Aj by som sa už k tomu nevracala, ale predsa. Televízia Markíza popísala v nedeľu v reportáži, ako to vlastne bolo pri prvom vyšetrovaní exposlanca Heráka. Zo zastavenia trestného stíhania vyplynulo, že polícia nič nevyšetrila, záujmy dievčaťa nikto nehájil a poslanec ju mal nútiť vymazávať správy z telefónu a robil na ňu nátlak.

Každý jeden raz, keď robíme ako novinári témy sexuálneho zneužívania, prídeme na to, že polícia už prípad vyšetrovala, ale nevyšetrila. Zrazu sa otvorí nanovo a robia sa úkony poriadne. Lebo sa pozerajú novinári.

Herák a riaditeľka detského domova

Exposlanec Herák vysvetľoval čudnosti už na záverečnej tlačovke. Začal tam hovoriť o tom, že keď sa dozvedel, že dievča povedalo animátorovi, že ju znásilnil, okamžite volal riaditeľke detského domova, z ktorého je. Spolu sa dohodli, že ju zoberie ku gynekológovi na prehliadku. Nikomu v tejto krajine neprišlo čudné, že riaditeľka, ktorá má hájiť záujmy dievčaťa, ktoré jej bolo súdom zverené, ju namiesto toho posadilo do auta s niekým, kto ju mal znásilniť?

Viete si predstaviť, že ak sa to naozaj stalo (a štatistiky hovoria, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa to stalo), tak ju niekto, kto má nahrádzať súdom rodičov, posadil do auta s páchateľom? Nikomu neprišlo čudné ani to, že detský tábor nemá mechanizmy na to, čo sa deje, ak sa niečo podobné stane? Dievča predsa popisovalo, že malo Herákove semeno na oblečení. Mohli predsa okamžite zavolať políciu a zabezpečiť dôkazy. Mali mať celý manuál ako sa správať, keď sa niečo podobné stane. Komu zavolať, ako ochrániť dieťa, čo robiť s vedúcim, či s animátorom. Tábory, domovy, ústavy, školy. Všetky by mali mať normálny manuál ako postupovať.

Zoberme si kauzu Čistý deň. Tiež súdom zverené deti, tiež problémové. Pamätám si, ako si ľudia, keď vypukla táto kauza, absolútne necitlivo hovorili, že ide o 16-ročné feťáčky. Znamená to, že ich môže kuchár znásilniť? Znamená to, že nemajú šancu na iný život? Že nemajú právo na ochranu, na bezpečie? Pri Čistom dni už máme rozsudky. A tiež to bolo v zariadení, do ktorého posielajú deti súdy a ručí za ne štát.

Herák a zmena pravidiel

Celý prípad exposlanca Heráka by sme si mohli zobrať ako case study, a vyvodiť z neho hneď niekoľko vecí, na ktorých musíme okamžite pracovať. Od pravidiel, cez správanie sa riaditeľky detského domova, až po kontroly zariadení, v ktorých sú umiestnené deti zverené do rúk štátu.

To je to najmenej, čo by sme absolútne všetci mali chcieť urobiť pre deti - aj z náročného prostredia a s náročným správaním. Konzervatívci, aj liberáli. Pravičiari, ľavičiari, libertariáni, úplne každý. Robíme tu každých 6 mesiacov prievan materníc žien na Slovensku, a mne to pripomenulo výrok Jany Žitňanskej, keď u mňa bola na rozhovore a v parlamente bol návrh Anny Záborskej na obmedzenie interrupcií - že ona sa chce sústrediť na lepší život detí, ktoré už sú na svete a majú sa tu zle.

Pri poslancovi Herákovi bolo to ticho od ľudí, ktorí každý pol rok hlasujú za sprísnenie interrupcií, až ohlušujúce.

Chcete si pravidelne čítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?