Bola považovaná za najsexi ženu planéty, za svoje filmové umenie získavala jedno ocenenie za druhým. V skutočnoti si herečka Sharon Stone prešla hotovým peklom. A to hneď niekoľkokrát.

Narodila sa 10. marca 1958 v meste Meadville v Pennsylvánii. Pochádzala z bežnej americkej rodiny, jej otec pracoval v továrni a mama bola účtovníčka. Sharon to však nemala ľahké a ako po rokoch prezradila vo svojej knihe – už ako malé dievčatko ju spolu s jej mladšou sestrou dlhé roky sexuálne zneužíval ich dedko, mamin otec.

Najzvrátenejšie na tom je však to, že to bolo so súhlasom ich babičky, ktorá svojho muža s dievčatami dokonca zamykala v izbe.

Sharon Stone v knihe priznáva, že jej mama o tom vôbec nevedela a so sestrou sa jej s tým priznali až po rokoch. Toto trápenie trvalo až do jej 14 rokov, keď starý otec zomrel. Popísala, ako jej odľahlo a ešte v truhle do neho pichla prstom, aby sa presvedčila, že je naozaj mŕtvy.

Desivá skúsenosť sa so Sharon niesla celý život. Aj napriek tomu bola veľmi akademicky nadaná a už ako päťročná chodila do druhej triedy. Namerali jej totiž vysoké IQ – má hodnotu až 154.

Aj vďaka tomu už v 15-tich rokoch nastúpila na univerzitu, kde začala študovať umenie a literatúru. Keď mala 17 rokov, vyhrala miestnu súťaž krásy a bola kandidátkou na Miss Pennsylvania. Niektorý z porotcov jej však odporučil, aby to skúsila s modelingom. Sharon, ktorá bola veľmi pôvabná, to využila a na štúdium sa vykašľala. Na svoju materskú Edinboro university sa vrátila až po rokoch a vzdelanie si dokončila v roku 2016.

Sharon Stone - oklamaná a ponížená

Ako modelka žila najprv v New Yorku, neskôr istý čas v talianskom Miláne a vo francúzskom Paríži. Necítila sa však v tomto odbore úplne doma a čoraz viac ju to ťahalo ku herectvu. Vrátila sa preto do USA, kde si najprv v New Yorku dlho hľadala nejakú hereckú prácu.

Len pekná tvárička jej totiž nestačila. Napokon jej dal šancu Woody Allen, ktorý jej dal malú rolu v jednom zo svojich filmov. Prevrat v Sharoninom živote bol až film Total Recall, kde sa v roku 1990 objavila po boku Arnolda Schwarzeneggera. Film mal veľký úspech a otvoril jej dvere ku ďalším veľkým filmovým rolám. Azda najslávnejší je film Základný inštinkt, za ktorý si vyslúžil aj nomináciu na Zlatý Glóbus alebo film Casino, za ktorý si túto prestížnu cenu aj odniesla.

No ako to už býva zvykom, nič nie je zadarmo a hlavne práca na Základnom inštinkte stála Stoneovú veľa síl. Rolu vrahyne, ktorá obnášala vysokú mieru nahoty, totiž nechcela žiadna iná herečka. Sharon, ktorá na ňu kývla to aj oľutovala, no priznala sa s tým až po rokoch práve v spomínanej spomienkovej knihe.

Ide najmä o známu scénu z filmu, na ktorej zvádza detektíva a prekríži si nohy v krátkych bielych šatách. Priznala, že až pri konečnej projekcii zistila, že sa nechala oklamať. Tvorcovia jej tvrdili, že si má dať dole nohavičky, pretože biela odráža svetlo a kazí záber a sľúbili jej, že na zábere nič nebude vidieť. „Až potom, po dlhom čase od natáčania, som videla svoju vagínu,“ opisuje hrozný zážitok herečka. Hoci najprv reagovala nahnevane a režisérovi strelila zaucho, napokon sa rozhodla scénu vo filme ponechať. Ako prezradila časopisu Hollywood Reporter „patrilo to k filmu, aj k postave a v konečnom dôsledku, sama som to urobila.“

Celkovo však na tie časy nespomína v dobrom, aj keď to bola pre ňu veľká škola života. „Viete si predstaviť, aké to je byť jedinou ženou na pľaci – jedinou nahou ženou?“, dodala. To, že počas celého nakrúcania si režisér nedokázal zapamätať jej meno a volal ju menom postavy, to už je len čerešnička na skazenej torte.

To nebolo to jediné, čím si ako herečka musela prejsť. Napríklad ju odmietol režisér, pretože si mu nechcela sadnúť na kolená a tak počúvať príkazy. Alebo keď jej producent navrhol, nech sa vyspí so svojim hereckým kolegom, aby si vyskúšali vzájomnú chémiu. A keď chcela dať vo westerne priestor vychádzajúcej hereckej hviezde Leonardovi DiCapriovi, musela mu sama zaplatiť celý honorár.

Krach manželstiev aj zdravotné problémy

Celkovo nemala šťastie na mužov. Jej prvým manželom bol televízny producent Michael Greenburg, s ktorým si povedali áno v roku 1986, po niekoľkých mesiacoch randenia. V roku 1990 však ich manželstvo skrachovalo.

Nasledovalo niekoľko vážnych aj menej vážnych románikov a vzťahov. V roku 1993 sa zasnúbila s producentom Williamom MacDonaldom. Ten kvôli hviezdnej kráske opustil svoju manželku, no po roku bol koniec a Sharon mu mala poslať zásnubný prsteň cez zásielkovú službu. Aj zásnuby s asistentom réžie Bobom Wagnerom sa skončili neslávne – rozchodom. 

V roku 1998 však Sharon povedala „áno“ novinárovi Philovi Bronsteinovi a dúfala, že práve on bude ten pravý. Veľmi túžila po rodine, no po niekoľkých nešťastných potratoch jej lekári zistili autoimunitné ochorenie, ktoré jej nedovoľovalo donosiť plod. Manželia sa teda rozhodli pre adopciu a v roku 2000 si osvojili syna Roana. Zdalo sa, že všetko je zažehnané, no prišla iná rana.

Všetko, čo si Sharon dovtedy preskákala, nebolo nič v porovnaní s tým, čo ešte čakalo na herečku, ktorá bola v tom čase na absolútnom výslní. Mala len 43 rokov, keď ju zasiahla mozgová mŕtvica. Išlo o rozsiahle krvácanie do mozgu a lekári jej dávali len jedno percento nádeje, že prežije. Prežila, no padla na samé dno. Učila sa rozprávať, chodiť a aj písať. Všetko od začiatku. Trvalo jej to sedem rokov, kým sa úplne zotavila.

O veľkosti jej pŕs rozhodol chirurg

Zdravotné problémy sa jej nabaľovali a krátko na to jej lekári objavili aj nezhubný nádor na prsníku. Po jeho vyoperovaní bola nutná rekonštrukcia, preto šla na plastiku. Keď sa však prebrala z narkózy, čakalo ju nemilé prekvapenie, o ktorom sa so svetom podelila v spomínanej knihe.

„Keď mi dali dolu obväzy, zistila som, že mám o jedno číslo väčšie prsia, ktoré mi podľa lekára budú viac pasovať k veľkosti mojich bokov. Zmenil tvar môjho tela bez môjho vedomia a súhlasu. Myslel si, že budem s väčším poprsím vyzerať lepšie,“ povedala pre denník The Times.

Sama ho pritom pred operáciou požiadala, že chce vyzerať rovnako ako predtým. O jej tele však rozhodol niekto iný a ona sa tým cítila veľmi ponížená. Dlhé roky potom pred novinármi zatĺkala, že podstúpila plastickú operáciu. 

Stoneová odvážne čelila zdravotným problémom, no odrazilo sa to na jej manželstve. Počas jej rekonvalescencie jej manžel požiadal o rozvod  a nakoniec v roku 2004 prišla aj o syna. Súd rozhodol, že o chlapca sa bude starať otec a matka ho mohla len navštevovať. To bola pre Sharon veľká rana.

Spomína na tie chvíle hlavne cez pocit osamotenia, keď mala pocit, že sa jej všetci otočili chrbtom.  „Ľudia sa ku mne správali tak, že to bolo brutálne bezcitné. Či už kolegyne v mojom odbore alebo sudkyňa, ktorá riešila starostlivosť o môjho syna. Nemyslím si, že pochopili, aká nebezpečná je mŕtvica pre ženy a ako náročné je zotaviť sa,“ povedala pre magazín Variety.

Prišla nielen o zdravie a rodinu, ale aj o všetko, čo mala. Pomocnú ruku jej podal až Bernard Arnault, ktorý jej dal zmluvu s Diorom. Na základe toho si mohla vziať hypotéku na dom. „Prišla som o všetko, čo som mala. Prišla som o svoje miesto v odbore. Bola som najpríťažlivejšia filmová hviezda, viete? Bolo to tak, že princezná Diana a ja sme boli slávne. Ona zomrela a ja som mala mŕtvicu. A na obe sa zabudlo,“ dodala v rozhovore pre Variety.

Sharon je však bojovníčka a nevzdala sa, hoci si musela vybojovať svoje miesto opäť. Teraz si herectvo užíva o to viac, že už necíti taký tlak ako na začiatku svojej kariéry. A hoci prišla o prvého syna, stále s ním udržuje kontakty, veľmi si rozumejú. Neskôr si adoptovala ešte dvoch chlapcov, Lairda (15) a Quinna (14), o ktorých sa stará ako slobodná matka.

„Po tom, ako som bola kúsok od smrti , som sa naučila pozerať sa na svet inak, odpúšťať aj neodpustiteľné. Mám nádej, že keďže som s vami zdieľala moju cestu, aj vy sa to naučíte. Ja som sa to naučila zo zomierania, zo žitia a aj z toho, prečo mi občas ešte povedia posledná žijúca filmová hviezda,“ napísala vo svojej knihe.