Je to najväčšie víťazstvo Sloveniek od roku 2007, keď Ústavný súd po šiestich rokoch rozhodol, že ženy majú právo sa do 12. týždňa tehotenstva rozhodnúť, či pôjdu na interrupciu alebo nie. Dnes večer sa takáto bitka odohrala na pôde parlamentu.

Za posledné dva roky hlasovali o sprísnení interrupcií poslanci a poslankyne JEDENÁSŤKRÁT. SNS, kotlebovci a teraz vládne OĽANO chceli trestať ženy napriek tomu, že počet potratov na Slovensku radikálne klesá.  V čase pandémie koronavírusu, akú sme nezažili a ekonomickej krízy netušených rozmerov sme riešili problém, ktorý v skutočnosti nie je. 

Súboj o spôsob života žien

Tu nešlo o interrupcie, zabíjanie nevinných detí či podporu zúfalých matiek v núdzi. Bol to súboj o spôsobe života žien na Slovensku v 21. storočí.

Politici a političky zistili, že je to téma, ktorá dostatočne rozdeľuje spoločnosť, aby dokázali zaujať a nemuseli veľmi používať mozog. Nebolo to o podpore žien, ale o prevahe nad nimi. 

Bol to súboj o to, či ženu tak ako stáročia doteraz vnímame ako matku, ktorá má rodiť deti a starať sa výhradne o domácnosť alebo v nej vidíme sebavedomú bytosť, ktorá sa nemusí radiť s Dankom, Kotlebom či Záborskou ako má žiť. 

V čase koronakrízy, keď má spoločnosť na ženy a matky najvyššie nároky a chce stopercentný výkon, im zároveň z NR SR odkazovali, že nie sú schopné o svojom živote rozhodovať samé. 

Záborská: O šesť mesiacov znova

Novela Anny Záborskej neprešla o jediný hlas. Ak by prešla, zmenila by našu spoločnosť od základov, pretože by z nej začala budovať ultrakonzervatívny štát, ktorý sa bude starať do našich životov každodenne. Žiadal by silnejšie postavenie cirkvi, vysmieval by sa rodovej rovnosti, domácemu násiliu, sexuálnej výchove a, samozrejme, nastolil by radikálnejší postoj k LGBTI komunite. 

Nestane sa tak aj preto, že ženy po celom Slovensku tentoraz nemlčali. Spolu s aktívnymi mimovládnymi organizáciami (ĎAKUJEME!) protestovali s varechami v uliciach viacerých slovenských miest a nebáli sa ukázať svoj hnev. Zistili, že sú masa, ktorá môže ovplyvňovať chod vecí verejných. A to nie je v mužsky nastavenej slovenskej spoločnosti bežná vec. 

Slovensko nezažije vlastný Príbeh služobníčky s rúškom na tvári. Aspoň nateraz. Stredoveká bojovníčka Anna Záborská si berie sabatical na šesť mesiacov. Potom chce vo svojej božej misii pokračovať.

Ale Anna Záborská je len taká silná ako jej to ženy a matky na Slovensku dovolia.