Dánska kráľovná Margaréta II., momentálne jediná vládnuca kráľovná v Európe a najdlhšie slúžiaca panovníčka na starom kontinente, zbavila v stredu štyroch zo svojich ôsmich vnukov ich kráľovských titulov.

Normálny život bez titulov

Oficiálnym zdôvodnením tohto kroku bolo umožniť štyrom deťom jej najmladšieho syna, princa Joachima, žiť "normálnejší" život a nasledovať podobné kroky iných kráľovských rodín v Európe, informovala v stredu tlačová agentúra AFP.

Joachim (53) má z dvoch manželstiev štyri deti - Nikolaia, Felixa, Henrika a Athenu; tí sú vo veku od desať do 23 rokov.

Vzor z Británie?

"Jej Veličenstvo chce svojím rozhodnutím vytvoriť rámec pre štyri vnúčatá, aby mohli v oveľa väčšej miere formovať svoju vlastnú existenciu bez toho, aby ich obmedzovali zretele a povinnosti, ktoré so sebou prináša formálna príslušnosť ku kráľovskému rodu ako k inštitúcii," uviedol kráľovský palác. "Rozhodnutie kráľovnej je v súlade s podobnými zmenami, ktoré v uplynulých rokoch rôznymi spôsobmi uskutočnili aj iné kráľovské rodiny," dodal.

Ďalšie štyri kráľovnine vnúčatá, ktoré sa narodili 54-ročnému korunnému princovi Frederikovi, si ponechajú svoje tituly, ale po dosiahnutí plnoletosti bude apanáž dostávať len budúci kráľ, princ Christian.

V roku 2020 sa britský princ Harry spolu so svojou manželkou Meghan, vojvodkyňou zo Sussexu, rozhodli vzdať sa svojho kráľovského postavenia a titulov a zároveň aj povinností, ktoré im z toho vyplývali. Sussexovci, ako ich Briti familiárne nazývajú, sa odsťahovali do Spojených štátov, rodnej krajiny Meghan. Spolu so svojimi dvomi deťmi sa snažia žiť „normálny život“. Venujú sa charite a mediálnym spoluprácam.