Bill Gates a Melinda Gatesová svoje rozhodnutie oznámili cez twitter. Oznámili, že sa tak rozhodli po zrelej úvahe a veľkej snahe pracovať na ich vzťahu. „Už neveríme, že môžeme v ďalšej fáze nášho vzťahu rásť spoločne ako pár,“ napísali.

Melinda, Bill Gates a rozvod

Verejnosť požiadali o priestor pre nich a ich rodinu. Majú totiž tri deti – Jennifer (25), Roryho (21) a Phoebe (18). Obaja však svorne tvrdia, že chcú spoločne pokračovať v práci v ich dobročinnej Nadácii Melindy a Billa Gatesovcov.

O rozvod požiadala Melinda a v žiadosti uviedla, že ich manželstvo je už nespojiteľné. Podľa informácií bulvárneho denníka Daily Mail Gatesovci nemali uzatvorenú žiadnu predmanželskú zmluvu. Rozchod po vyše tridsiatich rokoch vzťahu si však rozmysleli asi tak dobre ako samotný vstup do neho. No za celé tie roky sa hlavne Melinda netajila tým, že manželstvo s Billom bolo pre ňu veľmi náročné a stálo ju veľa síl.

Ich spoločný príbeh sa začal písať v roku 1987, keď absolventka magisterského štúdia Melinda Frenchová nastúpila ako produktová manažérka do Gatesovej firmy Microsoft. Bola jedinou ženou, ktorú vtedy vybrali.

Povestná iskra medzi ňou a jej o deväť rokov starším šéfom preskočila na jednej pracovnej večeri, keď ich usadili vedľa seba. Ako sa Melinda priznala vo svojej knihe The Moment of Lift (How Empowering Women Changes the World) predebatovali celý večer a mala pocit, že ho zaujala.

O niekoľko dní neskôr sa stretli na parkovisku a on ju pozval na rande – ale termín určil až o dva týždne. To bolo na mladú ženu málo spontánne. Dala mu radšej svoje telefónne číslo, nech sa jej ozve tesne pred schôdzkou. Zavolal o dve hodiny a šli spolu von ešte v ten istý večer.

Bill a Melinda: Svadba alebo rozchod?

No ani ona, ani Bill to spočiatku nemysleli veľmi vážne. Obaja priznali, že mali iné lásky – Bill svoju prácu a Melinda v tom čase randila ešte s niekoľkými inými mužmi. Oboch však prekvapilo, keď zistili, že sa do seba zaľúbili. Nevedeli, či chcú spolu plánovať budúcnosť alebo to radšej chcú ihneď ukončiť.

Najviac tápal práve Bill, no vzal to do rúk ako správny výpočtový vývojár – Melinda ho prichytila, keď si na tabuľu vo svojej spálni napísal zoznam dôvodov pre a proti. Napokon dôvodov za uzavretie manželstva bolo viac, tak sa dvojica zasnúbila. Svadba však bola až o niekoľko rokov – presne sedem od ich prvého stretnutia.

Povedali si svoje áno v roku 1994 na Havaji a dva roky po tom už čakali prvé dieťa – dcéru Jennifer. Jej narodenie prvý raz preverilo ich vzťah. Gatesová  totiž tiež stála pred veľkou dilemou – ako skĺbiť rolu mamy a zamestnankyne Microsoftu. Svojho muža totálne šokovala, keď sa rozhodla, že sa už na svoju pozíciu v jeho firme nevráti. Vysvetlila mu, že si nevie predstaviť, ako by podávala vysoký výkon v práci a zároveň sa starala o deti. Bill to akceptoval a napokon sa im narodili ešte dve deti.

Pre manželov to boli ťažké časy – Melinda sa cítila veľmi osamelo, lebo jej muž trávil celé dni v robote a všetky rodičovské povinnosti ostali na nej. „Myslela som si: Možno chcel deti len teoreticky, nie prakticky.“  Rozhodla sa, že sa mu s tým zverí.

Filantropka sa na tie roky vo svojej knihe pozerala takto: „Bill nemal tušenie, ako by mal skĺbiť manželské a rodinné povinnosti s prácou, pretože tá bola pre neho prioritou. Trvalo celé roky, kým som ho naučila ako nájsť medzi rodinou a prácou istú rovnováhu.“  Napokon sa im to podarilo a zapracovali na svojom vzťahu aj na rodinnom živote.

„Dnes už sa viem mnohým situáciám z minulosti zasmiať. Došli sme s Billom za tie roky tak ďaleko, že sa už uvoľnene dokážeme spoločne smiať. Prežili sme si ťažké chvíle. Niekoľkokrát som sa zastavila a sama seba pýtala, či to vôbec viem zvládnuť a či na taký život mám,“ napísala ešte v roku 2019.

Melinda a Bill Gatesovci: Partneri a rodičia

Melinda a Bill sa pracovne opäť spojili v roku 2000, keď založili charitatívnu organizáciu Nadáciu Melindy a Billa Gatesovcov, ktorá je azda najbohatšou charitou na svete. Gatesovci s ňou bojujú proti chudobe v treťom svete. Na vývoj vakcíny proti COVID-u 19 venovali stovky miliónov dolárov.

Aj vďaka nadácii sa Melinda Gatesová pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najvplyvnejších a najbohatších žien sveta.   

Najnáročnejšie bolo pre nich nezlyhať ako rodičia. Obaja si totiž uvedomovali, že ich luxusný životný štýl by mohol mať neblahé následky na budúcnosť ich detí. Aj preto im napríklad do 14-tich narodenín nedovolil vlastniť mobilný telefón a ich deti boli v škole zapísané pod dievčenským priezviskom ich mamy, aby na seba nepútali pozornosť.

Niet divu – ich otec bol dlhé roky najbohatším človekom planéty a dnes so 132 miliardami dolárov na konte je tretí najbohatší v rebríčku Forbes. Postupne Bill vycúval z pozície šéfa Microsoftu a stal sa filantropom na plný úväzok. Aj napriek tomu, že sa zaviazal, že do svojej smrti sa vzdá väčšiny svojho majetku, ostáva rozprávkovo bohatý.  

Snaha o „normálny život“ mladých Gatesovcov je však pri toľkom bohatstve len utópiou. Napríklad otec rozhodol, že každé jeho dieťa jedného dňa zdedí po 10 miliónov dolárov. Najstaršia Jennifer pritom študuje medicínu, je profesionálnou jazdkyňou na koni a len nedávno sa zasnúbila s egyptským jazdcom Nayelom Nassarom. Prostredný Rory študuje právo a najmladšia Phoebe je stredoškoláčka.

Aj napriek snahe mamy a otca, všetci traja od malička vyrastali v prepychu. Ich rodičia totiž vlastnia niekoľko luxusných nehnuteľností, rančov či oddychových víl. Tie majú až v 18 amerických štátoch. Do ich majetku patria aj garáže plné luxusných áut či zbierka drahocenných umeleckých predmetov. Medzi nimi aj slávny Leicesterský kódex Leonarda DaVinciho.

Zdá sa, že rozvod tohto bohatého páru nebude jednoduchý, najmä kvôli ich veľkému majetku. Ako sa Bill a Melinda rozhodnú, to ukáže až čas. No jedno je už teraz celkom isté – ani za všetky peniaze sveta si človek neudrží šťastné manželstvo. Gatesovci sú toho príkladom.