Po dvadsiatich rokov budem prvýkrát na Vianoce bez syna. Pretože Covid. Nakazil sa v dobrovoľníckom centre, kde pracuje, a preto tam bude celá skupinka dobrovoľníkov tráviť Vianoce v karanténe. Už tri dni mnou zmietajú strachy a obavy o dospelé dieťa a zároveň viem, že sa musím chrániť kvôli mame seniorke. Mali sme byť všetci spolu tak, ako každý rok.

Iné Vianoce...

No tieto Vianoce budú iné, pretože iné je aj všetko to, čo aktuálne žijeme. Mnoho z nás nebude mať deti doma na sviatky. Pretože nemôžu pricestovať, pretože sú v karanténe a nechcú nikoho ohroziť. Mnoho ľudí strávi Vianoce v izolácii, lebo tesne pred nimi náhodou stretli niekoho, kto bol pozitívne testovaný. Vírus je už príliš blízko každého z nás. Všetci už poznáme niekoho konkrétneho, kto ho prekonal, prekonáva a mnohí sme poznali aj niekoho, kto zomrel na dôsledky vírusu. Všetko je to zvláštne a iné. Také, ako sme si pred rokom ani nevedeli predstaviť.  

Cítim sa veľmi smutná, valcujú ma obavy o vlastné dieťa, pri ktorom nemôžem byť. No zároveň viem, že tieto Vianoce budú oveľa viac o viere, ako ktorékoľvek predtým. Musíme sa zomknúť a uveriť, že už o chvíľku to celé pominie. Že budeme žiť oveľa lepšie časy a opäť budeme môcť cestovať a objímať svojich blízkych a priateľov. Že o rok budeme všetci spolu a vynahradíme si to. 

Musíme to prežiť

Snažím sa nastaviť optimisticky a povedať si, že ľudia prežili aj horšie veci. O rok budú zasa krásne sviatky a my budeme možno múdrejší o novú skúsenosť a každé stretnutie si budeme viac vážiť a užívať. Možno po roku plnom video hovorov konečne odložíme telefóny a pôjdeme s kamarátkou normálne na kávu. Nebudeme si iba sľubovať, že si zavoláme, ale naozaj to urobíme a rovno si dohodneme stretnutie. Konečne vezmeme mamu do divadla a usporiadame oslavu v kruhu rodiny.

Kým sa tak stane, musíme prežiť tieto Vianoce tak, ako sa dá. Čo najviac v bezpečí. S odstupom a možno aj so zlomeným srdcom. Vianoce som vždy milovala najviac na svete. Tento rok to bude iné. 

Majte lepšie Vianoce ako ja, majte svoje deti nablízku a prežite sviatky v zdraví a v objatí.