Na svoj instagram som v piatok napísala, že keby som volila amerického prezidenta, volila by som určite ženu. Lebo je 2020. Neskôr som shareovala jej časť víťaznej reči, kde hovorila, že je možno prvou, ale určite nie poslednou ženou v takto vysokej funkcii.

Prišlo mi niekoľko odpovedí - od žien aj od mužov. Jedna ma rozosmiala - že či bude dostatočne kompetentná a nie iba marketingový produkt kvôli pohlaviu.

So životopisom, kedy bola attorney general v štáte Kalifornia dve obdobia, keď je v poltiike už dosť dlho, usmiala som sa a odpísala, že je to vtipné povedať po tom, čo bol prezidentom Donald Trump. 

Niektorí písali, že ženy sa do politiky nehodia. Že ženy do politiky nechcú. Že muži sú tam prirodzene. Moje vnútorné ja kričalo BULLSHIT, moje vonkajšie radšej prešlo správy taktným mlčaním.

Nič z toho totiž preukázateľne nie je pravda. Politika bola doteraz výhradne mužskou doménou, pretože to tak muži v spoločnosti vystavali.

Všetci tí, ktorí hovoria, že kvóty na pohlavie sú fuj fuj, si možno ani neuvedomujú, že len donedávna sme tu mali 100-percentné kvóty na mužov. Len donedávna sme tu mali 100-percentné kvóty na mužov na všetko - od volebného práva, práva byť zvolený, až po univerzity.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

Náskok jedného pohlavia je tak veľký, že sa nestačím prestať smiať nad povzdychmi, či budú ženy dostatočne kvalifikované, zatiaľ čo prezidentom bol posledné štyri roky človek, ktorý sa narodil bohatý a absolvoval reality show. 

Nestačím sa diviť koľko nekompetencie prejde mužom v rôznych pozíciách. Toľko psychopatov šéfov, ktorých sme mali. Toľko obťažovania, netalentu. Šanca, že budete mať naozaj zlého šéfa je na Slovensku naozaj vysoká - aj preto, že mužov je v manažmente násobne viac a mnohí sa tam dostanú namiesto šikovných žien.

Iste, aj ženy šéfky sú niekedy príšerné. Sama som také tiež v živote mala. Ale pri ženách často operujeme tým, že by preto nemali ničomu šéfovať. U mužov len mávneme rukou a povieme, že ten konkrétny je hlupák. Nerobíme z toho štatistiku pre polovicu národa mužského pohlavia, však áno. 

🛒  [Štýlové riflové rúška v krásnych farbách - kliknite tu:]

Teším sa, že v tak vysokej pozícii je Kamala Harris. Nie kvôli demokratom, ani ich programu. Najmä preto, že si jednoducho musíme zvyknúť vidieť v týchto pozíciách silné, vzdelané a odhodlané ženy. Že naše dcéry už budú vyrastať a bude úplne normálne hovoríť Madam Vice president.

Možno sa raz, podobne ako sme sa dočkali u nás, dočkajú aj v USA a budú hovoriť madam president. Na Slovensku si už teraz dievčatá v škôlke hrajú na prezidentku. Koľko malých dievčat si bude hrať na Vice president? Nechám sa prekvapiť, ale tipujem, že veľa. 

Ženy v meste, majte úspešný týždeň!