Poďme sa trošku porozprávať o feminizme. Často počúvam, že v dnešnej dobe už ženy nevedia, čo od dobroty. Stávame sa vraj mužmi a je to proti prírode. A za všetko si môžeme samé, lebo sme rozbehli všelijaké feministické kraviny a teraz to je tu! Zničili sme rovnováhu sveta a preto už svet nikdy nebude taký istý, rodí sa menej detí a je viac rozvodov a bla bla bla…blah.

Ale nedávno som našla skvelé video. Video vytvorené mužom, ktorý popisuje rozdiely, ktoré si on sám ako muž všimol. Vychádzajme prosím z toho, že veci, ktoré sem napíšem sú podložené fakty, žiadne bulvárne výkriky.

  1. Pink tax (ružová daň) ženské produkty sú VŽDY drahšie ako mužské. Žiletky, šampóny, sprchové gély. Pozrite si najbližšie v DM, že rozdiel v cenách je 20-50%. JP Morgan (finančníci) odhadujú, že ružová daň stojí ženy cca 1300 dolárov ročne.

  2. Očakáva sa od nás, že budeme upravené a namaľované. Takisto nepolemizujme, je to fakt (smiech). Dobre, nasledujúci odhad je americký, pokojne si ho vydeľte na polovicu, alebo aj na tretinu. Priemerná žena minie na kozmetiku a make up 3700 dolárov ročne, za celý život sa dostaneme na sumu, ktorá by stačila na školné na Harvarde. A to ešte nezaratáva produkty ako vložky, tampóny, antikoncepciu a podobne.

  3. Wage Gap (rozdiel v plate) štatistický ukazovateľ, ktorý sa nezmenil za posledných 20 rokov. Samozrejme, číslo je čiastočne ovplyvnené faktom, že ženy častejšie ako muži pracujú na slabo platených miestach. Ale aj keď si pragmaticky porovnáme muža a ženu, pracujúcich v rovnakom odvetví, rovnakej pozícii, s rovnakými skúsenosťami, rozdiel sa stále pohybuje medzi 10-26 percent. A keď sa rozhodnete mať deti, 4x častejšie s nimi ostáva doma žena, stráca priemerne 500-tisíc dolárov v príjmoch. Možno to vyzerá ako nonsense, ale pozor, bavíme sa nielen o “ušlej” mzde, ale aj o čase, keď sme doma na OČR, alebo keď po návrate do práce prejdeme na inú, nám vtedy viac vyhovujúcu pozíciu. A toto sú presne veci, podľa ktorých majú ženy štatisticky 70% vyššiu pravdepodobnosť ocitnúť sa pod prahom chudoby ako muži. Čo tiež znamená, že je 80% vyššia pravdepodobnosť, že sa v chudobe ocitneme na dôchodku. Väčšinou je na našich pleciach aj tzv. neplatená práca, 3/4 neplatených služieb a starostlivosti je vykonávaných ženami, odhadom v hodnote 100 triliónov dolárov….keby to bola krajina, bola by 3.top ekonomikou sveta a ženy to robia zadarmo.

  4. Okrem horšej mzdy sa nám často dostane aj horšieho zaobchádzania. Ženy pravidelne čelia sexuálnym narážkam svojich kolegov alebo klientov. A napriek tomu sa očakáva, že tieto situácie zvládneme a budeme profesionálne…niečo, čo muži až tak nepoznajú. Krásny príklad boli nedávno nórske hádzanárky, ktoré odmietali hrať v bikinách. Trčali im z toho zadky, bolo to nepohodlné a nepríjemné počas menštruácie a chceli jednoducho hrať v mužských trenkách. Boli za tú drzosť pokutované….dovolili si zakryť svoje zadky. 

  5. Ženy v práci však nemusia bojovať len so sexizmom. Často musíme krvopotne dokazovať vlastnú kvalifikáciu a schopnosti. Ženské expertky na webe boli a sú často spochybňované a ich kurzy a debaty sú menej navštevované. Bizarný bol prípad profesorky fyziky, ktorej v diskusii pod jej článkami ľudia tagovali iného vedca, síce biochemika, ale muža, aby overil a potvrdil jej tvrdenia a hypotézy…z fyziky😉 To je jeden z dôvodov, prečo ženy, hoc expertky, nie sú vždy brané seriózne pri úvahách o profesionálnom povýšení. Muži sú povýšení 21% častejšie ako ženy. Čo vedie k tomu, že ženy majú veľmi slabé zastúpenie vo vedení celkovo, ale špeciálne v pozíciach ako CEO….7%….áno, iba 7% A to napriek tomu, že už niekoľko štúdií poukázalo na fakt, že podniky, kde je CEO žena majú dlhodobo lepšie výsledky ako firmy s mužským vedením. Dôsledkom toho je, že mužmi kontrolovaný kapitál je často zamietnutý ženským podnikateľkám.

  6. Zatiaľ sme mali boj so sexizmom, s nižšími platmi, spochybňovanie našej kvalifikácie, očakávania, že budeme vyzerať tip-top a to všetko počas toho, ako máme menštruáciu. Všetci sme už určite videli kopec vtipných videí, kde sa muži zvíjajú od bolesti so simulátorom menštruačných bolestí, ktoré ženy považujú za normálne. A aj v ten týždeň musíme odrobiť 40 hodín. A toto je len prvá zo zdravotných prekážok, ktoré zvládame. Ženy v priemere míňajú na zdravotnú starostlivosť 2x toľko ako muži. A napriek tomu, že samovražda je druhý najväčší vrah mužov, sú to práve ženy, ktoré častejšie trpia duševnými chorobami…konkrétne 70% pravdepodobnejšie ako muži. Pri výskume a výrobe liekov sa v minulosti vobec neprihliadalo na ženy. Testy a skúšky sa robili iba na mužoch, z toho dôvodu veľa liekov nikdy nebolo testovaných na ženách predtým ako boli pustené do predaja. Dôsledky tohto hriechu z minulosti trvajú dodnes. Ženy napríklad 2x častejšie ako mužov trápia vedľajšie učinky liekov. Ženy sú 2x častejšie ako muži lekármi predávkované liekmi, pretože všetky merania sa robili iba na mužoch. A nie je to len o liekoch. Veľa medicínskych a iných zdravotných systémov bolo testovaných iba na mužoch a automaticky sa predpokladalo, že budú fungovať aj na ženy. A niekedy to ženy aj zabíja. Je, bohužiaľ, veľa vecí, ktoré boli vyrobené podľa mužov, ale spôsobujú vyššiu úmrtnosť žien. Napríklad to, že pri dopravných nehodách umieralo oveľa viac žien, lebo bezpečnostné predpisy vyžadovali od automobiliek iba použitie crash bábiky - mužov.

  7. A doteraz sme sa bavili iba o témach, kde sa žena ešte može brániť. Ale predstavte si, že sú situácie, kde to máme zakázané….zákonmi…UN štatistika uvádza, že takmer 50% žien sa ocitlo v situácii, keď im nebolo umožnené rozhodnúť sa ohľadom svojho tela. A teraz nehovorím iba o Záborskej a podobných. Ani možnosť antikoncepcie a prístup k nej nie je samozrejmosťou. Bavíme sa aj o nútenej sterilizácii. Ale keď sa žena rozhodne, že už nechce deti a chce sterilizáciu podstúpiť, čaká ju kopec vyšetrení a behačiek a aj tak jej to nakoniec nemusia povoliť, lebo čo by si ona mohla rozhodovať o svojom tele! V niektorých krajinách je takmer nemožné aj prerušenie tehotenstva z vážnych zdravotných dôvodov. Ženy sú často držané na posteli, alebo doma so sepsou z mŕtveho plodu, prípadne rozbehnutým potratom vo vyššom štádiu, ale lekár nemôže zasiahnuť, kým žena nie je v bezprostrednom a nezvrátiteľnom ohrození…skrátka, keď už umiera…a čuduj sa svete…pár ich to neprežije….a nie, ja nehovorím o 18., ale 21.storočí.

  8. Hej, ale mohli sme si už zvyknúť, koniec koncov, to, že žena nemá možnosť rozhodnúť o svojom tele ďaleko presahuje brány nemocníc. Pretože, keď ste žena, je celkom pravdepodobné, že vám niečo hodia do drinku, keď ste vonku. Štúdia APA (american psychology association) indikuje, že skúsenosť s tým má 2x viac žien ako mužov. Nečudo, že sa toho celkom bojíme. A nemusíte byť ani zdrogovaná, stačí keď máte vypité a muži sú väčšinou presvedčení, že naše nie vtedy neznamená nie. Lebo šak sme pili a tancovali celú noc, jasné, že sme si koledovali. 

  9. Žena je 5x pravdepodobnejšie obeťou sexuálneho násilia ako muž. A útočník? Až 99% sú muži! A aj keď sa bavíme o trápnom “obťažovani”, s tým má skúsenosť 81% žien podľa štúdie v US a 97% podľa štúdie v UK…naozaj skoro všetky💔 A v dnešnej dobe sa nám to obťažovanie prenieslo aj do online priestoru. 80% z nás dostalo, alebo stále dostáva fotky, o ktoré vôbec nestálo. Či už sú to úryvky pornofilmov, alebo klasický akt muža škrtiaceho hada. A nie sú to len dospelé ženy. Podobné správy dostávajú aj naše dcéry. Je to naozaj seriózny problém. Ale cudzí ľudia v konečnom dôsledku nemusia byť ten najväčší problém. 8 z 10 sexuálnych násilnikov je totiž naša rodina, priatelia a kolegovia. Preto musíme byť oveľa opatrnejšie ako muži a zvážiť, koho si pustíme do života.

Je ťažké s týmito pár vecami bojovať, takmer nemožné je však docieliť legislatívne zmeny, ktoré by nás chránili. Pretože v politike je stále žalostne málo žien, globálne iba 23%.

A pre toto stále potrebujeme feminizmus.

Na nete som videla tričko s nápisom “Keď nie si nahnevaná, asi nevidíš, čo sa deje”.