Kráľovskú rodinu i verejnosť minulý týždeň zaskočilo oznámenie vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu, že už viac nechcú patriť medzi vrcholových členov kráľovskej rodiny.

Princ Harry a vojvodkyňa Meghan oznámili, že chcú ísť svojou vlastnou cestou a stať sa finančne nezávislými. Ich rozhodnutie zaskočilo samotnú kráľovnú, s ktorou tento krok nik nekonzultoval.

Alžbeta II. preto zvolala na pondelok rodinné krízové zasadnutie.

Kráľovná hovorila s Harrym, Meghan sa nepridala

Na summite o Megxite, ako toto stretnutie nazvali britskí novinári, sa v kráľovninom sídle na hrade Sandringham okrem „previnilca“ Harryho stretli aj jeho otec princ Charles a jeho brat William, vojvoda z Cambridgeu.

Pôvodne sa cez konferenčný hovor mala debaty zúčastniť aj bývalá herečka Meghan Markle, ktorá je už v Kanade. Avšak  boli isté obavy, že pri transatlantickom spojení by ich rozhovor nemusel byť súkromný, preto vojvodkyňu vynechali.

Po dvojhodinových rozhovoroch vydala kráľovná stanovisko, ktoré mnohých zaskočilo svojim osobným tónom. Vyjadrila sa, že rodina bezvýhradne podporuje rozhodnutie princa Harryho a jeho manželky Meghan postupne nadobudnúť finančnú nezávislosť a nezúčastňovať sa na oficiálnych podujatiach.

 

"Moja rodina absolvovala veľmi konštruktívne rozhovory o budúcnosti môjho vnuka a jeho rodiny. Moja rodina bezvýhradne podporuje túžbu Harryho a Meghan začať ako mladá rodina nový život," píše sa v stanovisku.

"Napriek tomu, že by sme boli radšej, aby sa aj naďalej naplno venovali svojim povinnostiam členov kráľovskej rodiny, rešpektujeme a chápeme ich túžbu viesť ako rodina nezávislejší život a zároveň zostať vysoko oceňovanou súčasťou mojej rodiny," dodáva sa v stanovisku.

Kráľovná dala Harrymu, Meghan a ich synovi Archiemu zelenú a tí tak môžu istý čas tráviť v Kanade, aj vo Veľkej Británii. 

 

Kráľovská rodina.Foto - TASR/AP

Kráľovná rozhodla: Je to mimoriadna udalosť

Ako sa pre britskú stanicu BBC vyjadril historik Robert Lacey, ide o mimoriadnu udalosť.„Jej vyjadrenie je nezvyčajne osobné, s niekoľkými zmienkami o „mojej rodine a mojom vnukovi“.

Namiesto oficiálnych titulov vojvoda a vojvodkyňa použila osobnejšie Harry a Meghan,“ povedal odborník na britskú kráľovskú rodinu. Ten podčiarkol, že kráľovná vo svojom stanovisku zdôraznila, že jej vnuk a jeho rodina sú stále veľmi cenenými členmi famílie. 

V médiách sa už neraz objavili tvrdenia ľudí z okolia Buckinghamského paláca, že kráľovná má obavy o budúcnosť monarchie a veľké nádeje vkladala do svojich vnukov a ich rodín.

Za 68 rokov na tróne toho zažila mnoho - studenú vojnu, pád komunizmu, prvého človeka na Mesiaci, útoky na dvojičky , teroristicky útok v Londýne aj referendá o odtrhnutí Škótska a o Brexite.

 

Kráľovská rodina a jej škandály 

A k tomu škandály najbližších. Prvý sa odohral, keď bola na čele krajiny len krátko a jej mladšia sestra Margaret sa zamilovala do ženatého správcu domácnosti ich matky. Vtedy sa o 16 rokov starší Peter Townsend, otec dvoch detí, rozviedol a chcel si Margaret vziať. Proti bol nielen parlament a vláda, ale aj jej staršia sestra. Hrozilo, že Margaret príde o svoj titul. Nakoniec však zrušila zásnuby a vydala sa za fotografa Antonyho Armstronga-Jonesa. Ich manželstvo napriek tomu, že mali dve deti, nevydržalo a nakoniec sa po 18 rokoch rozviedli. 

Svojej mame zopár krušných chvíľ pripravil aj najstarší syn a následník trónu, princ Charles. Hrozilo, že nepoučiteľný sukničkár sa nikdy neusadí. Všetkých zaskočil, keď oznámil zásnuby s mladučkou Dianou Spencerovou, hoci potajme túžil po svojej starej láske Camille Parker-Bowlesovej. Manželstvo s Dianou tak aj vyzeralo a vôbec nebolo šťastné. Hoci spolu mali dvoch synov, celá Británia si šepkala o záletnom Charlesovi a podvádzanej Diane. Až napokon po 15 rokoch požiadali kráľovnú, aby im dovolila rozvod. Alžbeta, hoci nerada, im dala zelenú a v roku 1996 za rozišli. Nevydýchla si však. Po sérii škandálov a bulvárnom love na obľúbenú princeznú v lete 1997 Diana zomrela pri autonehode. Alžbeta si vypočula kritiku, že ako kráľovná neprejavila smútok.  

Musela však ustúpiť zo svojho presvedčenia, keďže v roku 2005 Charlesovi dovolila vziať si rozvedenú Camillu. Manželstvá sa nevydarili ani princeznej Anne a princovi Andrewovi. Ten sa postaral o ďalšie nepríjemnosti len nedávno, keď ho mladá Američanka obvinila zo sexuálneho zneužitia. Kráľovná princovi nariadila, aby sa stiahol z očí verejnosti, keďže mal blízke vzťahy s bankárom Jeffreym Epsteinom. Toho americké úrady obvinili zo sexuálneho zneužívania mladých dievčat a vo väzení sa obesil.

 

Princ Harry.  Foto - TASR/AP

Napokon ani princ Harry nebol žiadne neviniatko a už od mladého veku ho nazývali búrlivákom. Ako 17-ročného ho prichytili ako fajčí marihuanu, v roku 2005 zas na jednu party prišiel prezlečený za nacistického vojaka a v roku 2012 svet obleteli jeho nahé fotografie z hotela v Las Vegas. Jeho babička sa poriadne zapotila, aby jeho správanie ospravedlnila. 

Aká ho čaká budúcnosť, to ešte nie je úplne jasné. Kráľovná si to želá ukončiť v priebehu niekoľkých dní. Či Harry a Meghan prídu o svoje kráľovské tituly, aké ich čakajú povinnosti, ako bude financovaný ich život v Británii aj v Kanade a kto to vlastne zaplatí, o tom teraz debatujú osobní sekretári. Tých na to splnomocnila samotná kráľovná. A nad všetkým bdie pozorné oko britského bulváru. ​​​​​​​