Poslankyňa OĽANO Anna Záborská stiahne svoj návrh uznesenia k správe chorvátskeho europoslanca Predraga Freda Matića, ktorá podporuje práva žien a rodovú rovnosť, vrátane prístupu k antikoncepcii a bezpečnej interrupcii. Informovali o tom aktuality.sk.

Záborská porušila koaličnú zmluvu

O stiahnutí návrhu rozhodla v pondelok koaličná rada, ktorá iniciatívu Záborskej a ďalších 16 poslancov OĽANO a Sme rodina označila za porušenie koaličnej zmluvy. Pre Dennik N to potvrdil Richard Sulík s tým, že Záborskej dohovoril aj šéf OĽANO Igor Matovič.

„Keď bude chcieť niečo také navrhnúť, musí to ísť na koaličnú radu. Odkedy vznikla vláda, hovorím, že sa musia dodržiavať pravidlá – ak sa začnú porušovať, je to začiatok konca. A to pochopila aj Anka Záborská a pôjde podľa pravidiel,“ povedal pre Denník N Sulík.

Správa chorvátskeho europoslanca Predraga Freda Matića rieši sexuálne a reprodukčné zdravie ako základný prvok dobrého zdravia, komplexnú sexuálnu výchovu, modernú antikoncepciu ako stratégiu na dosiahnutie rodovej rovnosti, či bezpečné umelé prerušenie tehotenstva.

Nenavrhuje žiadne konkrétne kroky či opatrenia, nie je pre členské štáty záväzná, iba upozorňuje a odporúča. Európsky parlament o nej bude ešte len hlasovať, a to v júni.

Záborskú kritizujú Ženské kruhy

"Návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien považuje za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu," píše sa v návrhu uznesenia, ktorý chcela dostať do parlamentu Záborská.

Správu označila na sociálnych sieťach za kontroverznú. Podľa nej sa snaží „hrubo zasiahnuť“ do kompetencií Slovenska, preto je potrebné chrániť suverenitu Slovenska.

"Pani Záborská chce verejnosť, ale aj parlament SR presvedčiť, že prístup žien ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia je kultúrno-etická otázka. V skutočnosti má Slovenská republika povinnosť zabezpečiť, aby všetky ženy a dievčatá mali prístup ku kvalitnej a odborne poskytovanej zdravotnej starostlivosti a k službám sexuálneho a reprodukčného zdravia. Táto povinnosť vyplýva Slovensku nielen z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov (medzi ktoré patrí aj Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien), ale je ukotvená aj v Ústave a v demokratických hodnotách, ku ktorým sa ako členský štát EÚ hlásime," napísala k tomu v blogu mimovládna organizácia Ženské kruhy.