HPV vírus - Ženy v meste

Vírus HPV, ktorý patrí k najčastejším sexuálne prenosným infekciám, je zodpovedný za množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je rakovina krčka maternice.

Vírus HPV patrí v súčasnosti k najčastejším sexuálne prenosným infekciám.

Na celom svete je nakazených ľudským papilomavírusom asi 630 miliónov ľudí. HPV infekcia postihuje 80 % žien a asi 50 % mužov. Väčšina typov vírusu HPV spontánne vymizne bez badateľných následkov. Ak však k tomu nedôjde, infekcia môže viesť k rozvoju mnohých ochorení, ktoré napadajú rôzne miesta tela.

HPV vírus a rakovina krčka maternice

HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia. Svetová zdravotnícka organizácia vzrastajúci výskyt HPV ochorení považuje z epidemiologického hľadiska za závažnejšie než epidémiu HIV.

Vírus HPV je zodpovedný za množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je rakovina krčka maternice. 

Na Slovensku máme každý rok priemerne 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice. Až 200 žien z nich na toto ochorenie zomrie. Smutné čísla môže zmeniť najnovšie rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o bezplatnej liečbe.

HPV vírus a očkovanie

Minister Vladimír Lengvarský oznámil, že od mája 2022 bude zo zdravotného poistenia hradená 9-valentná vakcína proti HVP vírusu pre deti v 13. roku života - dievčatá i chlapcov. V súčasnosti hradí zdravotná poisťovňa iba časť sumy za dávku vakcíny.