Proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, stačí pre dievčatá a ženy mladšie ako 21 rokov len jedna dávka vakcíny. Podľa odborníkov na očkovanie zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) funguje rovnako ako dve dávky. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Toto zistenie môže byť prelomové, pretože takýmto spôsobom dokážeme zaočkovať viac dievčat," uviedla WHO.

Rakovina krčka maternice - štvrtý najčastejší typ u žien

Viac ako 95 percent prípadov rakoviny krčka maternice je spôsobených sexuálne prenosným vírusom HPV. Celosvetovo ide o štvrtý najčastejší typ rakoviny u žien. Choroba sa často označuje aj ako "tichý zabijak".

V roku 2020 jej podľahlo viac ako 340-tisíc žien. Strategická poradná skupina expertov v oblasti vakcinácie WHO (SAGE) vyhodnotila nové údaje, z ktorých vyplýva, že jednodávková vakcína chráni pred HPV rovnako ako dvoj- či trojdávková.

"SAGE vyzýva všetky krajiny, aby zaviedli očkovanie proti HPV," vyhlásil v pondelok vedúci skupiny Alejandro Cravioto. Dodal, že nové odporúčania umožnia zaočkovať viac dievčat a žien, a tak ich ochrániť pred rakovinou krčka maternice a celoživotnými následkami.

Očkovanie proti HPV

SAGE odporučila jedno- alebo dvojdávkovú vakcínu pre dievčatá a mladé ženy od deväť do 20 rokov, pre staršie ženy odporúča dvojdávkový režim so šesťmesačným intervalom. Osoby so zníženou imunitou by mali podľa možností dostať až tri dávky vakcíny.

Doteraz dostávali dievčatá mladšie ako 15 rokov dve dávky vakcíny, staršie osoby tri dávky. Svetová zdravotnícka organizácia spustila v roku 2020 globálnu kampaň s cieľom rakovinu krčka maternice úplne eliminovať, pričom chce, aby do roku 2030 bolo zaočkovaných aspoň 90 percent dievčat do veku 15 rokov.

Na Slovensku bude vakcína proti HPV deťom v 13. roku života plne preplácaná zo zdravotného poistenia. Vo februári o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.