Ženy v meste majú takú peknú anketu. Inšpiratívna žena roka 2019. Je tam síce len pár príbehov, no plných nádeje. Sú tam vzdelané ženy, aj tie, ktoré by niekto nazval obyčajnými, hoci by to bol veľmi klamlivý opis. Harvard z vás totiž neurobí ani morálneho, ani inšpiratívneho človeka. Sú tam mladé, aj staršie ženy. Ťažké príbehy, plné bolesti, aj tvrdej práce. Scrollujúc článok si hovorím - toľko skvelých žien v našom okolí. A stále o našich životoch rozhodujú primárne muži.

Tieto dni trávim pri knižke She said o kauze producenta Harveyho Weinsteina. Popisuje predátorstvo mocného muža vo filmovej brandži, ktorý roky znásilňoval, napádal a obťažoval desiatky žien, za dohľadu právnikov, kolegov a personálu. V knihe sa spomínajú aj šimpanzy bonobo. Evolučne si samičky vyvinuli zaujímavý spôsob ako bojovať proti nedobrovoľnému styku so silnejšími samcami. Ak sa to stalo, samička zavreští konkrétnym unikátnym spôsobom a v tom momente všetky ostatné samičky prídu na pomoc a postavia sa proti predátorovi. Aké jednoduché. Prečo sa tak evolučne nevyvinuli aj ženy nevedno.

Pritom by to vyriešilo vlastne všetky naše problémy. Od diskriminácie na pracovisku, cez sexuálne obťažovanie, až po matky samoživiteľky, ktoré sú jedny z najohrozenejších skupín v spoločnosti. Bez odsudzovania, či si hentá oblieka príliš krátku sukňu, a či si tamtá nevie-udržať-chlapa-tak-skončila-sama-tak-jej-treba. Bez súdenia, či je šéfka hysterka, lebo ju niečo rozčúli a povie, že je nespokojná, pričom vo vedľajšej kancelárii odvážny muž manažér, ktorý vie, čo chce, vrieska po podriadených ako zmyslov zbavený.

Samičky bonobo to vedia. Aj muži to vedia. Len k ženám ešte musí doraziť, že hráme v jednom tíme, kde máme všetky pri šprinte štart o štyri metre vzadu oproti mužom. Nezmeníme to tak, že niekde tam vzadu sa začneme biť o to mizerné miesto pri výstrele a niektorú pri tom skopneme na zem. Dajme si predsavzatie, že v roku 2020 budeme viac ako samičky bonobo a že o rok budeme opäť aspoň o pár centimetrov všetky spolu bližšie k mužom. A potom, keď sa dostaneme všetci na rovnaký štart, nech už beží každý ako vládze. Dovtedy si musíme pomáhať, inak to nedáme.

Ženy v meste, úspešný rok 2020!