Skvelý domáci citrónový sirup aj džem, osvedčený recept. Máte chuť na čaj s domácim sirupom? Vyskúšajte si ho pripraviť podľa nášho receptu. 

Domáci citrónový sirup aj džem - fotorecept kliknite

Hlavne v zimných mesiacoch je u nás doma nadmerná spotreba čaju. Viem, že najzdravší je neochutený, no občas dobre padne aj ochutená verzia. A tak som si vymyslela citrónový sirup z citrusových plodov.

Ostala mi však dužina a tak vznikol aj citrónovo-limetkový džem. Priatelia si obe verzie veľmi pochvaľujú, a aj naši doma. 🍋

Vybrali sme pre vás aj recept na výborný limetkový sirup, skúste

 

 

Domáci citrónový sirup - Ingrediencie na sirup

 • kôra z 12 citrónov alebo iných citrusových plodov
 • 2kg kryštálového cukru
 • 1 ČL kyseliny citrónovej
 • 1,5 vody

 

Recept na domáci citrónový sirup. Foto - Lucia Tomečková

 

Domáci citrónový sirup - postup receptu

 1. Citrusy poriadne vydrhnem v slanej vode a opláchnem pod tečúcou vodou. Plody ošúpem tak, aby kôrka bola čo najviac v celku. Dáme do hrnca, zalejeme vodou a pridáme cukor a kyselinu citrónovú.
 2. Necháva prevrieť 5 minút a odložíme na chladné miesto na 48 hodín. Po dvoch dňoch opäť privedieme do varu a nalievame scedené do zaváraninových fliaš. Sterilizujeme obrátené dole vrchnákom 15 minút. Potom otočíme a necháme vychladnúť pod dekou či perinou do druhého dňa.

Domáci citrónový sirup - rada

Citrusový sirup je koncentrovaný ekrazit. Má výraznú chuť, preto ho zbytočne do čaju či malinovky nenalievajte veľa. Práve to na týchto receptoch milujem najviac, že z jednej dávky môžem urobiť sirup aj džem.

 

Citrónový sirup - ingrediencie na džem

 • 10 citrónov, alebo iných veľkostne podobných citrusových plodov
 • 2 limetky
 • 2x džemko 1:1
 • kúsok čerstvého zázvoru

 

 

Domáci citrónový džem, recept. Foto - Lucia Tomečková

 

Citrónový džem - postup receptu

 1. Ošúpané plody citrusov nakrájam na doske ma malé kocky a zbavím ich kôstok. Na dne hrnca v minimálnom množstve vody privediem do varu najemno nastrúhaný zázvor. Pridám všetky plody, pridám džemko podľa návodu a varím podľa odporúčania v návode. Maximálne 5 minút.
 2. Horúcim džemom potom naplním zaváraninové fľaše. A tak ako pri sirupe, sterilizujeme obrátené dole vrchnákom . V tomto prípade však iba 10 minút. Potom otočíme a necháme vychladnúť pod dekou či perinou do druhého dňa.

Citrónový džem - rada

Citrusový džem môžete uvariť z akéhokoľvek citrusového plodu. Výborný je aj do čaju. Ak ho však chcete mať redší, potom do ovocia pridajte iba jeden želírovací prostriedok 1:1.  

Dobrú chuť. 🍋

Prečítajte si aj osvedčený recept na šípkový lekvár