Politická kultúra sa nástupom vlády Igora Matoviča nezmenila. Ukázal to odchod Mareka Krajčího z postu ministra zdravotníctva.

Počuli sme výhovorky, videli slzy a dojatie - ale ani raz nezaznelo, že Krajčí svojím odchodom prijíma politickú zodpovednosť za viac ako 8-tisíc obetí pandémie koronavírusu na Slovensku.

Ako Marek Krajčí skončil 

Dozvedeli sme sa, že odchádza pre tlak dvoch menších koaličných partnerov, ale nie pre vlastnú neschopnosť viesť profesionálne rezort uprostred pandémie. Vypočuli sme si dojímavé slová o podpore, o statočnosti ministra, ktorý dostával buchnáty, ale aj tak bojoval.

Nič o nepripravenej druhej vlne, kolabujúcich nemocniciach, zle fungujúcich ambulanciách, nekonečnom testovaní, chaotickom prihlasovaní sa na očkovanie a pomalej vakcinácii.

Marek Krajčí odišiel ako vládol. Neprofesionálne a arogantne - slzy na tom nič nezmenia. Nepripustil, že zlyhal a to sa nestáva často, aby zlyhanie člena vlády prispelo k takému počtu mŕtvych.

Zlyhal pri ochrane zdravia ľudí a zlyhal pri ochrane zdravia žien. Častokrát sa viac ako korone venoval ochrane nenarodených detí a svojmu náboženskému presvedčeniu.

Mal čas obmedziť a odmietnuť vykonávanie potratov v čase pandémie, čo je podľa niektorých právnikov protiústavné. Mal čas obísť parlament pri prijatí vyhlášky, ktorá spoplatnila interrupcie ženám nad 40 rokov. Mal čas na obmedzovanie práv žien, ale nie na boj s covidom.

Najprv Krajčí, potom Krajniak

Marek Krajčí končí ako minister zdravotníctva aj preto, že rezort neviedol odborne a profesionálne, ale ideologicky.  Hneď po ňom by tak mohol vládu opustiť aj ďalší minister - Milan Krajniak. Ten namiesto očkovania seniorov a senioriek v domovoch dôchodcov vyzýval na sociálnej sieti na obnovenie bohoslužieb, „aby nás Boh našich otcov a dedov ochránil pred covidom a zbavil nás covidu čo najrýchlejšie“.

Aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny v čase pandémie, ktorá zaťažuje hlavne ženy, vedie vlastný boj za tradičné náboženské hodnoty. Systematicky obmedzuje fungovanie feministických organizácie a maže zo slovníka demokratickej krajiny pojem rodová rovnosť. Najnovšie blokuje peniaze z Nórskych fondov, čím zastavil aj niektoré projekty pomáhajúce obetiam násilia.

Marek Krajčí skončil. Dôležitý odkaz by mohol znieť, že v demokratickej vláde štátu, ktorý podľa ústavy nie je viazaný na nijakú ideológiu a náboženstvo, nemajú čo robiť ministri, ktorí prijímajú rozhodnutia, až keď sa prežehnajú a pomodlia.