Na to, aby ste mohli fungovať vy a aj vaše telo na 100% počas každého jedného dňa, potrebujete, aby ste boli zdraví. Na to potrebujete okrem iného aj, samozrejme, veľa oddychu. No povedzme si úprimne, nie vždy sa o seba staráme tak, ako by bolo potrebné. Hádžeme to na to, že nemáme čas, zabúdame a podobne. Skôr či neskôr sa nám to však niekde ukáže, v podobe nejakého zdravotného problému, a to je to posledné čo chceme, že?

V prvom rade by sme si mali všetci uvedomiť to, že zdravie, je jednou z najdôležitejších vecí v našom živote. Občas proste musíme byť sebeckí a myslieť len na seba. Proste sa zastaviť, oddýchnuť si, starať sa o seba a dopriať svojmu telu poriadnu dávku vitamínov a relaxu. 

A ako na to?

Ak sa pýtate, ako na to, odpovede nájdete nižšie. Neexistuje však jedno všeobecné pravidlo, ako by ste to mali dosiahnuť. Je to len a len na vás. My vás však našimi tipmi môžeme inšpirovať. A ak si napríklad práve teraz prechádzate rôznymi stresovými obdobiami, pretože napríklad čakáte bábätko, vyberáte si svadobné obrúčky, pretože vás čaká svadba, hľadáte si novú robotu, sťahujete sa a podobne, v týchto chvíľach si musíte toho oddychu dopriať ešte viac, a to minimálne preto, aby ste predišli depresii, ktorá by na vás mohla doľahnúť.

Vyčleňte si čas na seba

Prestaňte sa už vyhovárať, že to nejde, nemáte čas alebo nemôžete. Môžete, ba skôr až musíte. Vyčleňte si aspoň jednu hodinu denne na seba. To akým spôsobom ju budete tráviť je len na vás, ale zamerajte sa na aktivity, ktoré vás upokojujú, pri ktorých relaxujete a oddychujete. Či už to bude čítanie kníh, prechádzka, upratovanie, varenie, alebo hocičo iné. Môžete si tiež len tak sadnúť, uvariť si čaj, kávu, meditovať. Na výber je toho veľmi veľa, pretože každý si pod pojmom relax a “me time” predstavuje niečo iné. Tak si len vyberte to, čo je vám najbližšie a užívajte si chvíle pre seba.

Športujte

Začnite viac športovať. Ako sa hovorí, v zdravom tele, zdravý duch. A to je to, čo chceme dosiahnuť. Tým, že budete cvičiť, budete v kondícii, bude sa zvyšovať aj vaša imunita, budete odolnejší voči rôznym chorobám a taktiež vám šport pomôže veľmi pekne vyčistiť si hlavu od všemožných problémov, ktoré vás trápia.

Wellness

Výborným tipom na oddych je aj wellness pobyt, kde rozhodnete prídete na iné myšlienky a výborne si oddýchnete. Wellness pobyt ale nemusí znamenať len výlet do luxusného kúpeľného strediska. Môže zahŕňať rôzne aktivity, ako sú masáže, meditácie, cvičenia, a ponúkne vám príležitosť úplne sa odpojiť od každodenného stresu a obnoviť svoju vnútornú rovnováhu. No a našim skvelým tipom na wellness pobyt je napríklad aj ubytovanie v Jasnej, kde si okrem skvelého wellness môžete užívať aj nádhernú prírodu, ktorú na Slovensku máme.

Jedzte zdravšie a posilňujte imunitu

Posilnenie imunity je veľmi dôležitým faktorom k ceste k zdravšiemu ja. Zdravé telo začína zdravým stravovaním. Samozrejme, neznamená to to, že na nič nezdravého nemôžete ani pomyslieť, skôr ide o to, aby ste si osvojili také zdravšie stravovacie návyky. Naučte sa zameriavať sa viac na to, čo konzumujete, a uprednostnite potraviny, ktoré sú bohaté na živiny a antioxidanty. V súvislosti s tým sa vyhýbajte nadmernému príjmu rafinovaných cukrov a tukov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť nielen fyzické, ale aj duševné zdravie.

Nezabúdajte na vitamíny

No a ak si chcete posilniť imunitu, tak práve synergia zdravého životného štýlu, cvičenia a vitamínov vám v tom pomôže. Najdôležitejšie vitamíny na posilnenie imunity sú C, D, E, A, B6 alebo zinok. A pokiaľ tieto vitamíny neviete prijať prírodným spôsobom alebo v jedle, zaobstarajte si ich v podobe výživových doplnkov. Výborným doplnkom stravy na posilnenie imunity je aj Čaga sibírska, ktorá je prírodná huba. Tá sa v Číne používa na liečenie mnohých chorôb veľmi, veľmi dlho. Okrem toho, že sa postará o posilnenie vašej imunity, pomôže vám aj lepšie bojovať so stresom, ktorý je jedným z mnohých vinníkov oslabenia imunity.

Starajte sa o seba

Nezanedbávajte ani preventívne prehliadky u lekára. Či je to všeobecný lekár, gynekológ, urológ, zubár alebo očný lekár. Pravidelné lekárske prehliadky umožňujú skorú detekciu možných zdravotných problémov a umožňujú vášmu lekárovi vytvoriť si komplexný obraz o stave vášho zdravia. Rovnako dôležité sú aj preventívne vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť potenciálne riziká ešte predtým, než sa prejavia. A pokiaľ vyskočia nejaké tie problémy, nebojte sa ich hneď riešiť. A v dnešnom svete, kedy väčšina z nás prepadla digitálnemu svetu a pracujeme na počítačoch, sú veľmi dôležité aj naše oči. Pokiaľ vás trápi krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, nečakajte na to, aby sa vám problémy s očami ešte viac zhoršili. Navštívte očného lekára a naplánujte si laserovú operáciu, ktorá vám navráti váš zrak do pôvodného stavu.

Je na čase si uvedomiť, že starostlivosť o svoje zdravie a dopriatie si relaxu nie je zbytočnosťou, ale nevyhnutnou investíciou do kvality vášho života. Bez ohľadu na to, či si vyberiete dlhý wellness pobyt alebo si jednoducho vytvoríte priestor pre každodenné relaxačné okamihy, vaše telo vám bude vďačné. Doprajte svojmu telu zaslúžený oddych.