Milý Ježiško, je tu čas Vianoc a pre nás ženy to znamená veľa povinností. Všetky cítime tlak. Chceme, aby bolo všetko dokonalé, aby o naše rodiny bolo postarané. Pečieme, varíme, nakupujeme, chystáme. Zabezpečíme jedlo i darčeky. Často sme hore aj dlho do noci, zdobíme medovníky, či lepíme linecké kolieska. Umývame okná, leštíme nábytok, v chladničke si pripravujeme ingrediencie na jednotlivé jedlá, ktoré budeme postupne variť. Zoznamy povinností rastú. Pred spaním si ich dookola opakujeme a pridávame na ne nové a nové položky.

V celom tom predvianočnom období, milý Ježiško, myslíme na druhých. Preto by som ťa chcela poprosiť, aby si ty myslel na nás. Priala by som si pre ženy viac pokoja. Aby sme si toľko nenakladali na svoje plecia, lebo vieš, niektoré z nás už po štyridsiatke ten chrbát celkom bolí. Chcela by som, aby sme si našli pod stromčekom aj porozumenie od našich blízkych. Aby nás rodina vnímala a počúvala. Aby nebrali to, že sa o veľa vecí postaráme ako samozrejmosť. Aby vedeli pochopiť, že sme niekedy unavené a smutné. Aby nám ponúkli pomoc automaticky, nie až po niekoľkých výzvach.

Ježiško, chcela by som pre ženy viac rovnoprávnosti. Lebo my pracujeme v zamestnaní častokrát veľmi efektívne a poctivo. Vieš, to, že máme deti nás naučilo byť aj dobrými manažérkami, ktoré zvládajú veľa vecí. Chápeš, time management máme zvládnutý! Zariaď prosím, aby to videli aj naši šéfovia a nedávali nám nižšie platy. Aby nás zamestnali, aj keď máme 45 a aby nás vedeli za prácu spravodlivo ohodnotiť. Určite si si všimol, že na Slovensku pracujeme posledné tri mesiace roka vlastne zadarmo. A to nie je fér.

 

 

Veru, milý Ježiško, prosím si pre ženy viac férovosti. Vo všetkom, nielen v práci. Férovejšie podmienky, žiadnu diskrimináciu a možnosť rozhodovať o veciach, ktoré sa nás týkajú. Daj, aby nás neškatuľkovali na základe veku, výzoru, či pohlavia. Želám si tiež, aby sme boli viditeľnejšie. Aby nás neustále neprehliadali. Aby nám nehovorili, čo je ženská práca a kam patríme. Ježiško, vidíš, že máme na Slovensku aj vedkyne, športovkyne, političky, lekárky, spisovateľky…no často sa v rôznych anketách úspešnosti na ne úplne zabúda. Akoby tu žili iba samí najväčší Slováci a Slovenky boli neviditeľné. My však nie sme dobré iba na tú neviditeľnú prácu, my máme na to, aby nás ocenili a vážili si nás. Máme na to, aby sme žiarili!

Prosím, nadeľ každej z nás pod stromček aj veľkú dávku zdravého sebavedomia. Slovenky sú krásne a atraktívne ženy. No stále nám hovoria, že by sme mali vyzerať mladšie, mali by sme na sebe niečo zmeniť, mali by sme mať ten správny strih a odtieň vlasov…. Tú správnu váhu, postavu, veľkosť hrudníka. Všetci okolo vedia, aké by sme mali byť. No ide o to, čo chceme my.  Daj nám silu prejaviť sa a stáť si za svojim. Nenechaj nás byť tuctovými a slepo nasledovať módny, či akýkoľvek iný diktát.

 

Prečítajte si

Lepšia polovica života

 

Milý Ježisko, prosím, ukáž aj našim deťom, že ich mamy stoja za pozornosť. Že tá starostlivosť a láska, ktorú im dávame nie je samozrejmosť. Niekedy kvôli nim vstávame pred svitaním, aby stihli tréning, aby mali oprané, ožehlené, aby mali desiatu do školy. Robíme taxikárky, kontrolujeme pravopis, chodíme na besiedky, rodičovské združenia, diktujeme diktáty…. Aj keď potom vyrastú a sú už samostatné, pripomeň im, prosím, že bez mám by neboli tým, kým sú.

Tak Ježiško, pomaly končím, lebo toho do Vianoc treba ešte veľa stihnúť. No verím, že sa za nás, ženy, prihovoríš a že naši muži, deti i zamestnávatelia budú k nám budúci rok pozornejší. Lebo napriek všetkému, stále mám pocit, že si my ženy toho zaslúžime viac. Aspoň v našej krajine. Prosím, dávaj na nás pozor a zabezpeč, aby k nám bolo Slovensko štedrejšie.