vplyv na zdravie.

V areáli sú detské bazény, dva relaxačné bazény, tobogány a šmýkačky, relaxačná zóna, stánky s občerstvením a ihriská. Vo výstavbe je moderné wellness centrum. 

Celodenný vstup pre dospelého je 25 eur, za dieťa od 3 rokov zaplatíte 19 eur. V letnej sezóne sú otvorení každý deň od 9.30 do 19.30 hod.

Ak preferujete prírodnejšie kúpanie, môžete navštíviť prírodné kúpalisko Sninské rybníky. Na kúpalisko si treba vyhradiť celý deň, keďže cesta autom trvá hodinu a pol.

Aquapark Lipany. Foto - Facebook

Bio kúpaliská Sninské rybníky

Rekreačná oblasť Sninské rybníky sa nachádza v regióne Horný Zemplín, 3 km od centra mesta Snina. Biokúpalisko je druhým prírodným kúpaliskom na Slovensku, ktoré využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. 

Areál pozostáva  z kúpaliska s troma hĺbkovými pásmami, delenými mólami, pre plavcov i neplavcov, zo zatrávnených plôch na oddych a zo samotného bazéna slúžiaceho na filtráciu a čistenie vody. Návštevníci môžu využiť  ihriská pre športové aktivity, detské ihriská, stravovacie a ubytovacie služby.

Dospelý zaplatí za celodenný vstup 7 eur, dieťa 4,50 eur. Otvorené je každý deň.

Sninské rybníky. Foto - biokupaliskosnina.sk

Plaza Beach rezort Prešov 

Krajské mesto Prešov vzdialené polhodinu cesty autom ponúka viaceré možnosti na letné osvieženie v bazénoch – Aquapark a prírodné kúpalisko Delňa, letné kúpalisko na Sídlisku III a Plaza Beach rezort, ktorý je naším tipom.

Exoticky vyzerajúce miesto návštevníkom pripomína známe dovolenkové stredomorské destinácie, čím sa odlišuje od ostatných kúpalísk a podobných komplexov na Slovensku. Architektonické stvárnenie areálu kúpaliska je inšpirované Gaudim, nachádzajú sa tu palmy, plážové postele a ležadlá pre každého návštevníka, suchozemský maják so skalami a vyhliadkou na celé okolie Prešova a Vysoké Tatry.

Areál kúpaliska ponúka dvojlagúnový bazén pre dospelých, detský teplý bazén s vodnými atrakciami, 25 m plavecký bazén so štvormiestnou šmýkľavkou.

Celá plocha je trávnatá, k dispozícii máte ležadlá bez poplatku. Počet návštevníkov regulujú, takže sa vám ujdú vždy. Využiť môžete aj privátne boxy so servisom priamo na pláži, skrinky pre osobné veci, kútik pre mamičky, prebaľovacie pulty, detské ihrisko s trampolínou, tenisový kurt s umelým povrchom a stolný tenis. Na veľmi dobrej úrovni sú stravovacie a ubytovacie služby.

Za celodenný vstup zaplatí dospelý 20 eur, dieťa do 14 rokov má polovičné vstupné.

Plaza Beach rezort Prešov. Foto - Facebook

Kúpaliská Košice a okolie - Thermal park Vrbov

V okrese Poprad je najznámejším aquaparkom AquaCity Poprad. Za pozornosť ale stojí aj kúpalisko Thermal Park vo Vrbovom, kde si môžete užiť termálnu vodu v pokojnejšom prostredí s výhľadom na Vysoké Tatry.

Areál Thermal parku je dostatočne rozľahlý, nachádza sa v ňom desať bazénov, z toho sú tri detské. Počas zimnej sezóny je k dispozícii kúpanie v štyroch bazénoch s geotermálnou aj čírou vodou. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 26°C do 38°C, kúpať sa dá aj počas zimných mesiacov. Deti poteší tobogán, vodné atrakcie a detské ihrisko.

Termálna voda vo Vrbovom má vysoký obsah minerálnych látok, preto je vhodná na liečbu kĺbového reumatizmu, zápalov, srdcových chorôb, cievnych. K dispozícii v areáli Thermal park Vrbov nájdete aj thajské masáže a chutné občerstvenie v bare i reštaurácii.

V lete je areál otvorený od 9.00 do 22.00 hod. Celodenný vstup pre dospelého do thermal zóny je 20 eur, pre dieťa 18 eur, večerné kúpanie stojí15 eur, dieťa 13 eur.

Thermal park Vrbov. Foto - termalnekupalisko.com

Maďarsko - bazény, kúpele, jaskyňa

Za hodinu cesty navyše po novej diaľnici sa z Košíc dostanete do maďarského mesta Miškolc, ktoré je výborným tipom na deň strávený pri bazéne.

Celoročné kúpalisko Selyemréti Strandfürdö Miškolc bolo obnovené v roku 2013. Na 3,5 ha upravenej pláži si užijete 6 bazénov – 50 m plavecký bazén, bazény s atrakciami ako vodné delá, šmykľavky, tobogány, sedací bazén, bazén na cvičenie a detský bazén.  Voda v bazénoch pochádza z dvoch vysokovýdatných termálnych vrtov.

Pobyt spríjemní aj pekný relaxačný park a bohaté ponuka služieb – sauny, možnosť výuky plávania, vodného póla, k dispozícii je športové ihrisko, reštaurácia a kaviareň.

V sezóne majú otvorené majú každý deň do 20.00 hod, celodenný vstup pre dospelého je 3550 HUF (cca 9 eur), pre dieťa 2800 HUF (cca 7,20 eur).

Kúpalisko Selyemréti. Foto - selyemretifurdo.hu / Tibor Hanák

Jaskynné kúpele Miskolc – Tapolca

Najoriginálnejším tipom na kúpanie v okolí Košíc sú zážitkové jaskynné kúpele Miskolc – Tapolca. Nachádzajú sa v strede regiónu severovýchodného Maďarska v oblasti Miskolc a ponúkajú výnimočný kúpeľný zážitok v „krytom“ bazéne, ktorý vytvorila príroda. Kúpele existujú od roku 1743. Nachádzajú sa v starých vápencových jaskynných chodbách, ktoré vznikli prirodzenou činnosťou 30 C termálnej vody. Vhodná je najmä na liečbu kĺbových ochorení.  Priaznivá kombinácia liečivej sily mikroklímy jaskyne a účinkov termálnej vody láka návštevníkov z celej Európy.

V jaskyni s jedinečnou akustikou jednotlivých sál si návštevníci môžu vychutnať vodnú masáž prúdmi prameňov a obdivovať nevšedné vápencové útvary vytvorené prírodou.

Ak zatúžite po slnečných lúčoch, stačí sa presunúť do kúpeľného areálu, kde sa nachádza 6 vonkajších bazénov so sezónnou prevádzkou a množstvom vodných atrakcií.

Kúpele ponúkajú liečebné a wellness procedúry a dobré gastronomické možnosti.

Kúpele sú otvorene každý deň od 9.00 do 19.00, za celodenný vstup zaplatí dospelý 6850 HUF (cca 17,60 eur), dieťa od 4 rokov 5050 HUF (13 eur).

Jaskynné kúpele Miskolc-Tapolca. Foto - barlangfurdo.hu