Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu budú pozvaní na korunováciu britského kráľa Karola III. aj napriek "škodlivým" vyhláseniam, ktoré v TV-dokumente pre spoločnosť Netflix povedali na adresu kráľovskej rodiny.

Harry (oficiálne Henry) a Meghan budú mať 6. mája miesto na slávnostnom obrade Karola III., ak sa na ňom budú chcieť zúčastniť, uviedol v sobotu denník The Daily Telegraph.

Kritika Harryho a Meghan na Netflixe

Zoznamy hostí na túto "náboženskú" udalosť vo Westminsterskom opátstve ešte neboli zostavené, ale zdroj zmieneným novinám povedal: "Všetci členovia rodiny budú vítaní." Harry v januári 2020 obvinil svojho otca - Karola III. - z klamstva na napätom krízovom stretnutí tzv. megxitu s kráľovnou.

Karol III. je údajne zranený kritikou zo strany Harryho a Meghan na adresu kráľovskej rodiny, ale nevzdáva sa nádeje na "vybudovanie mostov", uviedol denník Daily Express. Kráľ nechce Sussexov zbaviť ich titulov.

Na korunovačnom obrade 6. mája budú Karol III. aj Kamila - kráľovná manželka - korunovaní pred stovkami hostí vo Westminsterskom opátstve. Avizovaná ceremónia bude "založená na dlhoročných tradíciách a slávnostnom obrade", ale bude tiež "odrážať úlohu panovníka v súčasnosti a hľadieť do budúcnosti".

Kritika na médiá i príbuzných

Harry a Meghan obvinili pobočníkov z kráľovského paláca z toho, že boli súčasťou útokov médií, ktorým v Británii čelili. Spravili tak v nových častiach svojho dokumentárneho seriálu, ktoré vyšli vo štvrtok na streamovacej platformy Netflix. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Princ Harry s manželkou Meghan počas scény z pripravovaného dokumentárneho seriálu Harry a Meghan spoločnosti Netflix. Foto - TASR/AP

V prvých častiach seriálu, zverejnených minulý týždeň, spustili Harry a jeho manželka útok na médiá za ich správanie voči nim. V posledných troch častiach seriálu však už začali viac kritizovať aj princových príbuzných a pobočníkov. Tých obvinili z toho, že sa nesnažili zabrániť negatívnemu vyobrazeniu Harryho a Meghan v médiách ho, naopak, dokonca podporovali.

"Médiám bolo už jasné, že palác ju (Meghan) brániť nebude," uviedol Harry. Pár z kráľovskej rodiny okrem toho hovoril aj o Jasonovi Knaufovi, bývalom vysokopostavenom pobočníkovi Harryho staršieho brata princa Williama, dediča trónu.

Knauf totiž poskytol dôkazy počas súdneho sporu Meghan s britským týždenníkom The Mail on Sunday, ktorý zverejnil Meghanin list adresovaný jej otcovi. Dôkazný materiál, ktorý Knauf poskytol, naznačoval, že Meghan vedela, že obsah listu môže médiám uniknúť.

"Preto teraz žijem v inej krajine. Všetky komunikačné tímy sa tam snažili navzájom prekonávať," uviedol Harry. V seriáli sa objavilo aj vyhlásenie Knaufových právnych zástupcov, v ktorom sa uvádza, že tvrdenia páru nie sú pravdivé.

Najnovšie časti dokumentárneho seriálu Harryho a Meghan vyšli krátko predtým, ako sa britský kráľ Karol III. spolu s manželkou Kamilou a princom Williamom a jeho manželkou Kate po boku ostatných členov kráľovskej rodiny zúčastnia na vianočnej bohoslužbe vo Westminsterskom opátstve, všíma si Reuters.