Kvôli svojej práci musím sledovať sociálne siete a hlavne to, čo postujú na instagrame takzvaní influenceri, čiže ľudia s veľkým vplyvom. Ich životy sú pre mňa v niečom záhadou. Ak ich sledujete naozaj poctivo, zistíte, že denne pridávajú do takzvaných stories alebo príbehov, niekedy aj 10 - 12 činností, ktoré v ten deň urobia. Vidíte ako cvičia, ako raňajkujú, čo raňajkujú, akú pijú kávu a kde, čo robia dopoludnia, kam idú obedovať, čo obedujú a s kým, čo robia popoludní a tak ďalej.

Influenceri na instagrame

V zásade je zaznamenaná takmer každá hodina ich života. Viete, aké kupujú potraviny, poznáte ich deti aj domácich miláčikov. Viete, akú majú spálňu, posteľ aj kúpeľňu, hoci ste nikdy neboli u nich doma.

Rozumiem tomu, že ich publikum to zaujíma, a preto ich sleduje. Je však OK, zdieľať s tisíckami ľudí naozaj všetko? Keď sa mnohých z nich opýtate, či to nepovažujú za príliš veľký zásah do súkromia, odpovedia, že to, čo vidíme na sociálnej sieti, nie je ich život. “To je len taký, vieš, ten instagramový, ten pre publikum. Ja žijem normálne úplne inak.”

Tu sa vždy zarazím. Ako je možné žiť dva rôzne životy? Jeden pre instagram a jeden ten normálny. Kedy akože žijú ten druhý život? Urobia si dva nákupy v drogérii? Jeden pre instagram a druhý naozaj? Objednajú si dva obedy? Odfotia sa so suši a potom tajne zjedia hamburger? Ako môže byť ich život úplne iný, keď denne zdieľajú desiatky činností, ktoré vykonávajú? Deň má predsa stále ten istý počet hodín a nepoznám nikoho, kto by stíhal žiť dva životy naraz! Je to pre mňa taký instagramový paradox.

Strata tajomna

Druhou vecou, ktorá mi celkom prekáža je niečo, čo ja nazývam stratou tajomna. Ak niekto naozaj zdieľa takmer celý svoj život na sieti, stráca pre mňa čaro. Ak sa stretnem s takou kamarátkou na ulici, neviem, na čo sa jej mám spýtať. Čo máš nové? Veď, to predsa viem! Denne vidím, čo robí, ako sa má, ako rastú jej deti, čo nosia oblečené, aké si kupuje knihy, akú používa kozmetiku, kde bola na dovolenke a kde na pedikúre. Viem o nej takmer všetko a spolu so mnou tisíce jej sledovateľov.

Rozumiem tomu, že pre mnohých je Instagram akýsi vizuálny denník, no zdá sa, že niekedy až príliš podrobný. Pomaly, ale isto také profily prestávam sledovať a skôr sa zameriavam na tie, ktoré možno zdieľajú menej obsahu, ale o to hodnotnejší. Nemusím vidieť každé jedno cvičenie, venčenie psíka, ani kŕmenie detí. Úplne mi stačí vidieť raz za pár dní niečo inšpiratívne, originálne a povznášajúce. Využívanie sociálnych sietí by malo byť premyslené a malo by byť pre nás výzvou.

Zdieľajme so svetom iba to, čo môže tým druhým niečo dať. Digitálny detox je do istej miery zdraviu, najmä tomu mentálnemu, veľmi prospešný.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Žien v meste priamo vo svojom e-maili?