Lúka plná sysľov, buchty a hrad. Národný park Muránska planina ponúka množstvo jedinečných zaujímavostí. Ide o jeden z najmladších národných parkov na Slovensku.

Nachádza sa na strednom Slovensku v okresoch Brezno, Rimavská Sobota a Revúca v Banskobystrickom kraji. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, nesmiete vynechať tri veľké pýchy tohto regiónu.

Muránska planina. Foto - Facebook NP Muránska planina

Muránska planina: Lúka plná sysľov 

Stretnúť sysle vo voľnej prírode je takmer nemožné. Sysľovisko Biele vody pri Muráni je výnimkou. Počas sezóny (od marca do konca septembra) tu môžete pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku.

Dostali sa sem z košického letiska v roku 2000, ktorému hrozila deratizácia a tak sysle premiestnili sem. Z pôvodných 12 sysľov ich tu dnes žije takmer 4 tisíc. Vďaka pravidelnému prikrmovaniu si tieto v prírode veľmi plaché zvieratá zvykli na prítomnosť človeka a potravu si vezmú priamo z vašej ruky.

Zážitok na Muránskej planine si nenechal ujsť ani slávny britský dokumentarista a ochranár Nigel Marven, ktorý na Slovensku v júni natáčal dokument Wild Slovakia. Na jeho Instagrame zožalo veľký úspech najmä video so syslíkmi na Muránskej planine. 

„Toto mal byť výstup v rámci projektu Wildlife Slovakia v Muránskom parku. Som pokrytý syslíkmi. Ide o jediné miesto na svete, kde toto zažijete,“ nadšene hovorí v dokumente Nigel Marven, zatiaľ čo leží v tráve a užíva si prítomnosť jedenástich sysľov, ktoré si priamo na ňom pochutnávajú na slnečnicových semiačkach.

Sysľovisko sa nachádza približne 2,6 km severovýchodne od Muráňa v smere na Prednú Horu, po ľavej strane štátnej cesty č. 531.

Pokiaľ sa vyberiete z Prednej Hory, sysľovisko nájdete približne 4,5 km juhozápadne od rázcestia na Prednej Hore v smere na Muráň, po pravej strane cesty č. 531. Návštevu môžete spojiť aj s nenáročnou pešou turistikou.

Muránska planina - túra a cyklotúra

Na sysľovisko sa z Muráňa dostanete pohodlne po lúkach tiahnucich sa od obce až po sysľovisko popri štátnej ceste 531. Prevýšenie je minimálne, vzdialenosť 2,6 km a trvá to necelú hodinu. Takúto trasu by bez problémov mali zvládnuť aj deti. Ak ste na bicykloch, medzi Muráňom a Prednou Horou vedie modro značená cyklotrasa č. 2577. 

Návštevu sysľoviska si treba naplánovať tak, aby ste na mieste boli iba počas dňa, so západom slnka sysle zaliezajú do nory. Ideálny je slnečný alebo polooblačný deň, kedy sú najaktívnejšie. V zlom počasí ich vonku neuvidíte. 

Čo nie je úplne na takýchto miestach bežné, ale poteší najviac je to, že sysle môžete prikrmovať. Môžete si doniesť slnečnicu, jablká, mrkvu, ovos, vlašské orechy. Nikdy ich nekŕmte ľudskou potravou a pochutinami, sysle to nemusia prežiť.

Muránske buchty sú povinné

Po návšteve sysľoviska sa môžete originálne „prikŕmiť“ aj vy. Slávne muránske buchty, ktoré nájdete len v obci Muráň jednoducho nesmiete vynechať.

Predávajú ich s rôznymi sladkými plnkami, ktorými vôbec nešetria. V ponuke sú lekvárové, makové, tvarohové, nugátové, čučoriedkové, orechové, jahodové  a višňové. Pokojne ich kúpte dvakrát viac ako ste pôvodne zamýšľali, inak budete ľutovať.

V roku 2018 bola Muránskym buchtám udelená značka Regionálny produkt Gemer-Malohont. Obchod je otvorený každý deň od 8.00 do 18.00 hod.

Muránsky hrad ponúka krásne výhľady

Posilnení buchtami môžete vyraziť aj na Muránsky hrad. Tretí najvyššie položený hrad na Slovensku je jednou z najnavštevovanejších lokalít Muránskej planiny.

Takmer 360 m dlhá a 96 m široká zrúcanina Muránskeho hradu sa nachádza na vrchu Cigánka (935 m n. m.) na južnom okraji Muránskej planiny. Je rozľahlá a ponúka krásne výhľady na všetky svetové strany. Aby ste si ich mohli ešte viac vychutnať, nájdete tu na to určené dve vyhliadkové plošiny

K hradu vedie z obce Muráň náučný chodník, ktorý na vzdialenosť nie je príliš dlhý, ale prekonáva prevýšenie vyše 500 m. Priamo pod hradom sa nachádza sezónne otvorená chata Zámok. Spiatočná cesta vedie rovnakou trasou.

Ďalšie inšpirácie na výlety

Tu je 9 nádherných výletov na východnom Slovensku a tu sú zase naše tipy na najkrajšie výlety na západnom Slovensku.

Tu je 9 najkrajších kúpalísk v okolí Bratislavy, v Rakúsku, v Maďarsku a v Česku, tu je 7 tipov na najlepšie letné kúpaliská na východe.

Hrad Muráň. Foto - muran.sk